Παναθηναϊκός – Ατρόμητος 2-0: O Iωαννίδης ντύθηκε ξανά Ολισαντέμπε και ο Μάγκνουσον έβαλε το κερασάκι!

Ο Παναθηναϊκός έβγαλε για ένα ακόμα παιχνίδι καρδιά πρωταθλητή και παρά το γεγονός πως δυσκολεύτηκε πολύ να βρει το πολυπόθητο γκολ, εν τέλει κατάφερε να επικρατήσει με 2-0 του Ατρομήτου στη Λεωφόρο και να πάρει μία πολύ σημαντική νίκη.

Δράστης για το “τριφύλλι” ήταν ξανά ο Φώτης Ιωαννίδης, με τον 22χρονο φορ να αντικαθιστά τον Κουρμπέλη στο 64′ και 15 λεπτά αργότερα να νικάει από δύσκολη θέση τον Γιαννιώτη, βάζοντας “φωτιά” στη Λεωφόρο. Το κερασάκι στην τούρτα μπήκε από τον Χόρτουρ Μάγκνοσυον στο 93′ ,με τον Ισλανδό να σκοράρει με πανέμορφη εκτέλεση φάουλ και να ανοίγει λογαριασμό με την πράσινη φανέλα.

Με αυτό τον τρόπο οι “πράσινοι” έφτασαν τους 37 βαθμούς, με τη διακοπή για το Μουντιάλ να έρχεται σαν βάλσαμο για τους Κυπελλούχους Ελλάδος.

Επιθετικός μονόλογος για τον Παναθηναϊκό, του έλλειψε μόνο το γκολ

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ένας επιθετικός μονόλογος του Παναθηναϊκού, με τους “πράσινους” να πιέζουν ασφυκτικά τους “Περιστεριώτες”, αλλά να μην φτάνουν στο πολυπόθητο γκολ.

Η κατοχή ήταν συντριπτικά υπέρ των γηπεδούχων, ενώ οι φιλοξενούμενοι περιορίστηκαν σε παθητικό ρόλο, καθώς δεν είχαν τη δυνατότητα να κρατήσουν καθόλου τη μπάλα στα πόδια τους

Η πρώτη καλή στιγμή για τους γηπεδούχους ήρθε στο 8′, με τον Σπόραρ να πιάνει ένα συρτό σουτ με το αριστερό από το ύψος της αντίπαλης περιοχής, αλλά η μπάλα κόντραρε και έφυγε κόρνερ.

Εννιά λεπτά αργότερα ο Βέρμπιτς έκανε ωραία προσπάθεια από τα δεξιά, ωστόσο του σουτ του κόντραρε στους αμυντικούς και η μπάλα απομακρύνθηκε.

Στο 28′ ο Κώτσιρας βρήκε πολύ χώρα από τα δεξιά και αφού διέσχισε κάποια μέτρα έπιασε ένα δυνατό σουτ, όμως και πάλι οι αμυντικοί του Ατρομήτου κατάφεραν να απομακρύνουν.

Η μοναδική τελική προσπάθεια της ομάδας του Κρις Κόουλμαν στο πρώτο ημίχρονο έλαβε χώρα στο 31′, με τον Ροτάριου να σουτάρει άουτ από πολύ μακριά.

Στο 35′ οι “πράσινοι” απέκτησαν αριθμητικό πλεονέκτημα, καθώς ο διαιτητής της αναμέτρησης απέβαλλε πολύ σωστά τον Έρλινγκμαρκ με δεύτερη κίτρινη, μετά από πάτημα του τελευταίου πάνω στον Πέρεθ. Από την εκτέλεση αυτού του φάουλ προήλθε η πιο μεγάλη στιγμή του “τριφυλλιού” στο πρώτο μέρος.

Ο Μπερνάρ γέμισε ωραία την μπάλα στην αντίπαλη περιοχή, ο Σπόραρ πήρε την κεφαλιά  και ο Κουρμπέλης αστόχησε σε κενή εστία στέλνοντας την μπάλα στο δοκάρι.

Η πίεση του Παναθηναϊκού αυξήθηκε στα επόμενα λεπτά, παρόλα αυτά το αποτέλεσμα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι απείλησαν με δύο σουτ του Γιάννη Κώτσιρα στο 44′ και το 45′. Στην πρώτη περίπτωση ο Γιαννιώτης μπλόκαρε, ενώ στην δεύτερη η μπάλα έφυγε άουτ.

Η τελευταία μεγάλη φάση για τον Παναθηναϊκό στο πρώτο μέρος ήρθε στις καθυστερήσεις, με τον Σχένκεφελντ να πιάνει την κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ του Βέρμπιτς από τα δεξιά, με τη μπάλα να φεύγει λίγο άουτ.

Αξίζει να σημειωθεί πως ο Κρις Κόολμαν προχώρησε στην πρώτη του αλλαγή στο 43′ με τον Οικονομίδη (αμυντικός μέσος) να αντικαθιστά τον Ροτάριου (εξτρέμ).

Αύξησε την πίεσε αλλά……….

Η πρώτη καλή στιγμή του Παναθηναϊκού στο δεύτερο ημίχρονο έλαβε χώρα στο 52′, με τον Κουρμπέλη να σουτάρει δυνατά έξω από την αντίπαλη περιοχή και τον Γιαννιώτη να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ. Στο 58′ ο Τσέριν δοκίμασε την τύχη του έξω από την αντίπαλη περιοχή, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ. Πολύ καλό σουτ του Κώτσιρα από θέση μέσα δεξιά στο 61′,  αλλά η μπάλα έφυγε  και πάλι άουτ.

Η “χρυσή” αλλαγή”

Στο 62′ ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς προχώρησε στην πρώτη του αλλαγή με τον Κουρμπέλη να αφήνει τη θέση του στον Ιωαννίδη. Ο σχηματισμός του “τριφυλλιού” άλλαξε σε 4-4-2.

Τα περιθώρια άρχισαν να στενεύουν

Καλό σουτ του Μπερνάρ στο 76′ έξω από την αντίπαλη περιοχή, η μπάλα έφυγε άουτ. Στο 77′ ο Ατρόμητος βρήκε την δεύτερη τελική του στο ματς, με τον Ντε μποκ να σουτάρει άουτ.

Ένα λεπτό μετά ο Σχένκεφελντ έκανε τραγικό λάθος σε επικίνδυνο σημείο, με τον Τζοβάρα να κλέβει και να σουτάρει δυνατά, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

“Φωτάρας” ο λυτρωτής

Εν τέλει ο “γόρδιος δεσμός’ της άμυνας του Ατρομήτου λύθηκε στο 79′ με δράστη και πάλι τον Φώτη Ιωαννίδη. Οι Βέρμπιτς, Σπόραρ και Μπερνάρ άλλαξαν υπέροχα τη μπάλα και ο 22χρονος φορ νίκησε από πολύ δύσκολη θέση τον Γιαννιώτη, δίνοντας ένα πολύ σημαντικό προβάδισμα στην ομάδα του.

Αυτό δεν ήταν γκολ ήταν ποίημα

Όπως είναι απόλυτα φυσιολογικό η Λεωφόρος πήρε “φωτιά”, με τους οπαδούς του Παναθηναϊκού να εκρήγνυνται.  Κι όμως το ματς έμελλε να τους δώσει ένα ακόμη δώρο στο φινάλε.

Αυτό ήρθε από τα πόδια του Χόρντουρ Μάγκνοσυον, με τον Ισλανδό να σκοράρει με μία πανέμορφη εκτέλεση φάουλ και να σφραγίζει μία πολύ σημαντική νίκη, ανοίγοντας παράλληλα λογαριασμό με την πράσινη φανέλα.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς / 4-3-3): Μπρινιόλι, Κώτσιρας (82’ Βαγιαννίδης), Σένκεφελντ, Μάγκνουσον, Χουάνκαρ (82’ Γκάνεα), Τσέριν, Πέρεθ, Κουρμπέλης (64’ Ιωαννίδης), Βέρμπιτς (88’ Τσόκαι), Σπόραρ, Μπερνάρ.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Κρις Κόλμαν /4-2-3-1): Γιαννιώτης, Κεσχρίντα, Χατζηισαϊας, Μαυρομμάτης (87’ Τζαβίδας), Ντε Μποκ, Γκονζάλες, Ερλινγκμαρκ, Μουνίθ, Ροτάριου (44’ Οικονομίδης), Ρομπάιγ (65’ Κλωναρίδης), Κιάρτανσον (65’ Φριτζόνσον).