Παναθηναϊκός – Λαύριο 102-83: Έτρεχαν με… 100 οι Πράσινοι!

Αν και το παιχνίδι με το Λαύριο ήταν απαιτητικό, ο σοβαρός Παναθηναϊκός του τέταρτου δεκάλεπτου έπαιξε μπάσκετ υψηλού επιπέδου και εν τέλει επικράτησε άνετα εντός έδρας του περσινού φιναλίστ της Basket League με 102-83. “Μαγικός” ο Νέντοβιτς με 15 πόντους και 7 ασίστ, εξαιρετικοί ο Έβανς με 22 πόντους και ο Σαντ – Ρος με 19 πόντους, double – double o Παπαγιάννης με 10 πόντους και 10 ριμπάουντ, 8 ασίστ μοίρασε ο Μέικον, με 11αδα οι Πράσινοι (έμειναν εκτός οι Παπαπέτρου και Γουάιτ).

ΑΓΩΝΙΑ ΣΤΟ ΤΡΙΦΥΛΛΙ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΜΟ ΤΟΥ ΝΕΝΤΟΒΙΤΣ

Οι Πράσινοι μπήκαν με διάθεση στο παιχνίδι, επέβαλλαν το ρυθμό τους, δεν βρήκαν ιδιαίτερη αντίσταση από την παθητική άμυνα του Λαυρίου και προηγήθηκαν στο τέλος του πρώτου δεκάλεπτου με 29-16. Οι φιλοξενούμενοι βελτιώθηκαν σημαντικά στη δεύτερη περίοδο, εκμεταλλεύτηκαν την “χαλαρή” άμυνα του Παναθηναϊκού και κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του πρώτου μέρους με -5 (49-44).

Αν και ο Πρίφτης είχε τη διάθεση να κάνει rotation και να δώσει χρόνο συμμετοχή σε παίκτες που δεν έχουν πάρει πολλές ευκαιρίες, η εξέλιξη του αγώνα που έγινε… ντέρμπι “χάλασε” τα πλάνα του προπονητή του Παναθηναϊκού.

Το 73-66 στο τέλος του τρίτου δεκάλεπτου άφησε “ανοικτούς” λογαριασμούς για τις δύο ομάδες και στο τέταρτο δεκάλεπτο έγινε ένα συναρπαστικό παιχνίδι, στο οποίο ο Παναθηναϊκός πήρε το ρόλο του πρωταγωνιστή.

Οι Πράσινοι περιόρισαν τα λάθη τους, έπαιξαν καλύτερη άμυνα, “έτρεξαν” το Λαύριο και απέκτησαν διαφορά στα τελευταία λεπτά του αγώνα, “καθαρίζοντας” με την υπόθεση – νίκη.

Παναθηναϊκός (Πρίφτης): Παπαγιάννης 10, Μποχωρίδης 5, Νέντοβιτς 15, Έβανς 22, Σαντ – Ρος 19, Περί 5, Μέικον 10, Καββαδάς 2, Κασελάκης 10, Αβδάλας, Μαντζούκας 4

Λαύριο (Σερέλης): Κάρτερ 12, Μουράτος 15, Κακλαμανάκης 6, Περσίδης 12, Γερομίχαλος 16, Νικολαΐδης 2, Σμιθ 9, Αμινού 4, Πιλάβιος, Φιλοξενίδης, Σπρίντζιος, Βουλγαρόπουλος 7