Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 93-74: Έκλεισε τη σεζόν με το χειρότερο τρόπο

Ο Παναθηναϊκός πάλεψε με όσες δυνάμεις είχε στο ΣΕΦ, ωστόσο για μία ακόμη φορά πλήρωσε τα νεκρά διαστήματα και ηττήθηκε με 93-74 από τον Ολυμπιακό. Έτσι οι “ερυθρόλευκοι” έκαναν το 3-0 στη σειρά των τελικών και αναδείχθηκαν πρωταθλητές της Βasket League.

Aυτή τη φορά οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα 23-5 στην δεύτερη περίοδο (από το 35-32 υπέρ του “τριφυλλιού”  στο 55-40 υπέρ τους), κάτι που μετέτρεψε σε τυπική διαδικασία τη συνέχεια του αγώνα. Πρώτος σκόρερ για τον Παναθηναϊκό αναδείχθηκε ο Νεμάνια Νέντοβιτς με 23 πόντους. Πολύ καλός ήταν και ο Παπαγιάννης που πρόσθεσε άλλους 15.

O Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και με πρωταγωνιστή τον Νεμάνια Νέντοβιτς κατάφερε να προηγηθεί γρήγορα με 10-6 χάρη σε τρίποντο του Σέρβου.

Τόσο εκείνος όσο και ο Γιώργος Παπαγιάννης έδωσαν πολλές λύσεις επιθετικά στον “Εξάστερο”, ωστόσο η “πράσινη” άμυνα δεν ήταν στο ίδιο επίπεδο με τους προηγούμενους αγώνες.

Οι “ερυθρόλευκοι” αντέδρασαν και αφού μείωσαν με 11-13, ισοφάρισαν σε 15-15, με καλάθι του Φαλ. Μάλιστα στη συνέχεια οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φτάσουν το +5 με κάρφωμα του Κώστα Παπανικολάου στον αιφνιδιασμό (23-18),  όμως οι  φιλοξενούμενοι βρήκαν κάποιες λύσεις από τον Πέιτον Σίβα, με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται στο -2 για το “τριφύλλι” (28-26). Το τελευταίο καλάθι του δεκαλέπτου ήρθε από ασίστ του Αμερικανού και κάρφωμα του Παπαγιάννη.

Η δεύτερης περίοδος ξεκίνησε ακριβώς όπως και η πρώτη, με τον Νέντοβιτς να παρασύρει όλου τους συμπαίκτες του και τον Παναθηναϊκό να δείχνει μία πολύ καλή εικόνα επιθετικά. Μάλιστα οι “πράσινοι” κατάφεραν να ανακτήσουν και πάλι το προβάδισμα και να φτάσουν το +3 χάρη σε τρίποντο του Έβανς (32-35).

Παρόλα αυτά οι παθογένειες των προηγούμενων αγώνων έκαναν και πάλι την εμφάνισή τους, με το “τριφύλλι” να έχει ένα ακόμα μεγάλο νεκρό διάστημα και τους γηπεδούχους να τρέχουν ένα εκπληκτικό 23-3, διαμορφώνοντας το 55-38. Σημαντικό ρόλο σε αυτό έπαιξε το δεύτερο φάουλ του Νέντοβιτς, το οποίο ανάγκασε τον Γιώργο Βόβορα να αποσύρει τον Σέρβο. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 55-40 χάρη σε δίποντο του αρχηγού Ιωάννη Παπαπέτρου, ενώ αυτό έμελλε να είναι το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Πρώτοι σκόρερ για το “τριφύλλι” σε αυτό το διάστημα ήταν οι Νέντοβιτς με 16 και Παπαγιάννης με 10. Από πλευράς γηπεδόύχων ξεχώρισε ο Βεζένκοβ με 14.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του “Εξάστερου” έβγαλαν μεγαλύτερη ενέργεια στην άμυνα, ωστόσο ο Βεζένκοβ με δύο δύσκολα τρίποντα έστειλε τη διαφορά στο +19 (63-44). Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με ένα δικό τους 9-0 και έκλεισαν την τρίτη περίοδο όντας πίσω στο σκορ με 10 πόντους (63-53).

Η καλή άμυνα του “τριφυλλιού έδωσε την ευκαιρία στην ομάδα του Γιώργου Βόβορα να ρίξει τη διαφορά σε μονοψήφια τιμή, κάτι που ωστόσο δεν έγινε ποτέ.

Αντίθετα οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό στην επίθεση και με βομβαρδισμό πίσω από τη γραμμή του τριπόντου “εκτίναξαν” ξανά τη διαφορά, με το τελικό 93-74 να σφραγίζει τις προσπάθειες των παικτών των δύο ομάδων.

Τα δεκάλεπτα: 28-26, 55-40, 63-53, 93-74

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 8 (1/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα), Ντόρσεϊ 6 (1/4 δίποντα, 1/5 τρίποντα), Φαλ 6 (3/4 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 25 (5/8 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπανικολάου 10 (2), Λούντζης, Λαρεντζάκης 8 (2), Σλούκας 14 (1/5 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μάρτιν 2, Πρίντεζης, Ζαν-Σαρλ 4, ΜακΚίσικ 10 (4/6 δίποντα)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Βόβορας): Παπαγιάννης 15 (7/8 δίποντα, 10 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 6 (2/9 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γουάιτ 2 (0/6 σουτ, 2/2 βολές), Νέντοβιτς 23 (5/9 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 4/5 βολές), Σαντ-Ρος 3 (1 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σίβα 9 (1 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Μέικον, Μποχωρίδης 10 (1), Κασελάκης 3 (1), Έβανς 3 (1)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 18/36 δίποντα, 15/30 τρίποντα, 12/14 βολές, 42 ριμπάουντ (29 αμυντικά – 13 επιθετικά), 20 ασίστ, 9 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 7 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 18/36 δίποντα, 8/27 τρίποντα, 14/17 βολές, 41 ριμπάουντ (24 αμυντικά – 17 επιθετικά), 20 ασίστ, 4 κλεψίματα, 5 μπλοκ, 11 λάθη