Παναθηναϊκός – Χίμκι 94-78: Μαγικός Μήτογλου “έσπασε” όλα τα κοντέρ! (vid)

Ο Παναθηναϊκός δεν συνάντησε σε κανένα σημείο της αναμέτρησης πρόβλημα κόντρα στη Χίμκι και με έναν μαγικό Ντίνο Μήτογλου, που “έσπασε” όλα τα κοντέρ, επικράτησε των Ρώσων με 94-78 για την 21η αγωνιστική της Euroleague στο ΟΑΚΑ.

ΤΟΥ ΧΡΗΣΤΟΥ ΜΠΟΥΚΟΥΡΑ

Ο Έλληνας φόργουορντ σημείωσε 29 πόντους, κάνοντας ρεκόρ καριέρας στη διοργάνωση, μάζεψε 12 ριμπάουντ, κάνοντας double-double και ισοφαρίζοντας την καλύτερη επίδοσή του στα επιθετικά με 8, ενώ ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 42 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης, πετυχαίνοντας carrer high.

Στους 21 πόντους σταμάτησε ο Νεμάνια Νέντοβιτς, που είχε και 5 ασίστ, ενώ 7 πόντους σημείωσε σε 5:09 λεπτά συμμετοχής ο Γιώργος Καλαϊτζάκης. Ούτε δευτερόλεπτο στο παρκέ και πάλι ο Μάρκους Φόστερ.

Το ματς

Μήτογλου και επιθετικά ριμπάουντ τον έσωσαν από τα λάθη

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με ενέργεια και διάθεση το παιχνίδι, όμως τα 4 μαζεμένα λάθη έδωσαν την ευκαιρία στη Χίμκι να περάσει μπροστά στο σκορ. Οι Πράσινοι έκαναν “πάρτι” κάτω από τη ρακέτα, έχοντας 7 επιθετικά ριμπάουντ και συνολικά 12 από τους 23 πόντους της πρώτης περιόδου από τις δεύτερες επιθέσεις.

Το Τριφύλλι προηγήθηκε με 7-2 στο 3′, όμως τα λάθη επέτρεψαν στους Ρώσους να βρουν εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό, με πρωταγωνιστή τον Γιόβιτς. Η Χίμκι μάλιστα πέρασε και μπροστά στο σκορ με 10-13 στο 7′, όμως η παρουσία του Μήτογλου, που ολοκλήρωσε το πρώτο δεκάλεπτο με 7 πόντους, έφερε και πάλι τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 20-15 στο 9, για να κλείσει η πρώτη περίοδος με 23-20.

“Πάρτι” στη ρακέτα και +13

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το Τριφύλλι ανέβασε την πίεση στην άμυνα του, συνέχισε να κάνει “πάρτι” κάτω από τις δύο ρακέτες, ολοκληρώνοντας το ημίχρονο με 11 (!) επιθετικά ριμπάουντ, την ίδια στιγμή που οι Πράσινοι ανάγκασαν τη Χίμκι να υποπέσει σε 7 λάθη.

Ο Παναθηναϊκός είδε τους Ρώσους να προηγούνται με 23-24 στο 12′, όμως έκτοτε πάτησε το “γκάζι” με τον Νέντοβιτς να μπαίνει στην εξίσωση. Οι Πράσινοι πήγαν στο 17′ στο +8 (39-31), φτάνοντας για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά στο 18′ (44-33), με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με το Τριφύλλι να στο +13 (46-33).

Το “καθάρισε” από την τρίτη περίοδο

Στην τρίτη περίοδο ο Παναθηναϊκός ουσιαστικά “καθάρισε” το παιχνίδι, ολοκληρώνοντας στα πρώτα 30 λεπτά με τη διαφορά στους 19. Οι Πράσινοι δεν έδωσαν κανέναν δικαίωμα στους Ρώσους, οι οποίοι ήταν ανήμποροι να σταματήσουν την κυριαρχία του Τριφυλλιού στα επιθετικά ριμπάουντ.

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 59-42 στο 26′, για να φτάσει για πρώτη φορά στο +20 στο 27′ με το σκορ στο 62-42. Οι Πράσινοι ακούμπησαν και τους 21 πόντους  (65-44) και την τρίτη περίοδο να κλείνει με τους Πράσινους να προηγούνται με 70-51 και να έχουν θέσει τις βάσεις για μία εύκολη νίκη.

Με το βλέμμα… στα ρεκόρ του Μήτογλου!

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν τυπική διαδικασία, με τον Παναθηναϊκό να έχει “καθαρίσει” το παιχνίδι και το βλέμμα να επικεντρώνεται στο πόσα ρεκόρ θα “σπάσει” ο Μήτογλου. Η Χίμκι προσπάθησε να μειώσει τη διαφορά, έφτασε στο -14 (75-61), όμως ότι κι αν έκανε έπεφτε πάνω στο “τείχος” του Έλληνα φόργουορντ, με το παιχνίδι να λήγει με 94-78 και τον Όντεντ Κάτας να φτάνει στην πρώτη του νίκη στον “πράσινο” πάγκο στην Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 46-33, 70-51, 94-78.