Παναθηναϊκός – ΑΕΚ 80-75: Στην Ελλάδα το αφεντικό είναι ένα! (vid)

Ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε της ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ με 80-75 στο ντέρμπι της 11η αγωνιστικής της Basket League και βρίσκεται πλέον μόνος στην κορυφή της βαθμολογίας του ελληνικού πρωταθλήματος.

ΤΟΥ ΧΡΗΣΤΟΥ ΜΠΟΥΚΟΥΡΑ

Σε μεγάλη μέρα για τον Παναθηναϊκό βρέθηκαν οι Νεμάνια Νέντοβις με 19 πόντους,  Γιώργος Παπαγιάννης (18 π., 13 ριμ.) και Ντίνος Μήτογλου (17 π., 4/5 τριπ.). Οι Πράσινοι παρά την περίεργη κατάσταση που βρίσκονται έδειξαν ότι στην Ελλάδα δεν έχουν αντίπαλο κι αν είναι σοβαροί δεν θα έχουν πρόβλημα.

Με τον Σέρβο “βομβιστή” οδηγό…

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με διάθεση και ενέργεια το παιχνίδι και έχοντας πρωταγωνιστή τον Νέντοβιτς που πέτυχε 3 τρίποντα κατάφερε να πάρει γρήγορο προβάδισμα στο ματς με 13-6 στο 5′. Οι Πράσινοι ολοκλήρωσαν το πρώτο δεκάλεπτο με 5/8 (62%) σουτ έξω από τα 6,75μ.

Ένα επιθετικό ξέσπασμα των Λάνγφορντ και Μορέιρα έφερε και πάλι τη διαφορά στον πόντο, με την ΆΕΚ να μειώνει σε 17-16 στο 7′. Η άνοδος στην απόδοση του Παπαγιάννη όμως έδωσε τη δυνατότητα στον Παναθηναϊκό να “τρέξει” ένα σερί 6-0 για να ολοκληρωθεί η πρώτη περίοδος με τους Πράσινους μπροστά με 24-18.

Βρέθηκε πίσω αλλά αντέδρασε άμεσα

Στην έναρξη της δεύτερης περιόδου η ΑΕΚ πάτησε το “γκάζι” στην επίθεση, καλύπτοντας το -6 του πρώτου δεκαλέπτου και τρέχοντας ένα σερί 11 πέρασε μπροστά με 26-31 στο 14′, με τους Πράσινους να μένουν χωρίς σκορ για 4 λεπτά. Η επιστροφή όμως των Νέντοβιτς και Ππααγιάννη στο παρκέ άλλαξε άμεσα την εικόνα του Τριφυλλιού.

Ο Παναθηναϊκός ανέβασε την πίεση του σε όλο το γήπεδο, κλέβοντας δύο φορές την μπάλα στην επαναφορά της ΑΕΚ και “έτρεξε” ένα σερί 10-0, μετατρέποντας το 31-34 σε 41-34, με τους Πράσινους να έχουν σοβαρά παράπονα για δύο επιθετικά φάουλ του Μπέντιλ που ήταν τουλάχιστον υπερβολικά. Το τέλος του ημιχρόνου βρήκε το Τριφύλλι μπροστά με 43-37 και το συνολικό σερί να είναι 12-3.

Άφαντες άμυνες και του τρίποντη εκτέλεση

Οι άμυνες στην τρίτη περίοδο είχαν πάει… περίπατο, με τις δύο ομάδες να βρίσκουν ρυθμό έξω από τα 6,75μ, κάνοντας “πάρτι” στο τρίποντο. Ο Παναθηναϊκός πήρε προβάδισμα στο 23′ με 52-45, αλλά στη συνέχει η ΑΕΚ με τα τρίποντα του Γκίκα κατάφερε να “ροκανίσει” τη διαφορά.

Η Ένωση πέρασε μάλιστα μπροστά στο σκορ με 57-58 στο 27′, όμως ο Παναθηναϊκός έσφιξε την άμυνα του στο τελείωμα της τρίτης περιόδου και κατάφερε να πάρει και πάλι “κεφάλι” στο σκορ και να πάει προηγούμενος στο τελευταίο δεκάλεπτο με 67-62, χάρη σε ένα σερί 5-0.

Πήρε κεφάλι και δεν κοίταξε πίσω…

Στην τελευταία περίοδο ο Παναθηναϊκός έδειξε συγκεντρωμένος στη μεγαλύτερη διάρκεια και παρά τη μείωση της διαφορά στο τέλος έφτασε στη νίκη κόντρα στην ΑΕΚ με κύριο “όπλο” την άμυνα του και του Παπαγιάννη και Μήτογλου. Οι Πράσινοι προηγήθηκαν με 7  πόντους  (74-67)  στο 35′.

Ο Παναθηναϊκός έφτασε και στη μεγαλύτερη διαφορά στο παιχνίδι, παίρνοντας προβάδισμα με +11 (78-67) στο 37′, με την ΑΕΚ να προσπαθεί στα τελευταία λεπτά να μειώσει τη διαφορά, το Τριφύλλι να χάνει ριμπάουντ, αλλά να παίρνει τελικά τη νίκη κόντρα στην Ένωση με 80-75.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 43-37, 67-62, 80-75.