Παναθηναϊκός και ΑΕΚ έδωσαν συνέχεια στην παράδοση των τελευταίων ετών (vids)

O Παναθηναϊκός αναδείχθηκε ισόπαλος χωρίς τέρματα στο χθεσινό ντέρμπι με την ΑΕΚ στην “ΟPAP Arena”, με τους “πράσινους” να έχουν (απόλυτα δικαιολογημένα) πολλά παράπονα από τον διαιτητή της αναμέτρησης Νίκολα Νταμπάνοβιτς.

Πάντως αξίζει να σημειωθεί πως αυτή ήταν η τρίτη φορά μέσα στην τελευταία τετραετία,  όπου οι δύο “μονομάχοι” τέθηκαν αντιμέτωποι για την πρεμιέρα των πλέι οφ. Μάλιστα σε όλες τις περιπτώσεις το τελικό αποτέλεσμα ήταν ισόπαλο.

Πάμε όμως να δούμε αναλυτικά τα άλλα δύο παιχνίδια:

Η πρώτη φορά  που συνέβη αυτό (μέσα στην τελευταία τετραετία) ήταν τη σεζόν 2019/2020, καθώς στις  7 Ιουνίου 2020 οι δύο μονομάχοι “κοντραρίστηκαν” στο ΟΑΚΑ, για την πρεμιέρα των πλέι οφ. Τυπικά γηπεδούχος ήταν η ΑΕΚ.

Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να προηγηθούν στο 65′ με “δράστη” τον Φεντερίκο Μακέντα, με το τελικό 1-1 να διαμορφώνεται δέκα λεπτά αργότερα, με ένα πολύ όμορφο τέρμα του Μάρκο Λιβάγια.

Kάτι ανάλογο συνέβη και την περσινή σεζόν, με τις δύο ομάδες να τίθενται εκ νέου αντιμέτωπες για την πρεμιέρα των πλέι οφ, αυτή τη φορά στη Λεωφόρο.

Το σκορ ήταν το ίδιο με το ματς του 2020, με το σύνολο του Ιβάν Γιοβάνοβιτς να ανοίγει το σκορ μόλις στο 3′, με σκόρερ των Αϊτόρ. Για τους φιλοξενούμενους βρήκε δίχτυα ο Νόρντιν Άμραμπατ (με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους).