Παναθηναϊκός: Ισορροπία στα κατά τέρματα – Χάνει βαθμούς στις καθυστερήσεις

Ο Παναθηναϊκός κράτησε για 4ο παιχνίδι το μηδέν στην άμυνα και πήρε 3 βαθμούς. Να υπενθυμίσουμε πως τα υπόλοιπα τρία παιχνίδια, στα οποία δεν δέχθηκε τέρμα, ήταν κόντρα στον Πανιώνιο (νίκη εκτός έδρας με 1-0), απέναντι στον Ατρόμητο («διπλό» με 1-0 στο Περιστέρι, με αντίπαλο τον Παναιτωλικό (λευκή ισοπαλία στο Αγρίνιο) και με τον Αστέρα Τρίπολης (εντός έδρας νίκη με 1-0).

Ωστόσο μπορεί να ήταν το πρώτο εντός έδρας στο οποίο δεν δέχθηκε κάποιο τέρμα το Τριφύλλι, όμως το γεγονός πως έχει δεχθεί ήδη 16 τέρματα στο φετινό πρωτάθλημα δεν περνάει απαρατήρητο.

ΙΣΟΡΡΟΠΙΑ ΣΕ ΚΑΘΕ ΗΜΙΧΡΟΝΟ – ΕΧΑΣΕ ΒΑΘΜΟ/ΒΑΘΜΟΥΣ ΣΤΙΣ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΕΙΣ

Όπως θα δούμε και παρακάτω υπάρχει απόλυτη ισορροπία στα δύο ημίχρονα, όπου έχουν δεχθεί γκολ οι παίκτες του Δώνη. Από τα 16 γκολ, τα 8 έχουν σημειωθεί στο πρώτο μέρος και τα υπόλοιπα στο δεύτερο ημίχρονο.

Ακόμα αξίζει να σημειώσουμε πως δύο τέρματα, ο Παναθηναϊκός τα έχει δεχθεί στο φινάλε (σε νεκρό χρόνο) απέναντι σε Ξάνθη, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής, καθώς οι Ακρίτες πήραν νίκη με 1-0 και στη Θεσσαλονίκη, όπου ο Δικέφαλος του Βορρά ισοφάρισε στο 90+11 με πέναλτι του Βιεϊρίνια.

ΠΡΩΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ= ΕΥΑΛΩΤΟΣ ΜΕΤΑΞΥ 10′-20′ ΚΑΙ 30′-40′

Ο Παναθηναϊκός μπορεί να έχει δεχθεί 8 τέρματα στο πρώτο μέρος, ωστόσο στα διαστήματα μεταξύ 10′-20′ αλλά και 30′-40′ η ομάδα του Δώνη έχει δεχθεί 6 τέρματα. Πιο συγκεκριμένα στα 20 λεπτά του πρώτου μέρους, οι «πράσινοι» έχουν δεχθεί  6 γκολ από Λαμία (20′), Άρη (20′),  ενώ με ΑΕΚ (18′ και 36′), ΟΦΗ (33′) και Ολυμπιακό (35′), στο δεύτερο μισό.

ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ= ΕΥΑΛΩΤΟΣ ΜΕΤΑΞΥ 50′-60′

Όπως στο πρώτο έτσι και στο δεύτερο ημίχρονο, το Τριφύλλι έχει δεχθεί άλλα 8 τέρματα. Το διάστημα στο οποίο έχει δεχθεί τα περισσότερα γκολ στο δεύτερο μέρος είναι μεταξύ 50′-60′, όπου έχει δει ΟΦΗ (58′), Άρη (54′) και ΑΕΛ (57′) να σκοράρουν.

ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΕΧΘΕΙ ΓΚΟΛ ΣΕ ΤΡΙΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ

Τρία είναι τα διαστήματα στα οποία οι παίκτες του Παναθηναϊκού δεν έχουν δεχθεί κάποιο τέρμα. Πιο συγκεκριμένα 20′-30′, 70′-80′ και 80′-90′.

ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΕΙΣ ΞΑΝΘΗ, ΠΑΟΚ 2 ΓΚΟΛ

Ο Παναθηναϊκός πήρε 3 σημαντικούς βαθμούς κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης. Μπορεί να μην συνδυάστηκε με ωραίο ποδόσφαιρο (κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο), ωστόσο στο Τριφύλλι κρατάνε την νίκη, όπως τόνισε και ο Γιώργος Δώνης:

«Αυτό που είχα πει πριν το ματς στους παίκτες είναι ότι στην κατάσταση που βρισκόμαστε, δεν με ενδιαφέρει το πως θα έρθουν οι τρεις βαθμοί».