Παναθηναϊκός Κ19: “Πλήρωσε” λάθη, χαμένες ευκαιρίες και ηττήθηκε στην Τρίπολη

Η Κ19 του Παναθηναϊκού ηττήθηκε στην Τρίπολη από τον Αστέρα με 2-1 για την 20ή αγωνιστική της Super League. Οι Πράσινοι δεν τελείωσαν το παιχνίδι στις μεγάλες ευκαιρίες που είχαν και το πλήρωσαν καθώς έπειτα από δύο στιγμές αμυντικής αδράνειας στο δεύτερο ημίχρονο ημίχρονο, βρέθηκαν πίσω στο σκορ δίχως να μπορέσαν να αποτρέψουν στην ήττα.

Στο 13′ το Τριφύλλι απείλησε με σουτ του Καλοσκάμη, στο 28′ με εξ επαφής πλασέ του Λιατίφη μετά από φάουλ του Συμεωνίδη, ο οποίος λίγο έλειψε να σκοράρει στο 40′ και πάλι με εκτέλεση φάουλ. Απ’ την πλευρά του, ο Αστέρας έκλεισε το ημίχρονο με δοκάρι του Ζουγλή στο 42′.

Το δεύτερο 45λεπτο άρχισε με νέα μεγάλη φάση για το Τριφύλλι στο 47′ με τον Καλοσκάμη, ενώ και στο 63′ ο γκολκίπερ του Αστέρα απέκρουσε εντυπωσιακά το σουτ του Βολάκη έξω απ’ την περιοχή. Κόντρα στη ροή του αγώνα οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 65′ με απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Χριστόπουλου, ενώ στο 80′ βρήκαν και δεύτερο γκολ (2-0) με τον Παπαδημητρίου μετά από αμυντικό λάθος. Το μόνο που κατάφεραν οι Πράσινοι ήταν να μειώσουν σε 2-1 στο 95′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, το οποίο κέρδισε ο Καλοσκάμης.

Αστέρας Τρίπολης: Βαλληνδράς, Καπέρδας, Χριστόπουλος, Λάσκαρης, Καραγλάνης, Παπαδημητρίου, Ζουγλής (90+3′ Θεοδωρίδης), Ανανιάδης, Παπαδόπουλος Α. (72′ Μπάτσι), Καλλαντζή (90+3′ Θωμάϊ), Κεδίκογλου (87′ Παπαδόπουλος)

Παναθηναϊκός: Λίλο, Σκαρλατίδης (60′ Τσεβάς), Παυλάκης, Κάτρης, Φικάι (65′ Πιτσώτης), Λιατίφης, Καλός (70′ Σπαθάρης), Συμεωνίδης (65′ Τσιάβος), Λάζαρης (60′ Κυριόπουλος), Καλοσκάμης, Βολάκης.