Παναθηναϊκός – Ερυθρός Αστέρας 75-66: Επιτέλους νίκη!

Χρειάστηκε να περάσουν έξι παιχνίδια και 43 ημέρες, ωστόσο ο Παναθηναϊκός γεύτηκε τη χαρά της νίκης, καθώς επικράτησε του Ερυθρού Αστέρα με 75-66 στο ΟΑΚΑ, παίζοντας καλό μπάσκετ στο δεύτερο ημίχρονο.

Πρώτος σκόρερ του Τριφυλλιού ο Παπαγιάννης (17 πόντοι), πρώτη νίκη των Πράσινων μετά από αρνητικό σερί έξι ηττών.

Εκτός 12αδας των Πράσινων έμεινε ο Μπέικον μετά από απόφαση του Σερέλη, βραβεύτηκε ο Νεμάνια Νέντοβιτς πριν από την έναρξη του αγώνα από τη διοίκηση του Παναθηναϊκού.

Η εξέλιξη του αγώνα

Με πολλά προβλήματα και στις δύο πλευρές του παρκέ εμφανίστηκε ο Παναθηναϊκός στο παιχνίδι με τον Ερυθρό Αστέρα. Οι Πράσινοι δεν είχαν ενέργεια, “βραχυκύκλωσαν” στο επιθετικό κομμάτι και… έσπασαν τα αντίπαλα καλάθια με 1/14 τρίποντα, ενώ υπήρξαν σημαντικά κενά στην άμυνα τους με αποτέλεσμα οι Σέρβοι να κλείσουν την πρώτη περίοδο με διαφορά οκτώ πόντων (17-9) και το ημίχρονο με διαφορά 13 πόντων (42-29).

Στο προβληματικό πρώτο ημίχρονο του Τριφυλλιού, ο Γιώργος Παπαγιάννης ήταν ο παίκτης που ξεχώρισε με 9 πόντους και τέσσερα ριμπάουντ, ενώ ο Νεμάνια Νέντοβιτς έκανε τη διαφορά για τον Ερυθρό Αστέρα με 12 πόντους.

Αισθητά βελτιωμένοι οι Πράσινοι εμφανίστηκαν στο δεύτερο ημίχρονο, βρήκαν λύσεις έξω από τη γραμμή τουτ τριπόντου με τον Τόμας, έβγαλαν καλές άμυνες και κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά από το -16 στο -3 στο φινάλε του τρίτουτ δεκάλεπτου (52-55).

Στο ίδιο μοτίβο το παιχνίδι του τριφυλλιού και στην τελευταία περίοδο, καθώς οι παίκτες του Παναθηναϊκού διατήρησαν την ενέργεια στην άμυνα τους και βρήκαν σημαντικά καλάθια με αποτέλεσμα να περάσουν αρχικά μπροστά στο σκορ (56-55) και στη συνέχεια να αποκτήσουν διαφορά εννέα πόντων (67-58), ενώ ολοκλήρωσαν τη βραδιά με το 75-66 και την πρώτη τους νίκη από την 26η Ιανουαρίου!

Παναθηναϊκός (Σερέλης): Π. Καλαϊτζάκης, Γουόλτερς 9, Λι 7, Παπαγιάννης 17, Μποχωρίδης, Γουίλιαμς 13, Γ. Καλαϊτζάκης, Τόμας 11, Πονίτκα 8, Γκριγκόνις 7, Μαντζούκας 3

Ερυθρός Αστέρας (Ιβάνοβιτς): Βιλντόζα 7, Λαζάρεβιτς 2, Καμπάτσο, Μίτροβιτς 5, Μάρτιν, Ντόμπριτς 8, Ιβάνοβιτς 6, Νέντοβιτς 12, Μάρκοβιτς 3, Κούζμιτς 6, Πετρούσεφ 12, Μπέντιλ 5