Παναθηναϊκός – Ιωνικός 102-64: Τον “ξύπνησε” ο Παπαπέτρου και έκανε “περίπατο” (vids)

O Παναθηναϊκός παρουσιάστηκε νωχελικός στο πρώτο ημίχρονο κόντρα στον Ιωνικό, όμως ήταν “σαρωτικός” στην επανάληψη και επικράτησε της ομάδας της Νίκαιας με 102-64 , κάνοντας το 1-0 στη σειρά των προημιτελικών της Basket League. Την Παρασκευή (14/5, 17:00) το δεύτερο ανάμεσα στις δύο ομάδες.

ΤΟΥ ΧΡΗΣΤΟΥ ΜΠΟΥΚΟΥΡΑ

Πρωταγωνιστής για το Τριφύλλι ήταν ο Ιωάννης Παπαπέτρου, που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 23 πόντους, εκ των οποίων οι 21 στο πρώτο ημίχρονο, ενώ άλλους 18 σημείωσε ο Ντίνος Μήτογλου. Στους 12 σταμάτησε ο Μπεν Μπέντιλ.

Το ματς

Με το μυαλό στο… κύπελλο

Ο Παναθηναϊκός στην πρώτη περίοδο είχε μείνει εμφανώς στα πανηγύρια μετά την κατάκτηση του Κυπέλλου Ελλάδας κόντρα στον Προμηθέα, με τους Πράσινους να δυσκολεύονται να βρουν σκορ στην επίθεση και να επιτρέπουν στον Ιωνικό Νίκαιας να πετύχει 20 πόντους στα πρώτα δέκα λεπτά.

Ο Ιωνικός εκμεταλλεύτηκε την “απουσία” του Τριφυλλιού από το παρκέ και πήρε γρήγορα προβάδισμα με 4-13 στο 4′, με τον Παναθηναϊκό να έχει μόνο τον Παπαπέτρου σε καλή μέρα και να μειώνει σε 9-13 στο 6′. Η ομάδα της Νίκαιας είχε βρει ρυθμό, οι Πράσινοι δεν έλεγαν να συνέλθουν και σκορ στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου ήταν 14-20.

Παπαπέτρου vs Ιωνικός… 40-39!

Και στην έναρξη της δεύτερης περιόδου ο Παναθηναϊκός συνέχισε να δείχνει το κακό πρόσωπο του πρώτου δεκαλέπτου. Ο Παπαπέτρου όμως πήρε από το “χεράκι” το Τριφύλλι και παίζοντας “μόνος” του κόντρα στον Ιωνικό, έστειλε τους Πράσινους με προβάδισμα στο ημίχρονο, σημειώνοντας 21 (!) πόντους.

Ο Ιωνικός προηγήθηκε στο 11′ για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (14-25), με τον Παπαπέτρου μα είναι ουσιαστικά μία ομάδα μόνος του και να μειώνει με συνεχόμενους προσωπικούς πόντους σε αρχικά σε 24-28 στο 15′ και σε 28-31 στο 16′, για να ισοφαρίσει το Τριφύλλι και να περάσει μπροστά στο σκορ με 38-36 στο 18′ για πρώτη φορά μετά το 4-2 του δεύτερου λεπτού και το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 40-39 υπέρ των Πράσινων.

Έβαλε τα πράγματα στη θέση τους

Στην τρίτη περίοδο ο Παναθηναϊκός άφησε στα αποδυτήρια το κακό πρόσωπο του πρώτου ημιχρόνου και έβαλε τα πράγματα στη “θέση” τους. Οι Πράσινοι πάτησαν “γκάζι” από νωρίς, πέτυχαν 29 πόντους και δέχθηκαν μόλις 11 και ουσιαστικά “καθάρισαν” το παιχνίδι από του δεκαλέπτου.

Το Τριφύλλι δεν είχε διάθεση για περαιτέρω “αστεία” και σταδιακά ανέβασε τη διαφορά, με τον Παναθηναϊκό να φτάνει το +7 (48-41) στο 24′ και το +11 (57-46) στο 27′, για να κλείσει την τρίτη περίοδο προηγούμενος με 69-50 και έχοντας ουσιαστικά “τελειώσει” το παιχνίδι.

Τυπική διαδικασία

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν τυπική διαδικασία για τον Παναθηναϊκό, με το μόνο που απέμενε να είναι το μέγεθος της διαφοράς και τον Κάτας να δίνει χρόνο συμμετοχής σε όλους του παίκτες που είχε στη διάθεσή του. Οι Πράσινοι έστειλαν γρήγορα τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους (77-57 στο 24′), ακουμπώντας και το +30 (91-61 στο 27′), με το παιχνίδι να ολοκληρώνεται με

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 40-39, 69-50, 102-64