Παναθηναϊκός – Ελευθερία Μοσχάτου 66-61: “Πράσινη” κούπα δια χειρός… Αγίας Κάρτερ!

Ο Παναθηναϊκός έχανε στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης με την Ελευθερία Μοσχάτου, όμως στο τελευταίο λεπτό μίλησε η τεράστια ποιότητα της Αρίκα Κάρτερ, η οποία έκανε “μαγικά” πράγματα χαρίζοντας στο Τριφύλλι το δεύτερο Κύπελλο Ελλάδος της ιστορίας του με σκορ 66-61!

Φανερά αγχωμένες οι Πράσινες, ήταν πίσω σχεδόν σε όλο τον τελικό κόντρα στη “μαχητική” Ελευθερία, ωστόσο η Αμερικανίδα γκαρντ με δύο κρίσιμα τρίποντα στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης (το ένα με καλάθι και φάουλ) έφερε την κούπα στη… Λεωφόρο!

Αυτό ήταν το δεύτερο Κύπελλο στην ιστορία της γυναικείας ομάδας μπάσκετ του Τριφυλλιού, ύστερα από το πρώτο που κατακτήθηκε στις Σέρρες το 2000.

Πρώτη σκόρερ για τις “Αμαζόνες” αλλά και MVP του τελικού η Αρίκα Κάρτερ με 19 πόντους, με την Πότερ να προσθέτει άλλους 11. Από την άλλη, η πρώην “πράσινη” Άννα Καρακασίδου λίγο έλειψε να “πληγώσει” τον Παναθηναϊκό πετυχαίνοντας 21 πόντους για την Ελευθερία.

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο Παναθηναϊκός μπορεί να ξεκίνησε με 4-0 και να δέχτηκε το πρώτο καλάθι στα 06:03 (4-3) πριν τη λήξη της πρώτης περιόδου, ωστόσο η συνέχεια δεν ήταν η ανάλογη. Οι Πράσινες προηγούνταν με 6-3, όμως η Ελευθερία με ένα 9-0 πήρε προβάδισμα με νταμπλ σκορ (6-12). Οι “Αμαζόνες” έχοντας κακά ποσοστά δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν και εν τέλει το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με την ομάδα του Μοσχάτου στο +5 (10-15).

Η Ελευθερία πήρε μέχρι και προβάδισμα επτά πόντων (12-19) στα πρώτη λεπτά της δεύτερης περιόδου. Παρόλα αυτά, το Τριφύλλι με ελαφρώς βελτιωμένα ποσοστά, προσπάθησε να μειώσει, κάτι το οποίο σταδιακά έκανε. Οι Πράσινες πέρασαν και μπροστά στο σκορ με το τρίποντο της Κάρτερ (20-19), 06:47 πριν το τέλος του ημιχρόνου, όμως έχασαν ξανά τη συγκέντρωσή τους και η Ελευθερία με ένα 5-0 πήγε στο +4 (20-24). Τα “σημάδια” της πρώτης περιόδου συνέχισαν να υπάρχουν στο “πράσινο” στρατόπεδο και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τις – τυπικά – φιλοξενούμενες να προηγούνται με έξι (27-33).

Σχεδόν το ίδιο ήταν το σκηνικό και στην τρίτη περίοδο. Η Ελευθερία έφτασε στο +8 (27-35) στο ξεκίνημα, με τον Παναθηναϊκό να μειώνει στους δύο (33-35) με ένα σερί 6-0. Το κακό πρόσωπο των Πράσινων όμως, εμφανίστηκε ξανά και με αυτό τον τρόπο η ομάδα του Γιώργου Σίμου έφτασε μέχρι και στο +9 (33-42). Το μόνο που κατάφερε ο Παναθηναϊκός στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου ήταν να μειώσει στους έξι (43-49) στην εκπνοή.

Από τα πρώτα λεπτά του τελευταίου δεκαλέπτου η εικόνα και το μομέντουμ έμοιαζε να διαφοροποιείται. Οι καλύτεροι αυτοματισμοί στην επίθεση για το Τριφύλλι και το πιο “καθαρό” μυαλό ήταν τα στοιχεία που έδωσαν το έναυσμα για την “πράσινη” αντεπίθεση. Ο Παναθηναϊκός πήρε προβάδισμα με ένα δύσκολο και μαρκαρισμένο σουτ τριών πόντων της Κάρτερ από την γωνία, 01:42 πριν τη λήξη. Σε εκείνο το σημείο ανέλαβε δράση για την Ελευθερία η Καρακασίδου που με τέσσερις διαδοχικούς πόντους έστειλε τη διαφορά στο +3 (58-61), ωστόσο εν συνεχεία η ξανά η Κάρτερ με τρίποντο και φάουλ, πέτυχε τετράποντο, δίνοντας επί της ουσίας τη νίκη και το κύπελλο στις “Αμαζόνες! Στα τελευταία δευτερόλεπτα, οι παίκτριες του Παναθηναϊκού οδηγήθηκαν στις βολές, με τον τελικό να λήγει 66-61 με νικήτρια την ομάδα της Ελένης Καπογιάννη.

Τα δεκάλεπτα: 10-15, 27-33, 43-49, 66-61

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΌΣ (Καπογιάννη): Κωτούλα, Παυλοπούλου 9 (1), Πότερ 11 (5/20 σουτ, 7 ριμπάουντ), Σωτηρίου 9 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Αλεξανδρή 3, Χριστινάκη 7 (6 ριμπάουντ), Κάρτερ 19 (4/9 τρίποντα, 7 ασίστ), Θεοδωρομανωλάκη 4 (1), Χαιριστανίδου 4

ΕΛ. ΜΟΣΧΑΤΟΥ (Σίμος) Κάλογουεϊ 13 (3/9 τρίποντα), Στούπα 16 (4/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Καρακασίδου 21 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Σταμάτη 2, Μπρούερ 9 (4/10 σουτ, 13 ριμπάουντ), Ταμπάκου