Πάφος – Παναθηναϊκός 2-2: Δεν ξέμεινε από “ρεζέρβες”

Θετική ήταν η εικόνα του Παναθηναϊκού στο δεύτερο ημίχρονο της φιλικής αναμέτρησης με αντίπαλο την Πάφο στην Κύπρο, καθώς οι Πράσινοι αναδείχθηκαν ισόπαλοι 2-2 παρά το γεγονός ότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 2-0 στο τέλος του πρώτου μέρους.

Εξαιρετικός ο Βέρμπιτς στο διάστημα που αγωνίστηκε, ελπιδοφόρα μηνύματα άφησαν οι νεαροί Κυριόπουλος και Κρυπαράκος, προβληματική η αμυντική συμπεριφορά των Πράσινων στο πρώτο μέρος.

Το παιχνίδι

Στο 7ο λεπτό η Πάφος απείλησε το Τριφύλλι. Ο Χέσταντ βρέθηκε απέναντι από τον Λοντίγκιν, αλλά ο τερματοφύλακας του Παναθηναϊκού τον νίκησε στο τετ α τετ, διώχνοντας τη μπάλα σε κόρνερ.

Στο 13ο λεπτό, οι Πράσινοι έφτασαν κοντά στο γκολ. Ο Χουάνκαρ έκανε το δυνατό σουτ από το ύψος της περιοχής, η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι της Πάφου, ενώ στην επαναφορά ο Βαγιαννίδης σούταρε για να κοντράρει η μπάλα και να φύγει κόρνερ.

Οι γηπεδούχοι απείλησαν εκ νέου στο 24ο λεπτό. Ο Χέσταντ πάσαρε στην περιοχή στον Μπετανκόρ ο οποίος σούταρε, αλλά έστειλε τη μπάλα άουτ.

Αν και ο Παναθηναϊκός είχε τον έλεγχο στο παιχνίδι και την κατοχή της μπάλας, η Πάφος ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ. Στο 39ο λεπτό, ο Βαλακάρι έκανε το μακρινό σουτ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Παναθηναϊκού για το 1-0.

Οι Κύπριοι σημείωσαν και δεύτερο γκολ στο 45ο λεπτό. Ο Χέσταντ έκανε τη σέντρα, ο Μπετανκόρ έκανε όμορφο κατέβασμα και σούταρε στην κίνηση για να πετύχει το 2-0.

Ο Παναθηναϊκός απείλησε την Πάφο στο 56ο λεπτό με κεφαλιά του Σπόραρ μετά από εκτέλεση φάουλ του Μπερνάρ.

Οι Πράσινοι έχασαν δύο σημαντικές ευκαιρίες μέσα σε ένα λεπτό. Στο 63ο λεπτό ο Βέρμπιτς δεν μπόρεσε με κεφαλιά μέσα από την περιοχή να σκοράρει, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Κυριόπουλος έκανε όμορφη ατομική προσπάθεια και το σουτ, στέλνοντας τη μπάλα άουτ.

Στο 76ο λεπτό, ο Παναθηναϊκός κέρδισε πέναλτι μετά από όμορφη ατομική προσπάθεια του Βέρμπιτς, ο οποίος μπήκε στην περιοχή και ανατράπηκε από αμυντικό της Πάφου. Ο Σλοβένος ανέλαβε την εκτέλεση και μείωσε σε 2-1 στο 77′.

Οι Πράσινοι πίεσαν τους γηπεδούχους και έφτασαν στην ισοφάριση στο 79ο λεπτό. Ο Βέρμπιτς πάσαρε στον Κρυπαράκο, ο οποίος με πλασέ μέσα από την περιοχή σημείωσε το πρώτο του ανεπίσημο γκολ με την πρώτη ομάδα και ισοφάρισε σε 2-2.

Στο 83ο λεπτό, ο Καμπετσής έφυγε στην πλάτη της άμυνας της Πάφου και με διαγώνιο σουτ έστειλε τη μπάλα λίγο έξω από την εστία των γηπεδούχων.

Πάφος: Ολαθάμπαλ, Δημητρίου, Παλάσιος, Μίκαελ, Καραμπάτζε, Μιχαήλ, Χέσταντ, Πελάτζιο, Ταβάρες, Χόκο, Μπετανκόρ, Βαλακάρι

Παναθηναϊκός: Λοντίγκιν (62′ Μπρινιόλι), Βαγιαννίδης (78′ Κρυπαράκος), Πούγγουρας (62′ Σιδεράς), Σάρλια (53′ Μάγκνουσον), Χουάνκαρ (46′ Σάντσες), Συμεωνίδης (46′ Τσόκαϊ), Πέρεθ (62′ Βέρμπιτς), Σαβιέρ, Μπερνάρ (62′ Κυριόπουλος), Παλάσιος (46′ Κώτσιρας), Σπόραρ (62′ Καμπετσής)