Παναθηναϊκός: Ήττα με 3-0 από τον Φοίνικα Σύρου

Ο Παναθηναϊκός παρουσιάστηκε κατώτερος των περιστάσεων και ηττήθηκε στον δεύτερο αγώνα του στον Β’ όμιλο του Λιγκ Καπ με κάτω τα χέρια από τον Φοίνικα Σύρου με 3-0 σετ (19-25, 24-26, 12-25) . Καθοριστικές τελικά αποδείχθηκαν οι απουσίες των Γιώργου Στεφάνου και Χαράλαμπου Ανδρεόπουλου, ιδιαίτερα αυτή του πολύπειρου λίμπερο που με την υποδοχή του θα μπορούσε να προσδώσει μεγαλύτερη ηρεμία στο παιχνίδι των “πράσινων”.

Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου μπήκε δυνατά στο ματς και το πρώτο σετ, ωστόσο ο Φοίνικας ισορρόπησε γρήγορα και με πρωταγωνιστές τους  Ράιτς και Στερν – κορυφαίος στο ματς για τους Συριανούς με 19 πόντους (15/20 επιθέσεις, 3 άσσοι) – πήρε το εναρκτήριο σετ με 19-25. Στο δεύτερο σετ, το Τριφύλλι έφτασε σε σετ μπολ με τον Βόχιν Τσάτσιτς (24-23), όμως ένα λάθος του Μαυροβούνιου από τη θέση του σερβίς, σε συνδυασμό με ένα μπλοκ του Κωστόπουλου και έναν πρώτο χρόνο του Μπράουν, ανέτρεψαν την κατάσταση και χάρισαν το δεύτερο σετ στον Φοίνικα (24-26).

Το τρίτο σετ δε χρήζει ανάλυσης, καθώς οι “πράσινοι” μπήκαν νωθρά, εμφανώς απογοητευμένοι από την κατάληξη του δεύτερου σετ, και γρήγορα βρέθηκαν πολύ πίσω στο σκορ. Η γενική εικόνα του ματς δεν άλλαξε μέχρι το τέλος, καθώς από τη μια η απογοήτευση και από την άλλη η έλλειψη ενέργειας άφησαν σε παθητικό ρόλο το Τριφύλλι, που έχασε το τρίτο σετ με κάτω τα χέρια (12-25).

Αυτή η ήττα σημαίνει ταυτόχρονα τον αποκλεισμό του Παναθηναϊκού, καθώς το χαμένο πρώτο σετ απέναντι στον Μίλωνα (21-25), αποδείχθηκε καταλυτικό για την πρόκριση. Υπενθυμίζουμε πως εκτός των πρώτων από τους 3 ομίλους, προκρίνεται στην ημιτελική φάση και ο καλύτερος δεύτερος. Αυτός εντέλει με βάση τα βαθμολογικά δεδομένα θα προκύψει από τον πρώτο όμιλο, εκεί όπου συμμετέχουν οι ΠΑΟΚ, Ηρακλής και Φίλιππος Βέροιας.

Τα σετ 0-3 (19-25, 24-26, 12-25)