Παναθηναϊκός – Λαύριο 74-61: “Διπρόσωπος”, αλλά έτοιμος για την πρώτη κούπα! (vids)

Ο Παναθηναϊκός παρότι εμφάνισε δύο πρόσωπα κατά τη διάρκεια του ημιτελικού του Super Cup, επικράτησε του Λαυρίου με 74-61 και την Κυριακή (26/9, 21:00) θα διεκδικήσει τον πρώτο τίτλο της σεζόν κόντρα σε ΑΕΚ ή Προμηθέα. Τουλάχιστον… περίεργα τα σφυρίγματα του Συμεωνίδη, ειδικά στην επανάληψη, με τον Έλληνα διαιτητή να τα βλέπει όλα… ανάποδα.

ΤΟΥ ΧΡΗΣΤΟΥ ΜΠΟΥΚΟΥΡΑ

Κορυφαίος για την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη ήταν ο Οκάρο Ουάιτ, που ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 23 πόντους και 11 ριμπάουντ, κάνοντας double-double, ενώ άλλους 12 πρόσθεσε ο Κέντρικ Πέρι, που είχε και 4 ασίστ, αλλά και 3 κλεψίματα.

Oι Πράσινοι ήταν κυρίαρχοι στους “αιθέρες”, αφού είχαν συνολικά 45 ριμπάουντ, έναντι 28 του Λαυρίου, αλλά δεν είχαν ρυθμό έξω από τα 6,25μ., έχοντας μόλις 19% (6/31), την ίδια στιγμή που η ομάδα του Σερέλη σούταρε (8/24), με τα περισσότερα στο δεύτερο ημίχρονο.

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ο Παναθηναϊκός είχε πρόβλημα στην άμυνα, αφού δέχθηκε αρκετούς πόντους από τη ρακέτα, με τον Οκάρο Ουάιτ να είναι πρωταγωνιστής για το Τριφύλλι με 10 πόντους στην επίθεση. Ζημία έκανε από πλευράς Λαυρίου ο Κένι Γκόιν, που είχε 9 πόντους με 3/3 τρίποντα.

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη προηγήθηκε με 2-5 στο 2′, με το Τριφύλλι στη συνέχεια να ισοφαρίζει σε 7-7 στο 3′, αλλά τα “κενά” στην άμυνα των Πράσινων να δίνουν την ευκαιρία στο Λαύριο να περάσει και πάλι μπροστά με +4 (10-14) στο 5′ και τους νταμπλούχους Ελλάδας να ισοφαρίζουν εκ νέου σε 16-16 στο 6′ και το τέλος του δεκαλέπτου να βρίσκει τους Πράσινους να έχουν προβάδισμα με 23-21.

Στη δεύτερη περίοδο ο Παναθηναϊκός ήταν “καταιγιστικός” στην επίθεση, πετυχαίνοντας 23 πόντους, παίζοντας παράλληλα εντυπωσιακή άμυνα, αφού δέχθηκε μόλις 8. Ο Ουάιτ συνέχισε την πολύ καλή εμφάνιση, ολοκληρώνοντας το ημίχρονο με 15 πόντους και 7 ριμπάουντ, με τον Κέντρικ Πέρι να έχει 8 πόντους.

Το Τριφύλλι προηγήθηκε με 28-21 στο 12′, για να πλησιάσει το Λαύριο στο -3 (28-25) στο 13′, εκμεταλλευόμενο δύο λάθη των παικτών του Πρίφτη. Οι νταμπλούχοι Ελλάδας όμως πάτησαν “γκάζι” έκτοτε και “έτρεξαν” ένα 18-4 για να διαμορφώσουν το 46-29 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο ο Παναθηναϊκός εμφανίστηκε κακός και στις δύο μεριές του γηπέδου, με τους Πράσινους να δέχονται 17 πόντους και να πετυχαίνουν μόλις 7, χάνοντας και την ευκαιρία να τελειώσουν το παιχνίδι, αφού έφτασαν ακόμα και στο +20, με το Λαύριο να “τρέχει” έκτοτε ένα σερί 13-0.

Το Τριφύλλι προηγήθηκε με 51-31 στο 23′, όμως ξαφνικά οι νταμπλούχοι Ελλάδας σταμάτησαν να παίζουν, κάνοντας λάθη, όντας στατικοί στην επίθεση και έδωσαν την ευκαιρία στο Λαύριο να “τρέχει” σερί 13-0 στα τελευταία 4 λεπτά του δεκαλέπτου, το οποίο βρήκε την ομάδα του Σερέλη στο -7 (53-46).

Στα τελευταία 10 λεπτά ο Παναθηναϊκός συνέχισε να παρουσιάσει προβληματικό πρόσωπο, είδε τον Συμεωνίδη να του κάνει τη ζωή δυσκολότερη με τα σφυρίγματά του, αλλά παρότι είδε το Λαύριο να διαγράφει τη διαφορά των 20 πόντων, έμεινε συγκεντρωμένος και χάρη στην άμυνά του πήρε τη νίκη και την πρόκριση στον τελικό

Η ομάδα του Σερέλη διεύρυνε το σερί από το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου σε 17-0 και πλησίασε στους 3 πόντους (53-50) στο 31′, όμως κάπου εκεί χτύπησε το “καμπανάκι” για τους Πράσινους. Οι παίκτες του Πρίφτη προηγήθηκαν με 57-50 στο 32′, αλλά και με 61-54 στο 35′, χωρίς να δώσουν ευκαιρία για κάτι παραπάνω στο Λαύριο, με τον Παπαπέτρου να κάνει στο 38′ το 68-58 και ουσιαστικά να τελειώνει το ματς. Με το τελικό σκορ να βρίσκει τους νταμπλούχους Ελλάδας να επικρατούν με 74-61.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 46-29, 53-46, 74-61