Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός: Τα αξιοσημείωτα της δεκαετίας

Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός ρίχνονται στη μάχη στο Γεώργιος Καραϊσκάκης αυτό το Σάββατο στην υπ’ αριθμό αναμέτρηση 80 μεταξύ των δύο αιωνίων με τον Ολυμπιακό γηπεδούχο από τη σεζόν 1929-30. Μία αναμέτρηση που για ακόμη μία φορά δεν θα δώσει το παρών ο κόσμος, όπως έγινε και στο παιχνίδι των Playoff, λόγω της πανδημίας. Βέβαια, ούτε στο ντέρμπι του Ιανουαρίου υπήρχε κόσμος, καθώς είχε επιβληθεί τιμωρία στους Ερυθρόλευκους.

Συνεπώς, ούτε ένα ντέρμπι με κόσμο στο Καραϊσκάκης για το έτος 2020, το οποίο μάλιστα θα είναι το τελευταίο για αυτή τη δεύτερη δεκαετία που διανύουμε με τον Παναθηναϊκό των πολλών προβλημάτων ιδιαίτερα την εν λόγω δεκαετία να μην έχει και το καλύτερο ρεκόρ.

1 νίκη σε 11 παιχνίδια στο Γ.Καραϊσκάκης, αυτή του 2014. Ο Ολυμπιακός από την άλλη μετρά 6 νίκες, ενώ 4 παιχνίδια έχουν λήξει ισόπαλα.

Εμείς μαζέψαμε μερικές από τις πιο αξιομνημόνευτες ‘’Πράσινες’’ στιγμές αυτής της δεκαετίας που έχουν διαδραματιστεί στο Φαληρικό γήπεδο οι οποίες είναι άλλοτε ευχάριστες και άλλοτε… ‘’εκρηκτικές’’

ΚΑΛΥΠΤΑ ΚΑΙ ΓΩ ΤΟΝ ΚΑΤΣΟΥΡΑΝΗ

Είναι σίγουρα από τις ατάκες που έχουν μείνει στα χρονικά και θα παραμείνει. 19 Φεβρουαρίου 2011, ο Ολυμπιακός αντιμετωπίζει τον Παναθηναϊκό για την 23η αγωνιστική του πρωταθλήματος, με τις δύο ομάδες να είναι σχετικά κοντά στη πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Το παιχνίδι είναι στο 1-1 (Μιραλάς 20’, Λέτο 58’) και στο 82ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι πετυχαίνουν γκολ με τον Κατσουράνη, το οποίο ακυρώνεται ως οφσάιντ. Όσες φορές και να προβληθεί το ριπλέϊ, δεν υπάρχει υποψία ακύρωσης του τέρματος. Παρ’ όλα αυτά, ο βοηθός είχε άλλη άποψη με το παιχνίδι να συνεχίζεται στο 1-1. Ένα γκολ του Τζιμπούρ στις καθυστερήσεις του αγώνα έδωσε τη νίκη στον Ολυμπιακό με 2-1, έχοντας έτσι ισχυρό προβάδισμα για το πρωτάθλημα το οποίο κατέκτησε εν τέλει. Άξιο αναφοράς είναι το γεγονός ότι μετά τη λήξη του αγώνα, οπαδοί μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο για να συγχαρούν τους ποδοσφαιριστές των Ερυθρόλευκων, αλλά δεν αρκέστηκαν μόνο σε αυτό. Υπήρξαν επεισόδια με οπαδούς να επιτίθενται σε ποδοσφαιριστές του Παναθηναϊκού, γράφοντας έτσι ακόμη μία μαύρη σελίδα στο Ελληνικό ποδόσφαιρο.

ΤΟ ΔΙΠΛΟ ΤΟΥ 2014

Μετά την μεγάλη νίκη την ίδια εβδομάδα επί της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με 2-0 στο Καραϊσκάκης (25/2/14) για την φάση των 16 του ChampionsLeague, ο Ολυμπιακός αντιμετωπίζει με την ψυχολογία στα ύψη στις 2 Μαρτίου τον αιώνιο αντίπαλο. Με τον Γιάννη Αναστασίου τότε στον πάγκο, ο Παναθηναϊκός πετυχαίνει μία πολύ εμφατική νίκη με 0-3.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Μάρκους Μπέργκ, ο οποίος έκανε την ασίστ στον Πράνιτς στο 45ο λεπτό, ενώ πέτυχε το 0-2 στο 67ο λεπτό. Το τελικό 0-3 διαμόρφωσε ο Αμπέντ στο 89ο λεπτό στο μοναδικό διπλό των Πρασίνων γι’ αυτή τη δεκαετία.

Στα αξιοσημείωτα του αγώνα ήταν η λιποθυμία του Ολαϊτάν, αλλά και η περιγραφή στο χαμένο πέναλτι του Τσόρι από έναν σταθμό του Ολυμπιακού (Ξεκινά το Όσκαρ ανατροπής…!)

ΤΟ ΧΕΙΡΟΚΡΟΤΗΜΑ ΣΤΟΝ ΔΙΟΥΔΗ

Πέρα από τον τραυματισμό του Ολαϊταν, ακόμη ένας σοκαριστικός τραυματισμός ήταν του Σωκράτη Διούδη στις 11/11/2018.

Στο 48ο λεπτό, ο Νάτχο πέφτει πάνω στον Διούδη ο οποίος θέλησε να διώξει τη μπάλα μετά τη συρτή σέντρα του Φορτούνη, με τον Χριστοδουλόπουλο να σκοράρει, γκολ που φυσικά ακυρώθηκε.

Ο Διούδης χειροκροτήθηκε από το κοινό του Γεώργιος Καραϊσκάκης κατά την έξοδό του από τον αγωνιστικό χώρο σε μία από τις κινήσεις που  χρειαζόμαστε όχι μόνο μία στο τόσο, αλλά συχνά, ώστε να γίνει αντιληπτό ότι το ποδόσφαιρο είναι ένα μέσο ψυχαγωγίας και διασκέδασης και τίποτα άλλο.

Για την ιστορία, το παιχνίδι ολοκληρώθηκε 1-1 με τον Παναθηναϊκό να ανοίγει το σκορ με το καταπληκτικό γκολ του Έργκις Κάτσε στο 61ολεπτό, και τον Ολυμπιακό ‘’σώζει την παρτίδα’’ στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Σισέ.