Παναθηναϊκός – Μπαρτσελόνα 74-88: “Λύγισε” από τον εντυπωσιακό Μίροτιτς στο ΟΑΚΑ

Ο “λαβωμένος” Παναθηναϊκός πάλεψε και προσπάθησε να ακολουθήσει ως το φινάλε την Μπαρτσελόνα, ωστόσο “λύγισε” από τον εντυπωσιακό Μίροτιτς (26π.) και γνώρισε την ήττα με 74-88, στην επιστροφή του Σάρας στο ΟΑΚΑ.

Οι Πράσινοι που αγωνίστηκαν χωρίς τους Μπέικον και Πονίτκα, ξεκίνησαν εντυπωσιακά το παιχνίδι, όμως το “μπλακ άουτ” της δεύτερης περιόδου ήταν αρκετό για να το εκμεταλλευτούν οι Καταλανοί.

Πρώτος σκόρερ για τους φιλοξενούμενους ο Νίκολα Μίροτιτς με 26 πόντους. Για το Τριφύλλι, εξαιρετικός ήταν ο Παπαγιάννης με 19 πόντους, ενώ ο Γκριγκόνις πρόσθεσε 13.

Η εξέλιξη του παιχνιδιού

Οι Πράσινοι ξεκίνησαν με εντυπωσιακό τρόπο την αναμέτρηση, αφού βρέθηκαν να προηγούνται με 9-2 στα πρώτα λεπτά. Το Τριφύλλι διατήρησε τη διαφορά στη μεγαλύτερη διάρκεια της πρώτης περιόδου, φτάνοντας μέχρι και στο +10 (20-10) 03:33 πριν τη λήξη του δεκαλέπτου. Παρόλα αυτά, η Μπαρτσελόνα άλλαξε την εικόνα της και κατάφερε να μειώσει κατά πολύ, με το σκορ της περιόδου να είναι 25-22.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν καταστροφικό για την ομάδα του Χρήστου Σερέλη. Αρχικά, η Μπαρτσελόνα “έσφιξε” για τα… καλά την άμυνα της και πέρασε μπροστά με 25-27, 07:30 πριν το φινάλε του ημιχρόνου, ενώ έφτασε μέχρι και στο +9 (33-42).  Εν τέλει, οι Καταλανοί έχοντας ένα επιμέρους 21-11, πήγαν στα αποδυτήρια με διαφορά 7 πόντων (36-43).

Ίδια ήταν η εικόνα, περίπου σε όλη τη διάρκεια της τρίτης περιόδου. Η Μπαρτσελόνα με καλή άμυνα, επέβαλλε υψηλό ρυθμό στον αγώνα, με τον Παναθηναϊκό να μην μπορεί να ακολουθήσει αλλά και να μην βρίσκει “απαντήσεις” στον εξαιρετικό Μίροτιτς. Αποτέλεσμα ήταν η διαφορά να φτάσει μέχρι και το +14 (39-53) υπέρ των Καταλανών. Πάντως, οι Πράσινοι προς το τέλος του δεκαλέπτου, έπαιξαν καλή άμυνα και κατάφεραν να μειώσουν μέχρι και στους 5 (60-65). Τελικά, η περίοδος έληξε με την Μπαρτσελόνα να προηγείται με 60-68.

Ο Παναθηναϊκός προσπαθούσε να ακολουθήσει στην τελευταία περίοδο και με το σκορ στο 70-75, 04:30 πριν τη λήξη του παιχνιδιού έμοιαζε ικανός για την ανατροπή. Παρόλα αυτά, από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι Καταλανοί “έτρεξαν” ένα σερί 13-4 και έφτασαν στη νίκη, με το τελικό 74-88.

Τα δεκάλεπτα: 25-22, 36-43, 60-68, 74-88.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Σερέλης): Π. Καλαϊτζάκης, Γουόλτερς, Λι 6 (1/6 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα), Παπαγιάννης 19 (6/9 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 1/1 βολή, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 μπλοκ), Μποχωρίδης 5 (1), Γουίλιαμς 9 (1), Αγραβάνης 2 (1/6 σουτ), Τόμας 11 (2), Γκριγκόνις 13 (1 τρίποντο, 10/11 βολές), Μαντζούκας 5, Γκουντάιτις 4 (2/5 δίποντα, 0/2 βολές)

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γιασικεβίτσιους): Ντα Σίλβα, Σανλί (0/4 σουτ), Βέσελι 7 (4 ριμπάουντ), Κάλινιτς 6 (2/4 δίποντα, 2/3 βολές, 9 ριμπάουντ), Σατοράνσκι 8 (6/7 βολές, 9 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Λαπροβίτολα 2 (3 ασίστ, 4 λάθη), Αμπρίνες 8 (2), Χίγκινς 9 (1), Τόμπι 16 (2/2 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γιοκουμπάιτις 6 (1), Μίροτιτς 26 (5/5 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 4/4 βολές)