Παναθηναϊκός – Γουότφορντ 0-0: Αρχή με θετικό πρόσημο και φιλοδοξίες

Ως μία συνέχεια από την περασμένη σεζόν, ο Παναθηναϊκός πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση κόντρα στην αγγλική Γουότφορντ και στα δύο ημίχρονα της αναμέτρησης, έμεινε άσφαιρος (0-0), όμως έστειλε ελπιδοφόρο μήνυμα ενόψει της συνέχειας.

Οι «Πράσινοι» ήταν ανώτεροι κατά τη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα κόντρα στους Άγγλους, δημιούργησαν ευκαιρίες και απέδειξαν ότι κάτι καλό χτίζεται στην Αυστρία. Αξιοσημείωτη και η βροντερή παρουσία εκατοντάδων φίλων του Τριφυλλιού στο Κόσεν που τραγούδησαν και εμψυχώσαν την αγαπημένη τους ομάδα.

Ξεχώρισαν Σαρδέλης και Βαγιαννίδης, «έτρωγε σίδερα» ο Γκάνεα, σταθερή αξία ο Αϊτόρ! Τσέριν όπως λέμε… Λουντ!

Η πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι ανήκε στον Παναθηναϊκό. Στο 9′ ο Σαρδέλης έκανε την προσποίηση από τα αριστερά, στη συνέχεια πραγματοποίησε ένα εξαιρετικό σουτ, όμως ο Μπάχμαν έδιωξε σωτήρια σε κόρνερ.

Πρώτη καλή στιγμή για τη Γουότφορντ στο 21′, με τον Πέντρο να κάνει το σουτ εκτός περιοχής και τον Μπρινιόλι, χωρίς πρόβλημα, να μπλοκάρει.

Στο 27′ νέα καλή στιγμή για τον Παναθηναϊκό με τον Σαρδέλη να δίνει την μπάλα στον Ιωαννίδη και αυτός να επιχειρεί το σουτ από μακριά και τον Μπάχμαν να μπλοκάρει.

Στο 30′ αναγκαστική αλλαγή για τον Παναθηναϊκό, με τον Φακούντο Σάντσες να αφήνει τη θέση του στον Γιώργο Βαγιαννίδη. Ο Αργεντινός φάνηκε να αντιμετωπίζει πρόβλημα στον αριστερό τετρακέφαλο του ποδιού.

Στο 43′ ωραίο σουτ του Γκόσλινγκ έξω από την περιοχή, εκτινάχθηκε ο Μπρινιόλι και έδιωξε σε κόρνερ, ήταν η δεύτερη καλή στιγμή για τη Γουότφορντ στο παιχνίδι.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Γουότφορντ απείλησε πρώτη με τον κινητικότατο Πέντρο στο 55′ να κάνει τις ντρίμπλες μέσα στην περιοχή, να τελειώνει τη φάση και τον Λοντίγκιν να διώχνει, όμως η συνέχεια ανήκε ολοκληρωτικά στον Παναθηναϊκό.

Στο 59′, ο αρχηγός Αϊτόρ εκτέλεσε έξυπνα και γρήγορα μία στημένη μπάλα, βρήκε τον Καρλίτος στην πλάτη της άμυνας, με τον δεύτερο να τελειώνει τη φάση, όμως το πόδι του αμυντικού της Γουότφορντ αποδείχτηκε σωτήριο και έδιωξε σε κόρνερ.

Στο 63′ και πάλι ο Αϊτόρ κέρδισε ένα φάουλ έξω από την περιοχή, το οποίο εκτέλεσε ο ίδιος χαμηλά και δίπλα από το τείχος, ο τερματοφύλακας της Γουότφορντ είχε την απάντηση.

Στο 67′ νέα καλή φάση για τον Παναθηναϊκό. Σέντρα του Κώτσιρα ο Καμπετσής έπιασε ασθενή κεφαλιά, ο Αϊτόρ δεν πρόλαβε να τελειώσει και να σκοράρει, ενώ στο 68′ σουτ του Βαγιαννίδη με το αριστερό, η μπάλα ψηλά.

Στο 69′ κι άλλη απειλή από τον Παναθηναϊκό στην άμυνα της Γουότφορντ. Η μπάλα στρώθηκε στον Γκάνεα έπειτα από κόρνερ του Καρλίτος και ο Ρουμάνος με διπλή προσπάθεια δεν κατάφερε να σκοράρει.

Στο 72′ εξαιρετική ανάπτυξη από τον Παναθηναϊκό με Γκάνεα και Αϊτόρ, ο πρώτος έκανε τη σέντρα, η οποία ήταν λίγο πιο δυνατή από όσο θα την ήθελε ο Καρλίτος στο δεύτερο δοκάρι.

Με αυτούς έπαιξε στο πρώτο ημίχρονο (4-3-3): Μπρινιόλι, Σάντσες, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Χουάνκαρ, Αλεξανδρόπουλος, Κουρμπέλης, Ηλιάδης, Σαρδέλης, Παλάσιος, Ιωαννίδης

*Στο 30′ ο Σάντσες έγινε αναγκαστική αλλαγή και τη θέση του πήρε ο Βαγιαννίδης.

Η ενδεκάδα του δεύτερου ημιχρόνου (4-2-3-1): Λοντίγκιν, Γκάνεα, Σάρλια, Σιδεράς, Κώτσιρας, Ηλιάδης, Τσέριν, Βαγιαννίδης, Καρλίτος, Καμπετσής, Αϊτόρ

*Στο 60′ πέρασε και ο Ρούμπεν Πέρεθ στη θέση του Ηλιάδη.

*Στο 83 ο Κρυπαράκος πήρε τη θέση του Βαγιαννίδη.

Τι έκαναν οι νέοι;

Θετική ήταν η παρουσία των νέων μεταγραφικών αποκτημάτων του Παναθηναϊκού που αγωνίστηκαν για 45 λεπτά στο φιλικό με τη Γουότφορντ. Ο Λοντίγκιν έδειξε την αξία του όποτε χρειάστηκε. Είναι ένας τερματοφύλακας με πολλή εμπειρία και δεν μπορεί κανείς να το αμφισβητήσει αυτό.

Ο Γκάνεα μπήκε με όρεξη και όργωσε την αριστερή πλευρά του Παναθηναϊκού. Πρόκειται για έναν ταχυδυναμικό ποδοσφαιριστή με καλά πατήματα σε άμυνα και επίθεση. Λίγο έλειψε να σκοράρει μάλιστα στη φάση του 69ου λεπτού.

Ο Άνταμ Τσέριν ξεχώρισε επίσης. Αγωνίστηκε στον χώρο της μεσαίας γραμμής και έδειξε ότι είναι ικανός να προσφέρει αρκετά πράγματα στον Παναθηναϊκό.

Έλαμψαν

Δύο πρόσωπα που ξεχώρισαν στο φιλικό του Παναθηναϊκού με τη Γουότφορντ ήταν αναμφίβολα οι Γιάννης Σαρδέλης και Γιώργος Βαγιαννίδης. Οι δύο νεαροί ποδοσφαιριστές του Τριφυλλιού είχαν εξαιρετική εικόνα, με τον πρώτο μάλιστα να φτάνει και κοντά στο γκολ. Από την άλλη, ο Βαγιαννίδης μπήκε αλλαγή με τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού στη θέση του τραυματία Σάντσες, αγωνίστηκε παραπάνω από 45 λεπτά και έδειξε τις καταπληκτικές αμυντικές του ικανότητες, τις οποίες έχει βελτιώσει αισθητά.

Γουότφορντ (Ρομπ Εντουαρτς / 5-3-2): Μπάχμαν (46’ Οκόγιε), Καμπασέλ, Κάθκαρτ (65’ Πόλοκ), Σάντος (65’ Μόρις), Ενγκακιά (46’ Χούνγκμπο), Γκόσλινγκ (46’ Ντομίνγκος), Καγιέμπε (65’ Μακ Κίρναν), Σέμα (46’ Καμαρά), Ντέλε-Μπασιρού (65’ Μεμπουντέ), Ζοάο Πέδρο (65’ Μπάαχ), Μπάγιο (46’ Καλού).