Παναθηναϊκός Κ15: Νίκη με… μπαλάρα στην πρεμιέρα!

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 5-2 του Παναιτωλικού και μπήκε με το δεξί στο πρωτάθλημα Κ15 της Superleague. Μπρέγκου (δις), Γεωργουλάκης, Κορρές και Σιακκάς οι σκόρερ του Τριφυλλιού.

Οι “πράσινοι” πήραν από νωρίς τα ηνία της αναμέτρησης και πίεσαν για ένα γρήγορο γκολ. Μόλις στο 6ο λεπτό ο Γεωργουλάκης απείλησε την εστία του Παναιτωλικού, ενώ πέντελεπτά αργότερα ο Ρομάνο είδε τη μπάλα να καταλήγει άουτ για λίγα εκατοστά και το 0-0 να διατηρείται.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που άνοιξαν το σκορ, κόντρα στη ροή του ματς. Στο 25′ ο Γιωτόπουλος μετά από μία φάση διαρκείας στα καρέ των “πράσινων” έκανε το 0-1. Τα παιδιά του Αντρέα Ντρένοβα χρειάστηκαν λίγα λεπτά για να βρουν τα πατήματά τους μετά το τέρμα των φιλοξενούμενων.

Οι Παίδες του Παναθηναϊκού ωστόσο, κατάφεραν να φέρουν τούμπα το ματς και να προηγούνται με 2-1 στο ημίχρονο. Αρχικά ο Μπρέγκου με πλασέ στο 37′ (ενώ οι “πράσινοι” αγωνίζονταν με παίκτη λιγότερο) και τρία λεπτά αργότερα ο Γεωργουλάκης με πέναλτι, έδωσαν κεφάλι στο σκορ στο Τριφύλλι.

Το δεύτερο μέρος άρχισε ακριβώς όπως το πρώτο, με τους “πράσινους” να πιέζουν ασφυκτικά. Μετά από δύο μεγάλες ευκαιρίες, μία για κάθε ομάδα, ο Παναθηναϊκός έκανε το 3-1 με δυνατό σουτ του Κορρέ στο 52′. Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο, απάντησαν άμεσα και πάλι με τον Γιωτόπουλο, βάζοντας “φωτιά” στην αναμέτρηση.

Παρόλα αυτά, οι “πράσινοι” κατάφεραν να ελέγξουν την αναμέτρηση και να εδραιώσουν το προβάδισμά τους, “κλειδώνοντας” τη νίκη. Ο Μπρέγκου στο 72′, μετά από εντυπωσιακή ατομική ενέργεια, κατάφερε να σκοράρει για δεύτερη φορά για το 4-2, με τον Σιακκά να βάζει το… κερασάκι στην τούρτα στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης. Έτσι ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 5-2, μπαίνοντας με νίκη στη νέα σεζόν.

Παναθηναϊκός (Ντρένοβα): Αποστολάκης, Σκαρλατίδης, Δουβίκας (33′ Μακρυγιάννης), Λιναρδάκης, Μερκούρης, Μπεβάρδος (74′ Πόθας), Γεωργουλάκης (74′ Σιακκάς), Τσέλιος (60′ Νικολάου), Κορρές, Μπρέγκου, Ρομάνο (41′ Τσιάβος).