Παναθηναϊκό ρεκόρ από Καρακατσάνη!

Εξαιρετική κούρσα πραγματοποίησε η αθλήτρια του Παναθηναϊκού Αναστασία Καρακατσάνη στα 5.000μ. στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Α΄ Κατηγορίας που έγινε στο Κλουζ της Ρουμανίας γράφοντας ιστορία για τον Σύλλογο.

Η «πράσινη» αθλήτρια κατέλαβε την 10η θέση στα 5.000μ. σε έναν αγώνα υψηλού επιπέδου και έδειξε την ποιότητα της ως αθλήτρια. Τερμάτισε σε 16:39.64 βελτιώνοντας το προηγούμενο «πράσινο» ρεκόρ που ήταν δικό της με 16:42.55 από το Πανελλήνιο πρωτάθλημα που έγινε στην Πάτρα πριν από δύο εβδομάδες.

Αξίζει να σημειωθεί ότι στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα έλαβε μέρος και ο Χρήστος Παπούλιας που τερμάτισε επίσης 10ος στα 1500μ. με χρόνο 3:47.42.

Τόσο η αθλήτρια του ΠΑΟ όσο και ο αθλητής του «τριφυλλιού» είχαν τη συνεισφορά τους βαθμολογικά ώστε να φτάσει η Εθνική ομάδα στην 8η θέση με 255 βαθμούς και να παραμείνει στην πρώτη κατηγορία.