Παναθηναϊκός – Άρης 2-0: Τούκου – Τούκου… Γκολ!

Με φόρα μπήκε ο Παναθηναϊκός στο 2022 και με ακόμα μία ικανοποιητική εμφάνιση στη Λεωφόρο «πάτησε» Άρη και τετράδα Ευρώπης. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Τούκου Παλάσιος με γκολ και ασίστ!

Το Τριφύλλι ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο τις υποχρεώσεις του τη νέα χρονιά, κερδίζοντας τον Άρη στο ντέρμπι της 16ης αγωνιστικής με 2-0 και έφτασε τους 26 βαθμούς στην κατάταξη της Super League, παραμένοντας στην τέταρτη θέση και σε τροχιά Ευρώπης.

Ο Παναθηναϊκός των πολλών απουσιών, ήταν καλύτερος στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού από τον επίσης ταλαιπωρημένο λόγω Covid Άρη και έφτασε δίκαια στη νίκη στο τέλος της βραδιάς. Ακόμα ένα 2-0… το τέταρτο μέσα στη σεζόν στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια πρωταθλήματος στη Λεωφόρο.

Ο Παλάσιος άνοιξε το σκορ για τους «Πράσινους» στο 14ο λεπτό έπειτα από διπλή προσπάθεια, ενώ το τελικό 2-0 έγραψε με τη βοήθεια της τύχης ο Αϊτόρ έπειτα από εξαιρετική μπαλιά του Αργεντινού στο 83′.

Φορτσάτος από την αρχή ο Παναθηναϊκός…

Η πρώτη φάση ανήκε στον Παναθηναϊκό. Έπειτα από εκτέλεση φάουλ από τα αριστερά, ο Κουέστα έδιωξε με γροθιές, με την μπάλα να στρώνεται στον Βιγιαφάνιες και αυτός με το σουτ-βολέ να μην ανησυχεί τον αντίπαλο τερματοφύλακα στο πέμπτο λεπτό της αναμέτρησης.

Περίπου δέκα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 14′, ο Παλάσιος έκανε 1-0. Ο Χουάνκαρ σέντραρε από τα αριστερά, ο Αργεντινός έκανε το πρώτο σουτ πάνω στον Κουέστα και εν συνεχεία με δεύτερη προσπάθεια έστειλε τα μπάλα στα δίχτυα και άνοιξε το σκορ, πετυχαίνοντας το τρίτο του γκολ με τα «Πράσινα».

Στο 25ο λεπτό, ο Μακέντα έπειτα από κάθετη πάσα του Αϊτόρ βρέθηκε απέναντι στον Κουέστα, ωστόσο δεν μπόρεσε να τον νικήσει, αφού οι αμυντικοί του Άρη τον έβγαλαν εκτός πορείας, ενώ δύο λεπτά μετά ο Παλάσιος έκανε τη σέντρα και ο πρωταγωνιστής της προηγούμενης φάσης, Ιταλός επιθετικός, έπιασε το σουτ με τη μία και έστειλε τη μπάλα ψηλά.

Διπλή καλή στιγμή για τον Παναθηναϊκό στο 37′ με τη σέντρα του Αϊτόρ που είχε κατεύθυνση προς την εστία να την αποκρούει εντυπωσιακά ο Κουέστα και στη συνέχεια ο Παλάσιος δεν μπόρεσε να τη στείλει στα δίχτυα και να πετάει την μπάλα άουτ.

Κοντά στην ισοφάριση από το… πουθενά ο Άρης

Χρειάστηκε να περάσουν 40 λεπτά στο παιχνίδι για να απειλήσει ο Άρης και συγκεκριμένα οι φιλοξενούμενοι έπειτα από κόρνερ έφτασαν κοντά στην ισοφάριση με την κεφαλιά του Μπεναλουάν να τραντάζει το δοκάρι του Μπρινιόλι.

Κάπως έτσι ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο, με τη γενική εικόνα να βρίσκει τον Παναθηναϊκό κυρίαρχο στο παιχνίδι με το 1-0 να φαντάζει πέρα για πέρα δίκαιο, αφού οι «Πράσινοι» μπορεί να κινδύνεψαν στο τέλος, αλλά είχαν αρκετές ευκαιρίες να διευρύνουν το υπέρ τους 1-0.

Με φόρα και στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός!

Όπως στην αρχή του αγώνα, έτσι και με την είσοδο των δύο ομάδων στο δεύτερο μέρος, ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που απείλησε πρώτος με τον Αϊτόρ να ισοφαρίζει τα δοκάρια κι ενώ οι διαιτητικές αποφάσεις του Φωτιά να ξεσηκώνουν… αρνητικά την «Πράσινη» κερκίδα.

Καλή στιγμή στο 59′ για τον Παναθηναϊκό με τον Βίγιαφάνιες να πραγματοποιεί μία πανέμορφη ποδιά σε κλειστό χώρο στο κόρνερ, να γυρίζει για τον Αϊτόρ, το σουτ του οποίου κόντραρε και κατέληξε κόρνερ.

Πολλά τα σφυρίγματα

Όσο τα λεπτά περνούσαν και η κούραση αυξανόταν, ο ρυθμός της αναμέτρησης έπεφτε με αποτέλεσμα το παιχνίδι να μετατραπεί σε μία μάχη της μεσαίας γραμμής με τα κορμιά των δύο ομάδων να πέφτουν συνεχώς και τα σφυρίγματα του Φωτιά να δίνουν και να παίρνουν…

«Κλείδωσε» τη νίκη στο τελευταίο δεκάλεπτο

Η επόμενη καλή αξιόλογη στιγμή για τον Παναθηναϊκό μετατράπηκε σε γκολ. Συγκεκριμένα, στο 83′ ο πρωταγωνιστής Παλάσιος κάνει υπέροχη πάσα στην πλάτη της άμυνας του Άρη και ο Αϊτόρ στέλνει την μπάλα στα δίχτυα, αφού πρώτα η μπάλα κόντραρε στον Σούντγκρεν.

Στο 88′ οι «Πράσινοι» έφτασαν κοντά στο 3-0 με τον κορυφαίο παίκτη τους, τον Παλάσιος να κάνει ένα υπέροχο σουτ, με την μπάλα να περνά άουτ.

Τα τελευταία λεπτά ήταν περισσότερα διαδικαστικά, με τον Άρη να κυνηγάει το γκολ που θα τον έβαζε και πάλι στο παιχνίδι, αλλά τελικά τίποτα δεν άλλαξε και έτσι ο Παναθηναϊκός έφτασε σε μία ακόμα νίκη, την τρίτη συνεχόμενη στη Super League μετά την ήττα από την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ.

Παναθηναϊκός (Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Σάντσες, Χουάνκαρ (84′ Βιτάλ), Σένκεφελντ, Βέλεθ, Αλεξανδρόπουλος, Λούντκβιστ (84′ Κώτσιρας), Βιγιαφάνιες, Παλάσιος (90′ Χατζηθεοδωρίδης), Αϊτόρ, Μακέντα (79′ Ιωαννίδης).

Άρης (Μάντζιος): Κούεστα, Σούντγκρεν, Γκάνεα, Μπεναλουάν, Μπράμπετς, Τζέκο, Σάσα, Εντιαγέ, Λούμορ, Ιτούρμπε (62′ Μάνος), Λόπεθ.