Παναθηναϊκός – Ιωνικός 1-0: Κάθε αρχή και.. δύσκολη

Παρά τον ενθουσιασμό του κόσμου, την ανακοίνωση της απόκτησης του Μπερνάρντ και την παρουσία του Ερνάντες στη Λεωφόρο που ξεσήκωσε τους οπαδούς του Τριφυλλιού, η πρεμιέρα του Παναθηναϊκού στο πρωτάθλημα ήταν… “χλωμή”. Οι Πράσινοι κέρδισαν 1-0 τον Ιωνικό στο “Απόστολος Νικολαΐδης”, πέτυχαν το στόχο νίκης, ωστόσο έδειξαν σε άλλο ένα παιχνίδι το πρόβλημα που υπάρχει στη δημιουργία φάσεων και την επιτακτική ανάγκη μεταγραφικής ενίσχυσης.

Τραυματίστηκε – ελαφρά – ο Μάγκνουσον και έγινε αλλαγή στο πρώτο ημίχρονο, έκανε 15λεπτο ντεμπούτο ο Βέρμπιτς.

To πλάνο του Γιοβάνοβιτς

Το… γνωστό σχηματισμό του 1-4-3-3 επέλεξε ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς για την πρεμιέρα του Παναθηναϊκού στο πρωτάθλημα. Ο Μπρινιόλι υπερασπίστηκε την εστία των Πράσινων, στα άκρα της άμυνας βρέθηκαν οι Χουάνκαρ (αριστερά) και Κώτσιρας, ενώ κεντρικό αμυντικό δίδυμο ήταν οι Μάγκνουσον και Σάρλια.

Στη μεσαία γραμμή αγωνίστηκαν οι Κουρμπέλης, Πέρεθ, Τσέριν και στην επίθεση οι Αϊτόρ (αριστερά), Παλάσιος (δεξιά) και Σποράρ (κορυφή)

Επιμονή και… γκολ

Με μπόλικη όρεξη και ενέργεια μπήκαν οι παίκτες του Παναθηναϊκού στο γήπεδο και ο Σποράρ ήταν αυτός που έχασε την πρώτη ευκαιρία στο 8ο λεπτό.

Στο 22ο λεπτό ο Μάντζης εκμεταλλεύτηκε αδράνεια στην άμυνα του Τριφυλλιού και βγήκε μόνος του απέναντι στον Μπρινιόλι, ωστόσο ο Ιταλός τερματοφύλακας με καθοριστική επέμβαση διατήρησε απαραβίαστη την εστία του, ενώ στην επόμενη φάση ο Σποράρ απείλησε τον Χουτεσιώτη με προβολή.

Οι Πράσινοι διατήρησαν τον έλεγχο στο παιχνίδι και έχασαν νέα μεγάλη ευκαιρία στο 32ο λεπτό με κεφαλιά του Κουρμπέλη, ενώ στην επόμενη φάση ο Μάγκνουσον αποχώρησε με ελαφρύ τράβημα στον δικέφαλο και ο Πούγγουρας πήρε τη θέση του.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, ο Παναθηναϊκός κέρδισε πέναλτι. Ο Σποράρ έκανε υπέροχη κίνηση στην πλάτη της άμυνας του Ιωνικού, ανατράπηκε από τον Χουτεσιώτη και ο Σιδηρόπουλος έδειξε την άσπρη βούλα.

Ο Αϊτόρ ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι και άνοιξε το σκορ για τον Παναθηναϊκό στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

“Σβηστό” παιχνίδι

Με το… πόδι πατημένο στο γκάζι μπήκε ο Παναθηναϊκός στο δεύτερο ημίχρονο και έχασε την πρώτη του ευκαιρία στο 47ο λεπτό με δυνατό σουτ του Τσέριν έξω από την περιοχή.

Στο 59ο λεπτό ο Τσέριν έβγαλε την κάθετη πάσα για τον Σποράρ, ο Σλοβένος επιθετικός έκανε το σουτ στην κίνηση και έστειλε τη μπάλα λίγο έξω από την εστία του Χουτεσιώτη.

Ο ρυθμός έπεσε στη συνέχεια του αγώνα, ο Παναθηναϊκός δεν απείλησε και δεν απειλήθηκε με αποτέλεσμα το παιχνίδι να κυλήσει… σβηστά. Στο 77ο λεπτό, ο Βέρμπιτς μπήκε στο παιχνίδι στη θέση του Αϊτόρ και έκανε την πρώτη του εμφάνιση με τη φανέλα του Παναθηναϊκού.

Η επόμενη καλή στιγμή του Παναθηναϊκού ήταν στο 88ο λεπτό με σουτ του Παλάσιος μετά από εκτέλεση κόρνερ

Παναθηναϊκός – Ιωνικός 1-0
Σκόρερ: 45′ Αϊτόρ

Κίτρινες κάρτες: 22′ Σάρλια – 18′ Μεντόσα, 45′ Χουτεσιώτης, 45′ Άοσμαν