Παναθηναϊκός – Λαύριο 103-74: Σοβαρεύτηκε… (vids)

Ο Παναθηναϊκός δεν συνάντησε πρόβλημα στον τρίτο τελικό των play offs της Basket League, σοβαρεύτηκε σε σχέση με την εμφάνιση του Σαββάτου (5/6) και επικράτησε του Λαυρίου στο ΟΑΚΑ με 103-74, κάνοντας στο 2-1 στη σειρά και έχει πλέον ματς-τίτλου την Πέμπτη (10/6, 20:00) στο κλειστό της Λαυρεωτικής.

ΤΟΥ ΧΡΗΣΤΟΥ ΜΠΟΥΚΟΥΡΑ

Πρώτος σκόρερ για τον το Τριφύλλι ήταν ο εντυπωσιακός στο δεύτερο ημίχρονο Μπεν Μπέντιλ, που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 28 πόντους και 5 ριμπάουντ, ενώ άλλους 21 πρόσθεσε ο Τι Τζέι Μπρέι. Στους 16 ο Ιωάννης Παπαπέτρου και στους 10 ο Γιώργος Παπαγιάννης.

Σαν σε συνέχεια από το Σάββατο και φουλ των… λαθών

Ο Παναθηναϊκός στην πρώτη περίοδο ήταν σαν συνέχεια του αγώνα του Σαββάτου, με τους Πράσινους να μην είναι συγκεντρωμένοι, να υποπίπτουν σε 6 (!) λάθη και να δίνουν την ευκαιρία στο Λαύριο να μείνει κοντά στο σκορ. Πρωταγωνιστής και πάλι ο Μπρέι, που με 9 πόντους, με 3/3 τρίποντα, έδωσε ώθηση επιθετικά.

Το Τριφύλλι προηγήθηκε με 5-0 στο 1′ και 10-4 στο 4′, όμως τα πολλά λάθη των Πράσινων έδωσαν την ευκαιρία στους παίκτες του Σερέλη να βρουν πόντους στον αιφνιδιασμό και όχι μόνο να μειώσουν, αλλά να προηγηθούν και με 10-11 στο 5′. Οι κυπελλούχοι Ελλάδας με τον Μπρέι κατάφεραν πάρουν προβάδισμα με 21-15 στο 8′, για να λήξει το δεκάλεπτο με 24-20.

Σοβαρεύτηκε στην άμυνα με τον Μπρέι να… καίει!

Στη δεύτερη περίοδο ο Παναθηναϊκός ανέβασε την πίεση στην άμυνά του, δέχθηκε μόλις 10 πόντους και χωρίς να πιάσει υψηλή απόδοση στην επίθεση, αλλά με τον Μπρέι να είναι… on fire, πήγε στα αποδυτήρια με ένα υπέρ του +14, περιορίζοντας παράλληλα και τα λάθη που ήταν η μεγάλη “πληγή” του πρώτου δεκαλέπτου.

Οι Πράσινοι προηγήθηκαν με 28-22 στο 13′, για να πιάσουν διψήφια διαφορά (32-22) στο 15′. Το Λαύριο στη συνέχεια βρήκε λύσεις κυρίως από την περιφέρεια και μείωσε σε 36-30 στο 18′, όμως οι κυπελλούχοι Ελλάδας απάντησαν αμέσως με ένα σερί 8-0 και έστειλαν το σκορ στο 44-30 στη λήξη του ημιχρόνου.

Μπέντιλ το αντίδοτο στην σκληρή άμυνα του Λαυρίου

Στην τρίτη περίοδο ο Παναθηναϊκό τα βρήκε “σκούρα” στην σκληρή άμυνα του Λαυρίου, που πολλές φορές έπαιζε στα όρια του φάουλ, όμως ο Μπέντιλ ήταν η λύση του Κάτας από τον πάγκο του Τριφυλλιού, με τον Γκανέζο να πετυχαίνει 10 πόντους στο δεκάλεπτο και συνολικά 15 στο τέλος της περιόδου.

Οι Πράσινοι προηγήθηκαν για πρώτη φορά με +17 (47-30) στο 21′, όμως στη συνέχεια δυσκολεύτηκαν στην σκληρή άμυνα των παικτών του Σερέλη, που κατάφεραν και μείωσαν στο -6 (47-41) στο 23′ με σερί 0-11, όμως στη συνέχεια εμφανίστηκε στο παρκέ ο Μπέντιλ, που έβαλε το σώμα του, πήρε τους κυπελλούχους Ελλάδας στην “πλάτη” τους και του έφερε προηγούμενους στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου με 71-57.

Τυπική διαδικασία και 2-1

Στην τελευταία περίοδο ο Παναθηναϊκός δεν είχε όρεξη για αστεία, παρέμεινε σοβαρός και με τον Μπέντιλ να είναι σε τρομερή βραδιά κατάφερε να φτάσει σε με μία ακόμα 100αρα και το 2-1 στη σειρά.

Το Τριφύλλι προηγήθηκε με 71-62 στο 31′ και σταδιακά ανέβασε τη διαφορά και πάνω από τους 20 πόντους, για να πέσει “αυλαία” στο παιχνίδι με το τελικό 103-74.

Τα δεκάλεπτα: 24-20, 44-30, 71-57, 103-74