Παναθηναϊκός – Απόλλων Πάτρας 78-76: Ακόμα “χτίζεται”…

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 78-76 του Απόλλωνα Πάτρας στο ΟΑΚΑ σε φιλική αναμέτρηση, δείχνοντας πως ακόμα είναι σε διαδικασία “χτισίματος”, καθώς είναι πολύ νωρίς στη σεζόν.

Κορυφαίοι για το Τριφύλλι οι Ντάριλ Μέικον και Ιωάννης Παπαπέτρου που σημείωσαν από 15 πόντους, ενώ άλλους 14 πρόσθεσε ο Οκάρο Ουάιτ. Στους 11 ο Χάουαρντ Σαντ Ρος.

ΤΟΥ ΧΡΗΣΤΟΥ ΜΠΟΥΚΟΥΡΑ

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με τον Δημήτρη Πρίφτη να δοκιμάζει πολλά σχήματα, αλλά να βλέπει γρήγορα τον Κέντρικ Πέρι να φορτώνεται δύο φάουλ και να αναγκάζεται να τον “τραβήξει” στον πάγκο. Το κυρίαρχο στοιχείο για τους Πράσινους ήταν η πίεση σε όλο το γήπεδο, με τους παίκτες του Τριφυλλιού να κλέβουν πολλές μπάλες, ακόμα και από την επαναφορά του Απόλλωνα, και να βρίσκουν εύκολους πόντους.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 13-10 και 22-18 όμως η ομάδα του Νίκου Βετούλα κατάφερε να πάρει “κεφάλι” στο σκορ στο τέλος της περιόδου και να περάσει μπροστά με 22-23.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Απόλλωνας προηγήθηκε με 26-32, όμως το Τριφύλλι με “όπλο” την πιεστική του άμυνα “ροκάνισε” τη διαφορά σταδιακά και κατάφερε να πάρει διαφορά 3 πόντων στο τέλος του ημιχρόνου.

Στη τρίτη περίοδο ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 45-40 και 48-43, με τους Πατρινούς να εκμεταλλεύονται τα λάθη των παικτών των Πράσινων και όχι μόνο να μειώνει τη διαφορά, αλλά να παίρνει “κεφάλι” στο σκορ στη λήξη του δεκαλέπτου με 54-55.

Στην τελευταία περίοδο ο Απόλλωνας ήταν μπροστά στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού, όμως το Τριφύλλι ισοφάρισε και με δύο βολές του Λεωνίδα Κασελάκη κατάφερε να πάρει τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 42-38, 54-55, 78-76

Παναθηναϊκός (Πρίφτης): Μέικον 15(1), Πέρι, Παπαγιάννης 6, Μποχωρίδης 3, Καββαδάς 2, Παπαπέτρου 15(2), Κασελάκης 6(1), Ουάιτ 14(1), Φλόιντ 4, Μαντζούκας 2, Σαντ-Ρος 11(2), Έβανς.

Απόλλων Πάτρας (Βετούλας): Κόλεμαν 19(2), Μοντγκόμερι 1, Μπάρφιλντ 14(4), Τσαλμπούρης 13(3), Διαμαντάκος 10(2), Ζούμπος 2, Δίπλαρος 2, Μολφέτας 3, Ντέιβις 12(2).