Παναθηναϊκός Κ19: Έσωσε τον βαθμό στο τέλος με σούπερ Καρβούνη

Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να… σώσει τον βαθμό της ισοπαλίας παρότι βρέθηκε να χάνει με 0-2 από τον Άρη. Ο Καρβούνης με δύο γκολ στο 86′ και το 87′ σκόραρε για τους “πράσινους“.

Το παιχνίδι είχε πολύ γρήγορο ρυθμό στα πρώτα λεπτά και αρκετές ευκαιρίες, κυρίως από την πλευρά των γηπεδούχων. Οι “πράσινοι” θα μπορούσαν να πάρουν κεφάλι στο σκορ σε τρεις περιπτώσεις, με τους Κρυπαράκο, Καρβούνη και Μπιλάλ να χάνουν μεγάλες ευκαιρίες.

Ωστόσο οι “κίτρινοι” ήταν εκείνοι που βρήκαν δίχτυα. Ο Μπακούτσης με υπέροχη εκτέλεση κόρνερ στο 31′, βρήκε τον Σπαρτιάτη και ο επιθετικός του Άρη με κεφαλιά έκανε το 0-1.

Μολονότι οι Νέοι του Παναθηναϊκού μπήκαν επιθετικά για την ισοφάριση στο δεύτερο ημίχρονο, πάλι ο Άρης ήταν εκείνος που πανηγύρισε ακόμη ένα γκολ. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν ανοιχτό το Τριφύλλι σε μία κόντρα στο 53′ και ο Σπαρτιάτης σκόραρε διπλασιάζοντας τόσο τα προσωπικά του τέρματα, όσο και της ομάδας του.

Οι “πράσινοι” είχαν την κατοχή της μπάλας και έκλεισαν τον Άρη στην περιοχή του, αλλά δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν κάποια… κλασική ευκαιρία. Κι ενώ τα πράγματα όδευαν προς ένα μεγάλο διπλό των “κίτρινων” ο Καρβούνης είχε αντίθετη γνώμη.

Ο νεαρός μέσος του Τριφυλλιού, με δύο γκολ σε διάστημα ενός λεπτού (86′, 87′) κατάφερε να σώσει τον βαθμό της ισοπαλίας και να γλιτώσει τον Παναθηναϊκό από μία εντός έδρας ήττα. Μετά από 4 αγωνιστικές ο Παναθηναϊκός έχει 8 βαθμούς με δύο νίκες και δύο ισοπαλίες.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Παναθηναϊκός: Χατζηγιαννάκης, Τουρκοχωρίτης, Λαζαρίδης, Σιδεράς, Ρόμπι, Ηλιάδης (78′ Φρόκου), Καρβούνης, Αθανασακόπουλος, Μπιλάλ (63′ Δημοσθενιάδης), Κρυπαράκος (71′ Τόρρα), Τζαβίδας

Άρης: Μακρής, Κατσουλίδης, Τσαγκαλίδης, Βασιλόπουλος, Κιουρτσίδης, Κριμιτζάς, Πάγκος, Μπακούτσης, Μαρμαρίδης, Σάιμπερτ (66′ Τσαπακίδης), Σπαρτιάτης (70′ Τερμετζόγλου)