Αποστολή Τρίπολη-Παλικάρι στην Αρκαδία

Ο Παναθηναϊκός ήρθε ισόπαλος 1-1 με τον Αστέρα Τρίπολης για την 25η αγωνιστική της Superleague. Οι πράσινοι προηγήθηκαν με τον Μακέντα στο 51′, αλλά δέχθηκε την ισοφάριση πέντε λεπτά πριν τη λήξη με γκολ του Χαουρέγκι. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την ευκαιρία να φύγουν με το διπλό, αλλά το πλασέ του Περέα στο 91′ πέρασε ελάχιστα άουτ. Με 10 τέλειωσε την αναμέτρηση το Τριφύλλι μετά από αποβολή του Ζαχίντ με δεύτερη κίτρινη στο 65′.

Πολύ κακό παιχνίδι στο πρώτο μέρος, με δυνατές μονομαχίες, αρκετά φάουλ και χωρίς ρυθμό. Οι πράσινοι στο πρώτο εικοσάλεπτο είχαν πολλές λάθος επιλογές στη φάση της ανάπτυξης του παιχνιδιού, με τον Γιώργο Δώνη να έχει αρκετά παράπονα από τους παίκτες του.

Στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, η κυκλοφορία της μπάλας από μεριάς Τριφυλλιού βελτιώθηκε κάπως, χωρίς ωστόσο να δημιουργηθεί κάποια “κλασική” ευκαιρία. Η πρώτη αξιόλογη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό και το παιχνίδι γενικότερα, σημειώθηκε στο 36ο λεπτό, με τον Χατζηγιοβάνη να σουτάρει και τον Παπαδόπουλο να μπλοκάρει.

Στο 42′ ο Νατζ κέρδισε φάουλ λίγο έξω και δεξιά από την περιοχή των γηπεδούχων. Οι πράσινοι έκαναν μία έξυπνη κομπίνα, αλλά το σουτ του Χατζηγιοβάνη κόντραρε και η μπάλα απομακρύνθηκε. Στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους, ο Ζαχίντ σέντραρε αλλά η κεφαλιά του Πούγγουρα πέρασε αρκετά έξω από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Αστέρα.

Όσο υποτονικό ήταν το πρώτο ημίχρονο, άλλο τόσο ένταση είχε το δεύτερο. Το ματς πήρε… φωτιά στο 49′ όταν ο Μανούχος καταλόγισε πέναλτι υπέρ του Παναθηναϊκού. Ο Τασουλής πάτησε το πόδι του Νατζ μέσα στην περιοχή των γηπεδούχων, σε μία φάση που πέρασε απαρατήρητη εκείνη τη στιγμή. Λίγο αργότερα οι διαιτητές του VAR ενημέρωσαν τον ρέφερι κι εκείνος, αφού είδε την επανάληψη της φάσης, έδωσε την εσχάτη των ποινών. Ο Παπαδόπουλος κατάφερε να νικήσει τον Μακέντα, μπλοκάροντας την εκτέλεση του Ιταλού, αλλά ο διαιτητής έδωσε επανάληψη.

Οι διαμαρτυρίες των γηπεδούχων ήταν έντονες, αλλά το ριπλέι δικαιώνει τον Μανούχο, καθώς ο κίπερ των Αρκάδων είχε ήδη φύγει από την γραμμή της εστίας του, πριν την εκτέλεση του φορ του Τριφυλλιού. Στη μπάλα πήγε και πάλι ο “Κίκο”, ο οποίος δεν λάθεψε και έβαλε μπροστά στο σκορ τους φιλοξενούμενους στο 51′.

Ο Γιώργος Δώνης πραγματοποίησε τις δύο πρώτες αλλαγές του στο 60′ και το 63′, αναπροσαρμόζοντας τον σχηματισμό της ομάδας του. Πριν όμως οι παίκτες του Τριφυλλιού προλάβουν να βρουν τις θέσεις τους, ο Ζαχίντ με μία απερίσκεπτη ενέργεια δέχθηκε στο 65′ δεύτερη κίτρινη-κόκκινη, αφήνοντας τους πράσινους με 10. Έτσι το πλάνο που είχε ο τεχνικός του Παναθηναϊκού πήγε… περίπατο.

Οι φιλοξενούμενοι αγωνίστηκαν με ένα 5-3-1 για το υπόλοιπο του αγώνα, με τον Νατζ να περνάει σε θέση αριστερού μπακ. Οι Τριπολιτσιώτες, παρότι πίεσαν αρκετά μέχρι το 80ο λεπτό, δεν κατάφεραν επί της ουσίας να απειλήσουν. Η ισοφάριση όμως ήρθε στο 85′, σε μία φάση όπου η άμυνα του Παναθηναϊκού δεν κατάφερε να απομακρύνει μετά από σέντρα του Φερνάντεθ, με τον Χαουρέγκι να σκοράρει από πολύ δύσκολη γωνία περνώντας τη μπάλα κάτω από τα πόδια του Διούδη.

Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα, το Τριφύλλι ήταν εκείνο που πλησίασε στο δεύτερο γκολ. Χτυπώντας στις αντεπιθέσεις, έψαχνε τον ταχύτατο Περέα ο οποίος έπαιζε στο όριο του οφσάιντ. Μάλιστα στο 91′ ο Κολομβιανός έφτασε μια ανάσα από το γκολ, αλλά το πλασέ του πέρασε εκατοστά άουτ από το δεξί δοκάρι του Παπαδόπουλου. Οι φιλοξενούμενοι βγήκαν με αξιώσεις δύο ακόμη φορές στο ανοιχτό γήπεδο, αλλά δεν μπόρεσαν να σκοράρουν και να φύγουν με τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Αστέρας Τρίπολης (Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Σουάρεθ, Πασαλίδης, Τασουλής (78’ Σίτο), Μουνάφο, Ιγκλέσιας (19’ Βαλιέντε), Ντέλετιτς, Κρέσπι (61’ Λ. Φερνάντεθ), Μ. Φερνάντεθ, Χαουρέγκι.

Παναθηναϊκός (Δώνης): Διούδης, Αποστολάκης, Νούνες, Πούγγουρας, Χατζηθεοδωρίδης (60’ Αλεξανδρόπουλος), Κουρμπέλης, Ανουάρ, Νάγκι, Ζαχίντ, Χατζηγιοβάνης (63’ Μπουζούκης), Μακέντα (76’ Περέα).