Παναθηναϊκός – Φοίνικας Σύρου 3-2: Nίκη με ανατροπή για τους πρωταθλητές, που “πέταξαν” ένα βαθμό

Ο Παναθηναϊκός, με μία επική ανατροπή και ένα ασύλληπτο σερί στο τέταρτο σετ, επικράτησε επί του Φοίνικα Σύρου με 3-2 για τη 4η αγωνιστική της Volley League, όμως… πέταξε τον έναν βαθμό καθώς η ομάδα της Σύρου κατάφερε να κατακτήσει δύο σετ στην αναμέτρηση.

Το κλειδί για την “πράσινη” νίκη ήταν το τέταρτο σετ εκεί όπου οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου… πάτησαν γκάζι και από εκεί που ήταν πίσω με 1-5, κατέκτησαν το σετ με 25-11, κάνοντας ένα σερί 24-6!

Όσον αφορά το ματς, ο Φοίνικας μπήκε δυναμικά στο πρώτο σετ και βρέθηκε να προηγείται με 4-7, με τον Παναθηναϊκό να απαντά ισοφαρίζοντας σε 11-11. Έκτοτε, το Τριφύλλι έκανε ένα σερί 5-0, φτάνοντας στο 16-11, όμως είδε την ομάδα της Σύρου να ισοφαρίζει σε 22-22. Τελικά, οι πρωταθλητές κατέκτησαν το πρώτο σετ με 25-23.

Στο δεύτερο σετ ο Φοίνικας ήταν… οδηγός του σκορ σχεδόν στο σύνολο της διάρκειας του. Αρχικά προηγήθηκε με 5-7 και έφτασε μέχρι και στο +5 (17-22), κατακτώντας στο τέλος το σετ με 22-25.

Το τρίτο σετ έμοιαζε κατά πολύ με το δεύτερο, με την ομάδα του Δημήτρη Καζάζη να διατηρεί διαφορές ασφαλείας όπως το +4 (6-10) και το +5 (9-14) με τον Παναθηναϊκό να καταφέρνει μόνο να μειώσει σε 14-16, όμως ο Φοίνικας έκανε το 1-2 με σκορ 19-25.

Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε να… κυνηγάει από νωρίς και στο τέταρτο σετ με την ομάδα της Σύρου να φτάνει στο +4 (1-5). Σε εκείνο το σημείο, οι “πράσινοι” με… οδηγό το μπλοκ τους ξεκίνησαν μία εκπληκτική αντεπίθεση και έκαναν μία επική ανατροπή. Αρχικά, αφού ισοφάρισε έφτασε στο +10 (20-10) και κατάφερε να κατακτήσει το σετ με σκορ 25-11, κάνοντας ένα σερί 24-6.

Στο τελευταίο σετ, το Τριφύλλι δεν… κοίταξε ποτέ πίσω και έχοντας την ψυχολογία στα ύψη έφτασε μέχρι και στο +9 (13-4) κατακτώντας το σετ με σκορ 15-5 με ένα μπλοκ του Ερνάντεζ και κατ’ επέκταση τη νίκη επί του Φοίνικα Σύρου με 3-2.

Τα σετ: 25-23, 22-25, 19-25, 25-11, 15-5

Παναθηναϊκός (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κόβαρ 10 (6/17 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 75% υπ. – 42% άριστες), Πετρέας 5 (3/10 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γιάκομπσεν 5 (3/5 επ., 2 μπλοκ), Ρανγκέλ 13 (10/15 επ., 3 μπλοκ), Φράγκος 17 (11/25 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ, 61% υπ. – 39% άριστες), Ερνάντεζ 30 (25/46 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ) / Κωστόπουλος (λ, 55% υπ. – 32% άριστες), Γεωργίου, Μπάσης.

Φοίνικας Σύρου (Δημήτρης Καζάζης): Μιχάλοβιτς 18 (17/37 επ., 1 μπλοκ), Χαραλαμπίδης 8 (7/11 επ., 1 μπλοκ), Ιερεσουέλο 3 (3/5 επ.), Κλίνκενμπεργκ 10 (10/23 επ., 53% υπ. – 26% άριστες), Τζούριτς 11 (4/8 επ., 7 μπλοκ), Φρομ 13 (12/29 επ., 1 άσσος, 59% υπ. – 24% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ, 41% υπ. – 19% άριστες), Σωνάκης (λ), Παπαλεξίου, Γαλιώτος, Ρουμελιωτάκης, Μανωλάκης, Παπαδόπουλος.