Παναθηναϊκός – Λαγκούνα 2-3 σετ: Στην Τενερίφη θα πάρουν την πρόκριση!

Συγκινητική ήταν η προσπάθεια της γυναικείας ομάδας βόλεϊ του Παναθηναϊκού, η οποία πάλεψε με μαχητική ψυχή απέναντι στην Λαγκούνα και αντιστάθηκε σθεναρά στην πρωτοπόρο του ισπανικού πρωταθλήματος, χάνοντας το πρώτο ματς για τα προημιτελικά του Challenge Cup με 3-2 σετ.

Παρά τις σημαντικές απουσίες των Στεπανένκο, Γροτχούς και Κρος, οι Πράσινες κοίταξαν στα μάτια τη Λαγκούνα και έφτασαν μια… ανάσα από την υπέρβαση και τη νίκη. Όμως οι Ισπανίδες ήταν πιο ψύχραιμες σε κρίσιμες στιγμές του αγώνα και έκαμψαν την αντίσταση των παικτριών του Τριφυλλιού στο τάι μπρέικ.

Ντεμπούτο έκανε η Μαριάνα Μπραμπίλια, κατάθεση ψυχής έκαναν στο παιχνίδι οι Χαντάβα, Παπαφωτίου, Κωνσταντίνου και Χατζηευστρατιάδου.

Στο πρώτο σετ, οι Πράσινες προσπάθησαν να βρουν την απαιτούμενη “χημεία” με την “πειραματική” – ελέω απουσιών – σύνθεση που αγωνίστηκε, ωστόσο οι Ισπανίδες απέκτησαν γρήγορα ένα σημαντικό προβάδισμα και το διατήρησαν μέχρι το τέλος, κατακτώντας σχετικά εύκολα το σετ με 25-16.

Τα “Φίνα Κορίτσια” άρχισαν να αποκτούν “χημεία” στο δεύτερο σετ και με εξαιρετικό βόλεϊ, ισοφάρισαν άνετα σε 1-1 (25-12).  Με ανεβασμένη ψυχολογία, οι παίκτριες του Παναθηναϊκού έδωσαν τη “μάχη” τους και στο τρίτο σετ και παρά τη μεγάλη αντίσταση των Ισπανών, κατάφεραν να κάνουν το 2-1 (29-27). Στο τέταρτο σετ χάθηκε μια σπάνια ευκαιρία για τη νίκη, καθώς ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 15-12 και 16-14, ωστόσο οι Ισπανίδες εκμεταλλεύτηκαν τις απουσίες του Τριφυλλιού και “γύρισαν” το σετ, για να το κατακτήσουν τελικά με 25-21 και να στείλουν το παιχνίδι στο τάι μπρέικ.

Στο πέμπτο και τελευταίο σετ, ο Παναθηναϊκός δεν άντεξε στην πίεση, η Λαγκούνα είχε περισσότερη ενέργεια και πήρε τη νίκη με 3-2 σετ. (15-12).

Tα σετ 16-25, 25-12, 29-27, 21-25, 12-15

Παναθηναϊκός: Χατζηευστρατιάδου 12, Κωνσταντίνου 11, Κωνσταντέλλου 4, Παπαστεργίου, Παπαφωτίου 9, Τσιτσιγιάννη 4, Χαντάβα 21, Ρόγκα, Μεταξά 1, Μπραμπίλια 4, Ξηντάρα

Λαγκούνα: Ενσουνγκιμίνα 5, Ζανπιέρ 13, Μαρτίνεθ 7, Αράντα 2, Τζόρνταν 10, Γιαμπρές, Βάγκνερ 16, Αρεδόνδο 22