Πάλι… λίγος και ήττα στο “Βικελίδης” (1-0)

Ο Παναθηναϊκός ήταν για ακόμη ένα ματς κακός και ηττήθηκε από τον Άρη με 1-0. Ο Καμαρά με γκολ στο δέκατο λεπτό του ματς έκρινε την έκβαση της αναμέτρησης. Οι Πράσινοι βρέθηκαν και πάλι να χάνουν από νωρίς στο ματς και με εξαίρεση ένα εισκοσάλεπτο στο πρώτο μέρος και ένα τέταρτο στο δεύτερο ημίχρονο δεν κατάφεραν να απειλήσουν τους γηπεδούχους.

Του Αργύρη Ντέμου

Το ματς ξεκίνησε με το Τριφύλλι να έχει την κατοχή της μπάλας, ελέγχοντας τον ρυθμό της αναμέτρησης. Ωστόσο, οι “κίτρινοι” κατάφεραν να προηγηθούν στην πρώτη τους ευκαιρία. Με τη συμπλήρωση του δεκάλεπτου, οι γηπεδούχοι κέρδισαν τη μπάλα στον χώρο του κέντρου, ο Μπερτόγλιο γύρισε παράλληλα μέσα από την περιοχή και ο Καμαρά σε κενή εστία άνοιξε το σκορ.

Μετά το 20’ ο Παναθηναϊκός ανέβασε ρυθμό και πίεσε για την ισοφάριση. Στο 23’ ο Ιωαννίδης αστόχησε με πλασέ από πλεονεκτική θέση, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Έλληνας επιθετικός του Τριφυλλιού πήρε την κεφαλιά αλλά ο Κουέστα έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ. Δημιουργός και στις δύο περιπτώσεις ήταν ο Χατζηγιοβάνης.

Οι Πράσινοι συνέχισαν να πιέζουν τους γηπεδούχους, κυρίως με ενέργειες του Χατζηγιοβάνη από τη δεξιά πτέρυγα, αλλά το 1-0 παρέμεινε στο πρώτο 45λεπτο.

Ο Άρης πήρε τον έλεγχο του αγώνα στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και με πρέσινγκ σε όλο το γήπεδο δυσκόλεψε τον Παναθηναϊκό αρκετά. Το Τριφύλλι έκανε την… εμφάνισή του στο δεύτερο ημίχρονο μετά το 70ο λεπτό. Σε τρεις περιπτώσεις (70’, 72’, 75’) ο Ιωαννίδης, ο οποίος ήταν μέσα σε όλες τις απειλητικές φάσεις των Πράσινων, δεν κατάφερε να σκοράρει και το 1-0 παρέμενε.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο του ματς ο ρυθμός έπεσε με το παιχνίδι να σταματά συνεχώς για φάουλ. Εν τέλει το 1-0 ήταν το τελικό σκορ με τον Παναθηναϊκό να παραμένει στους τρεις βαθμούς της πρεμιέρας.

Άρης (Μάντζιος): Κουέστα, Σούντγκρεν, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Γκάνεα, Τζέγκο, Λούκας Σάσα (90+ Ματίγια), Μπρούνο Γκάμα (71’ Ματέο Γκαρσία), Μπερτόγλιο (46’ Ντιαγέ), Μαντσίνι (82’ Ιτούρμπε), Καμαρά

Παναθηναϊκός (Γιοβάνοβιτς): Διουδης, Κώτσιρας, Πούγγουρας (86’ Λούντκχβιστ), Βέλεθ, Χουανκάρ, Αλεξανδρόπουλος (61’ Μαουρίτσιο), Ρούμπεν, Βιγιαφάνες (61’ Παλάσιος), Βιτάλ, Χατζηγιοβάνης (71’ Καρλίτος), Ιωαννίδης (86’ Μακέντα)