Όριον – Παναθηναϊκός 1-3 σετ: “Λιοντάρια” στην Ολλανδία και ένα βήμα από τα ημιτελικά του Challenge Cup!

Μια “ανάσα” από την πρόκριση στην ημιτελική φάση του Challenge Cup βρίσκεται η ανδρική ομάδα βόλεϊ του Παναθηναϊκού μετά τη σπουδαία νίκη στην Ολλανδία επί της Όριον με 3-1 σετ (27-25, 23-25, 21-25, 22-25)!

Τα παλικάρια του Ανδρεόπουλου έκαναν σπουδαία εμφάνιση στο πρώτο παιχνίδι με τους Ολλανδίας για τα προημιτελικά του Challenge Cup και πλέον χρειάζονται δύο σετ στη ρεβάνς της Αθήνας για να πάρουν το “εισιτήριο” για τους “τέσσερις” της διοργάνωσης.

Συγκλονιστικός ο Ερνάντεζ με 22 πόντους, τεράστιος ο Πετρέας με 10 πόντους (4 μπλοκ), ντεμπούτο έκανε ο Αμερικανός Σάντερ.

Σε δύο εβδομάδες το δεύτερο παιχνίδι (25/01, 17:30) στο κλειστό του Αγίου Θωμά.

Στο πρώτο σετ, οι δύο ομάδες ήταν αρκετά κοντά στο σκορ, με τον Παναθηναϊκό να είναι μπροστά με σχετικά μικρό προβάδισμα. Η Οριόν όμως κατάφερε να ισοφαρίσει σε 20-20 και μετά πέρασε μπροστά με 23-22. Τελικά οι Ολλανδοί κατάφεραν να κατακτήσουν το  σετ με 27-25, με το Τριφύλλι να το χάνει μέσα από τα… χέρια του, καθώς είχε το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκειά του.

Οι Πράσινοι δεν έχασαν καθόλου το προβάδισμα στο δεύτερο σετ. Ήταν συνεχώς μπροστά και αφού πήραν διαφορά με τρεις πόντους (11-14), ήταν φανερό πως το… νερό είχε μπει στο αυλάκι για ένα “πράσινο” σετ. Τελικά, το Τριφύλλι ισοφάρισε σε 1-1, κατακτώντας το σετ με 25-23.

Στο τρίτο σετ οι Πράσινοι ήταν ξανά κυρίαρχοι. Αρχικά πήραν προβάδισμα με +5 (3-8) και από εκείνο το σημείο και έπειτα η διαφορά μεγάλωνε συνεχώς, φτάνοντας μέχρι και στο +8 (8-16). Η Οριόν “μάζεψε” λίγο τη διαφορά προς το τέλος, όμως οι Πράσινοι πήραν το σετ με 25-21.

Η Οριόν ξεκίνησε καλά το τέταρτο σετ, έχοντας ένα ελαφρύ προβάδισμα στην αρχή. Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να ισοφαρίσει σε 13-13 και έπειτα μπήκε μπροστά στο σκορ. Έκτοτε οι ομάδες πήγαιναν πόντο – πόντο. Οι Ολλανδοί έκαναν σε κρίσιμο σημείο το 20-19, όμως οι Πράσινοι ανέτρεψαν αμέσως την κατάσταση κάνοντας το 20-21. Τότε, η Οριόν με ανατροπή στην ανατροπή ξαναμπήκε μπροστά με 22-21. Τελικά η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου είχε τα ψυχικά αποθέματα να επιστρέψει και κατέκτησε το σετ με 25-22, ένα σετ που του χάρισε και τη νίκη με 3-1.

Όριον – Παναθηναϊκό 1-3 σετ

Η διακύμανση του σκορ:

1ο σετ 28′ 8-7,14-16,20-21,27-25
2ο σετ 29′ 6-8,12-16,17-21,23-25
3ο σετ 27′ 3-8,8-16,13-21,21-25
4ο σετ 30′ 8-6,14-16,20-21,22-25

Οι πόντοι της Όριον προήλθαν από 6 άσσους, 52 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 1 άσσο, 47 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 37 λάθη αντιπάλων. Τα σετ: 1-3 (27-25, 23-25, 21-25, 22-25) σε 114′

ΟΡΙΟΝ (Ντιρκ Σπάριντανς): Βόρτελμποερ 9 (6/9 επ., 3 μπλοκ), Χελντ, Καϊσλασάλο 24 (20/42 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Λέμος 8 (8/19 επ., 61% υπ. – 39% άριστες), Γουάιτ 12 (10/27 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 60% υπ. – 30% άριστες), Ντίφενμπαχ 2 (2/3 επ.) / Μπλίκερ (λ, 71% υπ. – 46% άριστες), Βαν Ντε Χαμ 8 (6/8 επ., 2 μπλοκ), Κλούσκεϊ 2 (2 άσσοι), Ζούντγκεστ, Βίκστρα.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κόβαρ 9 (8/21 επ., 1 μπλοκ, 32% υπ. – 16% άριστες), Πετρέας 10 (5/11 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Γιάκομπσεν 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Ρανγκέλ 12 (9/10 επ., 3 μπλοκ), φράγκος 6 (5/14 επ., 1 μπλοκ, 42% υπ. – 19% άριστες), Ερνάντεζ 22 (19/32 επ., 3 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 62% υπ. – 38% άριστες), Σάντερ (0/3 επ.), Μπάσης, Κωστόπουλος.