Παναθηναϊκός – Λαμία 3-2: Έσπασε την “κατάρα”

Έστω και στο… φινάλε της προετοιμασίας, ο Παναθηναϊκός πέτυχε την πρώτη του νίκη μετά από μεγάλο χρονικό διάστημα, επικρατώντας σε φιλικό παιχνίδι της Λαμίας με 3-2 στη Λεωφόρο. Ανατροπή έκαναν οι Πράσινοι, καθώς βρέθηκαν στο 75′ να χάνουν με 2-1. Ντεμπούτο έκανε ο Βιτάλ, θετική η παρουσία του Λούντκβιστ, δίχως τους διεθνείς και τους Κουρμπέλη, Ενγκμπακοτό αγωνίστηκε το Τριφύλλι, στην εξέδρα ο νεοαποκτηθείς Μπρινιόλι.

Οι Πράσινοι απείλησαν αρχικά στο πέμπτο λεπτό με εκτέλεση φάουλ του Λούντκβιστ και είδαν τους φιλοξενούμενους να χάνουν διπλή ευκαιρία στο 23ο λεπτό με τους Ελευθεριάδη και Τζανδάρη.

Στο 31ο λεπτό, ο Παναθηναϊκός άνοιξε το σκορ με τον Μαουρίσιο. Ο Λούντκβιστ εκτέλεσε το κόρνερ, ο Βραζιλιάνος μέσος σηκώθηκε πιο ψηλά από όλους και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Σαράνοφ.

Η απάντηση της Λαμίας ήρθε ένα λεπτό αργότερα, καθώς ο Ορτέγκα με δυνατό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής έκανε το 1-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Πράσινοι απείλησαν εκ νέου με εκτέλεση φάουλ του Λούντκβιστ στο 58′, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Βιτάλ “χόρεψε” δύο αντιπάλους του και έκανε το σουτ, όμως η μπάλα κατέληξε ελάχιστα μακριά από την εστία της Λαμίας.

Η ομάδα της Φθιώτιδας πέτυχε και δεύτερο τέρμα στο 75ο λεπτό. Μετά από αντεπίθεση, ο Σαραμαντάς έκανε τη σέντρα και ο επερχόμενος Βλαχομήτρος σκόραρε για τους φιλοξενούμενους.

Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε, πίεσε τη Λαμία και έκανε την ανατροπή. Στο 86ο λεπτό ο Βιγιαφάνιες άνοιξε υπέροχα στον Μπουζούκη, ο οποίος με εξαιρετική ατομική προσπάθεια και σουτ, ισοφάρισε σε 2-2.

Στο φινάλε του αγώνα διαμορφώθηκε το τελικό αποτέλεσμα. Ο Παναθηναϊκός αναπτύχθηκε καλά, έγινε η μπαλιά “τρύπα” στον Χουάνκαρ, ο οποίος έκανε την σέντρα στην μικρή περιοχή και ο επερχόμενος Καρλίτος σημείωσε το 3-2.

Παναθηναϊκός: Ξενόπουλος, Σάντσες(61᾽ Κότσιρας), Σάρλια, Χατζηθεοδωρίδης(61᾽ Χουάνκαρ), Πούγγουρας(61᾽Βέλεθ), Μαουρίσιο, Πέρεθ (74᾽ Αθανασακόπουλος), Αϊτόρ, Βιτάλ(61᾽Βιγιαφάνιες), Λούντκιβστ(70᾽Μπουζούκης), Μακέντα(70᾽ Καρλίτος)

Λαμία: Σαράνοφ, Σκόνδρας (62᾽Μαζουλουξής), Αντέτζο(62᾽Βύντρα), Ορτέγκα(56᾽ Σαραμαντάς), Τζανετόπουλος, Ρόμανιτς, Τζανδάρης, Νούνες, Γκέντζογλου(36᾽ Τιρόνε), Καραμάνος, Ελευθεριάδης.