Παναθηναϊκός-ΑΠΟΕΛ 1-1: Δεν… πάει χωρίς μεταγραφές (vid)

Παναθηναϊκός και ΑΠΟΕΛ ήρθαν ισόπαλοι 1-1 στη Λεωφόρο, με τους Πράσινους να παρουσιάζουν για ένα ακόμη ματς αρκετά αμυντικά κενά και την ανάγκη για μεταγραφές να… φωνάζει. Σκόρερ για το Τριφύλλι ο Καμπετσής (50′).

Του Αργύρη Ντέμου

Ξεκίνημα… Γιοβάνοβιτς

Οι Πράσινοι μπήκαν στο ματς όπως ακριβώς ζητάει ο προπονητής του. Με κατοχή της μπάλας και υπομονή, οι ποδοσφαιριστές του Τριφυλλιού προσπάθησαν να ανοίξουν την άμυνα των Κύπριων. Μπορεί να μη δημιούργησε κάποια ευκαιρία, αλλά ο Παναθηναϊκός πρόλαβε να κερδίσει 4 κόρνερ στο πρώτο δεκάλεπτο, βάζοντας από την αρχή δύσκολα στους φιλοξενούμενους.

Στο ματς και ο ΑΠΟΕΛ

Οι “γαλαζοκίτρινοι” έκαναν για πρώτη φορά αισθητή την παρουσία τους στο ματς με τη συμπλήρωση ενός τέταρτου. Ένα φάουλ του Ντε Βινσέντι ψηλά πάνω από τα δοκάρια και ένα σουτ του Κβιλιτάια στην αγκαλιά του Διούδη, ήταν οι δύο πρώτες ολοκληρωμένες προσπάθειες του ΑΠΟΕΛ.

“Κρύο” γκολ ξανά

Κι εκεί που ο Παναθηναϊκός έλεγχε το ματς, οι Κύπριοι ήταν αυτοί που προηγήθηκαν. Ο Θεοδώρου με κεφαλιά μετά από κόρνερ, έκανε το 0-1 στο 21’, με τους Πράσινους να δέχονται σε ακόμη ένα ματς “φτηνό” γκολ στην πρώτη, ουσιαστική απειλή του αντίπαλου.

Πρώτη αντίδραση

Ο Γιοβάνοβιτς άλλαξε θέση στους ακραίους επιθετικούς στο 25λεπτο, περνώντας τον Ενγκμπακοτό δεξιά και τον Χατζηγιοβάνη αριστερά. Η κίνηση αυτή απέδωσε τέσσερα λεπτά αργότερα με τον Γάλλο εξτρέμ να σεντράρει και τον “Χάτζη” να βάζει την προβολή από το ύψος της μικρής περιοχής, η μπάλα ωστόσο πέρασε ψηλά άουτ.

Δοκάρι και μια ανάσα από την ισοφάριση

Ο Παναθηναϊκός έβαλε και πάλι τον ΑΠΟΕΛ στην περιοχή του, με συνεχόμενα κόρνερ, χωρίς ωστόσο να μπορεί να απειλήσει. Ένα λεπτό πριν τη συμπλήρωση των 45’ οι Πράσινοι έφτασαν κοντά στο 1-1. Ο Βιγιαφάνιες βρήκε τον Ενγκμπακοτό στην πλάτη άμυνας, αλλά ο Γάλλος έστειλε τη μπάλα στην εξωτερική πλευρά του αριστερού δοκαριού του Ουζόχο.

Ισοφάριση με το… καλημέρα στο δεύτερο μέρος

Ορεξάτος μπήκε και στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός. Μάλιστα οι Πράσινοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν στην πρώτη φάση που δηιούργησαν. Στο 50’ ο Χατζηγιοβάνης με μία εκπληκτική ενέργεια άδειασε τον προσωπικό του αντίπαλο και σέρβιρε… έτοιμο γκολ στον Καμπετσή ο οποίος είχε αντικαταστήσει τον Καρλίτος στο ημίχρονο.

Από μία ευκαιρία, παρέμεινε το 1-1

Οι φιλοξενούμενοι παραλίγο να πάρουν άμεσα και πάλι το προβάδισμα με τον Βινίσιους να στέλνει με κεφαλιά τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι μετά από κόρνερ, σε μια φάση που θύμισε το 0-1. Στο 59’ ο Αϊτόρ δεν κατάφερε να νικήσει τον Ουζόχο σε τετ α τετ, με το 1-1 να παραμένει.

Νέο τετ α τετ του Αϊτόρ, πάλι νικητής ο Ουζόχο

Ο Παναθηναϊκός άγγιξε την ανατροπή στο 74′ με μία ισπανική συνεργασία. Ο Πέρεθ βρήκε τον Αϊτόρ με μία εξαιρετική διαγώνια πάσα, αλλά ο 25χρονος εξτρέμ νικήθηκε ακόμη μία φορά από τον τερματοφύλακα του ΑΠΟΕΛ. Από το κόρνερ που προέκυψε, ο Χατζηγιοβάνης δοκίμασε απευθείας, αλλά ο Ουζόχο διατήρησε το 1-1.

Πίεσης… συνέχεια

Η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς συνέχισε να πιέζει, ψάχνοντας το δεύτερο γκολ και το πλησίασε σε δύο περιπτώσεις. Αρχικά, στο 84′ ο Καμπετσής μετά από μια φάση διαρκείας σούταρε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι από το ύψος του πέναλτι. Τρία λεπτά αργότερα, ο Αγιούμπ εκτέλεσε απευθείας φάουλ λίγο έξω από την περιοχή του ΑΠΟΕΛ, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ από το αριστερό “παραθυράκι”. Εν τέλει το 1-1 ήταν το τελικό σκορ, καθώς τίποτα δε άλλαξε στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.

Παναθηναϊκός: Διούδης (76′ Ξενόπουλος), Κώτσιρας (76′ Σάντσες), Χουάνκαρ (87′ Χατζηθεοδωρίδης), Βέλεθ (85′ Σάρλια), Σιδεράς, Μαουρίσιο (70′ Αλεξανδρόπουλος), Πέρεθ (85′ Σαβιέρ), Χατζηγιοβάνης (76′ Αγιούμπ), Ενγκμπακοτό (46′ Αϊτόρ), Βιγιαφάνιες (71′ Μπουζούκης), Καρλίτος (46′ Καμπετσής)

ΑΠΟΕΛ: Ουζόχο, Καρώ, Βινίσιους, Νταουσβίλι (64′ Σάντος), Εφραίμ (77′ Εντογκαλά), Ντε Βινσέντι, Κβιλιτάια (88′ Γουήλερ), Θεοδώρου (84′ Κατσαντώνης), Τσεμπάκε (64′ Λουντέμο), Σαμπάλα, Ντανίλο (84′ Σατσιάς).