Παναθηναϊκός Κ19: Θετικό το πρώτο δείγμα

Ισόπαλη με 1-1 έληξε η αναμέτρηση της ομάδας Νέων του Παναθηναϊκού κόντρα στον Πανιώνιο στο “Γεώργιος Καλαφάτης“. Τα γκολ του αγώνα σημειώθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο με τον Χρήστο Κρυπαράκο να ισοφαρίζει για το Τριφύλλι, ένα λεπτό μετά το γκολ των κυανέρυθρων.

Προφανώς και το αποτέλεσμα ουδόλως μετράει, μιας και ήταν το πρώτο φιλικό των “πράσινων”, ωστόσο παρά τα… βαριά πόδια το Τριφύλλι έβγαλε αρκετά θετικά στοιχεία στο γήπεδο.

Η Κ19 του Παναθηναϊκού αγωνίστηκε στο πρώτο μέρος με τον Οικονομάκη τερματοφύλακα και τετράδα στην άμυνα τους Τουρκοχωρίτη, Λαζαρίδη, Βόσσο και Ρόμπι. Την τριάδα στο κέντρο αποτέλεσαν οι Φρόκου, Κραβούνης και Στόιος, ενώ στα φτερά της επίθεσης αγωνίστηκαν οι Παυλάκης και Τόρρα με τον Μάριο Τζαβίδα στην κορυφή της επίθεσης.

Στο δεύτερο μέρος ο Παναθηναϊκός άλλαξε σχεδόν όλη του την εντεκάδα, με τον χρόνο να μοιράζεται σε όλα τα παιδιά που ήταν διαθέσιμα. Αρχικά τερματοφύλακας έπαιξε ο Κλίντμαν με την γραμμή της άμυνας να απαρτίζεται από τους Πορφυρόπουλο, Κούτσια, Σιδερά και Γωγουβίτη. Κωστόπουλος, Κρυπαράκος και Δημοσθενιάδης αγωνίστηκαν στο κέντρο με τους Λαζαρίδη και Καρβούνη να αγωνίζονται ως εξτρέμ. Ενώ, Στην κορυφή της επίθεσης έπαιξε ο Μπιλάλ Αμπντελραχμάν.

Απολύτως ανανεωμένη η… νέα Κ19, καθώς από τα 20 παιδιά που αγωνίστηκαν, τα 12 προέρχονται από την περσινή Κ17 του Κώστα Φραντζέσκου. Οι νεαροί ποδοσφαιριστές του Παναθηναϊκού επιστρέφουν στις προπονήσεις από Δευτέρα (27/7), καθώς τους έχει δοθεί ρεπό για αύριο, Κυριακή.