Πάλι ο…. Παναθηναϊκός των εκτός και τσάμπα ήττα στην Τρίπολη

Ο Παναθηναϊκός της Λεωφόρου έμεινε στην Αθήνα και το Τριφύλλι των εκτός έδρας αγώνων εμφανίστηκε στην Τρίπολη. Οι Πράσινοι ηττήθηκαν από τον Αστέρα με 2-1, παρότι προηγήθηκαν με τον Καρλίτος στο 30′ και με ένα (αυστηρό, έως ανύπαρκτο) πέναλτι του Μπαράλες στο 32′ και την προβολή του Σόνι στο 45+1′ οι Αρκάδες πήραν τη νίκη.

Του Αργύρη Ντέμου

Μετά από ένα “νευρικό” πρώτο δεκάλεπτο, το ματς άρχισε να αποκτά ρυθμό, χωρίς ωστόσο οι ομάδες να δημιουργούν ευκαιρίες. Ο Παναθηναϊκός στο 17’ σκόραρε με τον Χατζηγιοβάνη, αλλά ο εξτρέμ του Τριφυλλιού ήταν εκτεθειμένος την ώρα που πασάρει ο Βιτάλ και το γκολ σωστά ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Με τη συμπλήρωση 20 λεπτών είχαμε την πρώτη καλή στιγμή στο ματς. Ο Σόνι από θέση μέσα και αριστερά στην περιοχή του Παναθηναϊκού γύρισε παράλληλα αλλά η προβολή του Μπαράλες σταμάτησε στα σώματα των αμυνόμενων.

Οι Πράσινοι κατάφεραν να προηγηθούν στο 30’ με τον Καρλίτος να σκοράρει για 8η φορά στο πρωτάθλημα. Ο Ρούμπεν με μία εξαιρετική κάθετη έβγαλε τον Παλάσιος σε θέση τετ α τετ, ο Αργεντινός ψύχραιμα επέλεξε να σιγουρέψει το γκολ πασάροντας στον Καρλίτος και ο Ισπανός φορ άνοιξε το σκορ.

Δευτερόλεπτα αργότερα, το ματς ήρθε και πάλι στα ίσια μετά από ένα… φτηνό λάθος του Πούγγουρα. Ο στόπερ του Τριφυλλιού έχασε τη μπάλα από τον Μπαράλες μέσα στην περιοχή και στην εξέλιξη της φάσης ο διαιτητής Φωτιάς έδειξε πέναλτι, χωρίς βέβαια από το ριπλέι να φαίνεται επαφή του Πούγγουρα στο πέσιμο του φορ του Αστέρα. Ο επιθετικός της Τρίπολης εκτέλεσε εύστοχα την εσχάτη των ποινών ισοφαρίζοντας στο 33’.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους ο Αστέρας έφερε… τούμπα το ματς, εκμεταλλευόμενος ακόμη ένα λάθος των ποδοσφαιριστών του Τριφυλλιού. Αυτή τη φορά ήταν ο γκολκίπερ των Πράσινων, ο οποίος με ένα χαμηλό βολέ έστειλε τη μπάλα πάνω στον Σίτο, με τον μεσοεπιθετικό των γηπεδούχων να κάνει κούρσα από αριστερά και να σερβίρει στον Σόνι για το 2-1. Βέιβαια, ευθύνη φέρει και η αμυντική γραμμή, με τον Σίτο να διασχίζει σχεδόν το μισό γήπεδο και τους Πράσινους να αργούν στο τρανζίσιον

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι γύρισαν πίσω και περίμεναν τον Παναθηναϊκό, κλείνοντας τους χώρους προς την εστία του Τσιφτσή. Το Τριφύλλι δυσκολεύτηκε πολύ με την μαζική άμυνα του Αστέρα, αδυνατώντας να απειλήσει ουσιαστικά τους Αρκάδες.

Στο 48’ ο Καρλίτος μπήκε στην περιοχή της ομάδας της Τρίπολης, σούταρε με το αριστερό αλλά η μπάλα κόντραρε, ενώ στο 59’ ο Βαλιέντε λίγο έλειψε να σκοράρει στη… λάθος εστία. Στο 61’ το φάουλ του Χατζηγιοβάνη πέρασε πάνω από το δοκάρια του τερματοφύλακα των γηπεδούχων και ο Παναθηναϊκός συνέχισε να δυσκολεύεται να διασπάσει την άμυνα του Αστέρα.

Οι Πράσινοι πίεσαν στα τελευταία λεπτά του ματς είχαν την εδαφική υπεροχή, πίεσαν, χωρίς ωστόσο να δημιουργήσουν την… κλασική ευκαιρία. Το 2-1 ήταν το τελικό σκορ, με το Τριφύλλι να απογοητεύει σε ακόμη ένα εκτός έδρας ματς κι ένα πέναλτι το λιγότερο αμφισβητούμενο, ουσιαστικά να κρίνει το ματς σε μεγάλο βαθμό.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Ράσταβατς): Τσιφτσής, Καρμόνα, Βαλιέντε, Καστάνο, Αλβαρες, Ριτζίς (73’ Τίλικα), Σανταφέ (80’ Ιγκλέσιας), Μουνάφο, Σίτο (87’ Ατιένθα), Σονί (74’ Ριέρα), Μπαράλες.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Φ. Σάντσες (75’ Χατζηθεοδωρίδης), Σάρλια, Πούγγουρας, Χουάνκαρ (46’ Κώτσιρας), Ρούμπεν Πέρεθ, Αλεξανδρόπουλος, Χατζηγιοβάνης (87’ Μπουζούκης), Καρλίτος, Βιτάλ (46’ Ιωαννίδης), Παλάσιος.