Παναθηναϊκός – Αμαζόνες 3-0: Το πρώτο βήμα για την πρόκριση

Ο Παναθηναϊκός δεν είχε πρόβλημα κόντρα στις Αμαζόνες στο πρώτο παιχνίδι της πρώτης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας, με το Τριφύλλι να επικρατεί με 3-0 σετ. Το Σάββατο (3/4) ο επαναληπτικός στο κλειστό “Στ. Καλαϊτζής”.

Τα κορίτσια του Τριφυλλιού παρουσιάστηκαν πολύ καλές σε άμυνα και επίθεση και πήραν το επιθυμητό αποτέλεσμα για τη συνέχεια.

Οι Πράσινες μπήκαν δυναμικά στο πρώτο σετ, με τον πρώτο πόντο να τον δίνει η Εύα Χαντάβα. Ήδη από τα πρώτα λεπτά προηγήθηκαν με 4-0. Για μεγάλο διάστημα ο Παναθηναϊκός άφησε τις Αμαζόνες αρκετά πίσω με διαφορά έως και 10 πόντους. Κατακτώντας το πρώτο σετ χωρίς να δυσκολευτούν καθόλου από τις φιλοξενούμενες.

Στο δεύτερο σετ οι Αμαζόνες πήραν τον πρώτο πόντο. Τα κορίτσια του Οικονόμου δεν άφησαν πολλά περιθώρια πίεσαν, διεκδίκησαν και πέρασαν μπροστά στο σκορ, κατακτώντας και το δεύτερο σετ.

Το τρίτο σετ ξεκίνησε με ισοπαλία, από τα πρώτα λεπτά πήγαιναν πόντο πόντο. Ένα σετ που δόθηκε “μάχη”, καθώς ήταν υψίστης σημασίας και για τις δυο ομάδες. Αλλά οι γηπεδούχες δεν άφησαν πολλά περιθώρια και έφυγαν με ψυχολογία για την ρεβάνς.

Τα σετ 3-0: (25-16, 25-17, 25-13)

Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 7 άσσους, 45 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 14 λάθη αντιπάλων και των Αμαζόνων προήλθαν από 3 άσσους, 22 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων. Τα σετ: 3-0 (25-16, 25-17, 25-13)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Απόστολος Οικονόμου): Χουντέκοβα 10 (9/20 επ., 1 μπλοκ, 67% υπ. – 56% άριστες), Νεΐκοβα 3 (1/2 επ., 2 μπλοκ), Κωνσταντέλλου 5 (3/6 επ., 2 μπλοκ), Τσιτσιγιάννη 8 (7/16 επ., 1 άσσος), Χαντάβα 18 (11/25 επ., 6 άσσοι, 1 μπλοκ, 31% υπ. – 23% άριστες), Σάντσες 16 (13/17 επ., 3 μπλοκ) / Ξηντάρα (λ, 40% υπ. – 40% άριστες), Τζαφέρη (λ), Κασδοβασίλη 1 (1/1 επ.), Λεωνίδου (33% υπ. – 33% άριστες).

Α.Ο.Ν. ΑΜΑΖΟΝΕΣ (Στέλιος Ατσιδαύτης): Αρβανιτοπούλου 4 (2/6 επ., 2 μπλοκ), Χρυσομάλλη 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Σιδεράτου 4 (4/14 επ.), Χριστοδούλου 6 (4/21 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 50% υπ. – 40% άριστες), Μαστοράκη 3 (1/7 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γκρέκα 8 (8/19 επ., 57% υπ. – 43% άριστες) / Σαμπάτη (λ, 30% υπ. – 30% άριστες), Τσιγαρίδα, Κωτσιάκη 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Κορρέ 2 (2/4 επ.), Βαρουδάκη (43% υπ. – 29% άριστες).