Παναθηναϊκός – Ιωνικός 92-78: Ένα δεκάλεπτο ήταν αρκετό για τους Πράσινους

Ο Παναθηναϊκός ήταν μέτριος για τρεις περιόδους, όμως χάρη στο τελευταίο δεκάλεπτο πήρε τελικά εύκολα τη νίκη κόντρα στον Ιωνικό Νικαίας με 92-78 για την τρίτη αγωνιστική της Basket League.

TOY ΧΡΗΣΤΟΥ ΜΠΟΥΚΟΥΡΑ

Κορυφαίος για το Τριφύλλι ήταν ο Ιωάννης Παπαπέτρου, που ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 19 πόντους, ενώ διψήφιοι ήταν και οι Οκάρο Ουάιτ (16 π.), Νεμάνια Νέντοβιτς (16 π.) και Τζεχάιβ Φλόιντ (13 π.).

Στα αξιοσημείωτα το ντεμπούτο του 15χρονου Νεοκλή Αβδάλα, που έκανε την πρώτη του εμφάνιση με τους Πράσινους περνώντας το παρκέ στο 38ο λεπτό της αναμέτρησης.

Στην εκκίνηση της πρώτης περιόδου ο Παναθηναϊκός εμφανίστηκε με ενέργεια, με τους Πράσινους να ωστόσο να ρίχνουν σταδιακά απόδοση και να δίνουν την ευκαιρία στον Ιωνικό να πλησιάσει στο σκορ. Το Τριφύλλι προηγήθηκε με 8-0 στο 3′, αλλά και 14-6 στο 7′, αλλά οι Νικαιώτες εκμεταλλεύτηκαν τα αμυντικά “κενά” των νταμπλούχων Ελλλάδας και μείωσαν στο τέλος της περιόδου σε 17-13.

Το δεύτερο δεκάλεπτο έφερε την υπογραφή του Τζερμάν, με τον Αμερικανό γκαρντ να ολοκληρώνει το πρώτο μέρος με 17 πόντους και 3/5 τρίποντα, κάνοντας “ζημιά” στον Παναθηναϊκό, που κατάφερε να στο τέλος της περιόδου να πάρει μία διαφορά της τάξης των 6 πόντων.

Το Τριφύλλι είδε τον Ιωνικό πλησιάζει σε απόσταση βολής στο 11′ (17-16), όμως στη συνέχεια άνοιξε και πάλι τη διαφορά, προηγούμενο με 26-19 στο 15′, με τον Ιωνικό να μειώνει σε 37-36 στο 18′ και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου να βρίσκει τον Παναθηναϊκό μπροστά με 41-35.

Ούτε στην τρίτη περίοδο το Τριφύλλι κατάφερε να πάρει μία διαφορά ασφαλείας, παρότι προηγήθηκε με 10 πόντους, με τον Ιωνικό ανα βρίσκει συνεχώς τρόπους να παραμένει κοντά στο σκορ. Οι Πράσινοι πέρασαν μπροστά με 48-38 στο 23′, αλλά στη συνέχεια τους Νικαιώτες να “ροκανίζον” σταδιακά τη διαφορά και το δεκάλεπτο να λήγει με τον Παναθηναϊκό στο +4 (63-59).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Πράσινοι δεν είχαν όρεξη για περιπέτειες, με το Τριφύλλι να κάνει ένα επιμέρους 29-19 και να “καθαρίζει” το ματς. Ο Παναθηναϊκός με μπροστάρη τον Παπαπέτρου πήγε στο +11 (70-59) στο 33′ για πρώτη φορά στο ματς, με τη σεμνή τελετή ν λαμβάνει τέλος και το τελικό 92-78 να “σφραγίζει” την πρώτη νίκη των Πράσινων στην Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 17-13, 41-35, 63-59, 92-78