Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 87-54: Κάκιστη εμφάνιση και βαριά ήττα για τις “Αμαζόνες”

Η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Παναθηναϊκού δεν κατάφερε να κάνει το μπρέικ στην έδρα του Ολυμπιακού, με αποτέλεσμα να ηττηθεί με το βαρύ 87-54  από τους “ερυθρόλευκους”, στο τρίτο παιχνίδι της σειράς των τελικών της Α1 μπάσκετ Γυναικών. Έτσι οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα με 3-2 στις νίκες, ενώ το επόμενο ματς θα διεξαχθεί την Κυριακή (15/5) στην Λεωφόρο. Θυμίζουμε πως πρωταθλήτρια θα αναδειχθεί η ομάδα που θα φτάσει στις τέσσερις νίκες.

Η αναμέτρηση δεν χρίζει ιδιαίτερης ανάλυσης, καθώς οι “πράσινες” δεν μπήκαν  καθόλου συγκεντρωμένες στην αναμέτρηση, με αποτέλεσμα αν επιτρέψουν στους γηπεδούχους να κλείσουν την πρώτη περίοδο όντας μπροστά στο σκορ με 22-6.

Παράλληλα οι παίκτριες της Ελένης Καπογιάννη ήταν πολύ άστοχες στην επίθεση, με την διαφορά να προσεγγίζει ακόμη και τους 30 πόντους μέχρι τα πρώτα λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου.

Σε αυτό το σημείο το “τριφύλλι” έβγαλε αντίδραση και κατάφερε να μειώσει σε 54-39 με τρίποντο της Μπουντούρη δύο λεπτά πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου, ωστόσο ο τελικός νικητής του αγώνα είχε κριθεί από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού.

Διαιτητές: Παπαπέτρου-Ζαχάρης-Μαγκλογιάννης

Δεκάλεπτα: 22-6, 43-21, 58-39, 87-54

Ολυμπιακός (Ζίμπαρτς): Πλουφ 6, Σταμολάμπρου 21(5), Σταμάτη 8(2), Αλεξανδρή 7(1), Σπυριδοπούλου 7(1), Σύρρα 2, Νικολοπούλου 16, Φουράκη 3, Δίελα, Βαμβακά 1, Βίτολα 16(1), Χάμπλιν.

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 12, Φιτζγκέραλντ 12(1), Ζιάκα, Σταμάτη, Λύμουρα 4, Κωτούλα 1, Μπουντούρη 13(3), Μυλωνάκη, Χολμς 10(2), Χατζηνικολάου 2.