Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 81-73: Πάλεψε ως το τέλος αλλά ξέμεινε από παίκτες και λύσεις

Ο Παναθηναϊκός κατέβαλε μεγάλη προσπάθεια στην αναμέτρηση με τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ, ωστόσο η ευκολία με την οποία έδιναν τα φάουλ οι διαιτητές και η έλλειψη καθαρού μυαλού σε κάποια κρίσιμα σημεία, δεν του επέτρεψαν να φύγει με τη νίκη από το Φάληρο. Εν τέλει οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 81-73.

Αξίζει να σημειωθεί πως οι φιλοξενούμενοι στάθηκαν ξανά άτυχοι, καθώς είδαν τον Ματ Τόμας να μένει στον πάγκο στο δεύτερο μέρος λόγω τραυματισμού.

Την ίδια στιγμή ο Ντουέιν Μπέικον αποβλήθηκε με 5 φάουλ, ενώ ο εξαιρετικός Αρτούρας Γκουντάιτις έμεινε αναγκαστικά στον πάγκο στο τέλος, αφού χρεώθηκε με 4 φάουλ.

Αν σε όλα αυτά προσθέσουμε τις απουσίες των Νέιτ Γουόλτερς, Ματέους Πονίτκα και Παναγιώτη Καλαϊτζάκη, καταλαβαίνουμε ότι το έργο του “Εξάστερου” ήταν πολύ δύσκολο. Αξιοσημείωτο είναι και το γεγονός πως οι γηπεδούχοι σούταραν 34 βολές, έναντι 23 των γηπεδούχων.

Το ματς

O Παναθηναϊκός ξεκίνησε το παιχνίδι με τους Λι, Τόμας, Μπέικον, Γουίλιαμς και Παπαγιάννη. Στην αντίπερα όχθη  η βασική πεντάδα αποτελούνταν από τους Γουόκαπ, Μακίσικ, Παπανικολάου, Βεζένκοβ και Φαλ.

Οι “πράσινοι” επέλεξαν να εκτελούν επιθέσεις κυρίως σε σετ παιχνίδι, έτσι ώστε να μειώσουν τον αριθμό των κατοχών και να μην αφήσουν τον Ολυμπιακό να τρέξει.

Έτσι οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο μεγαλύτερο κομμάτι του πρώτου ημιχρόνου, με τον Ολυμπιακό να σκοράρει κυρίως από την ατομική ποιότητα των παικτών του και τη γραμμή των βολών (είχε 9/13 στο πρώτο μέρος, έναντι 5/5 του Παναθηναϊκού). Επιπλέον αξίζει να σημειωθεί πως οι “ερυθρόλευκοι” δεν κατάφεραν να βρουν στόχο πίσω από τα 6.75 στο πρώτο μέρος.

Στον αντίποδα οι “πράσινοι” είχαν σε εξαιρετική μέρα τους Αρτούρας Γκουντάιτις και Ντουέιν Μπέικον, με τον Λιθουανό σέντερ να τελειώνει το πρώτο μέρος με 10 πόντους και 4 ριμπάουντ και τον Αμερικανό φόργουορντ με 9 πόντους και 3 ασίστ.

Βέβαια σε αυτό το διάστημα δεν έλλειψαν και τα προβλήματα, αφού ο Χρήστος Σερέλης είδε τον Γιώργο Παπαγιάννη να φορτώνεται με δύο φάουλ  και τον Μάριους Γκιργκόνις με τρία!

Παρόλα αυτά οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τις λύσεις και κατάφεραν να προηγηθούν με 36-31, χάρη σε καλάθι του Μπέικον ένα λεπτό πριν τη λήξη του ημιχρόνου.

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με το “τριφύλλι” να βρίσκεται στο +5 (33-38), με το σκορ να διαμορφώνεται με ένα καλάθι του Γιώργου Καλαϊτζάκη.

Η τρίτη περίοδος ήταν καταστροφική για το “τριφύλλι”, αφού οι φιλοξενούμενοι επέτρεψαν στον Ολυμπιακό να “τρέξει” ένα επί μέρους 24-10 σε αυτό το διάστημα. Έτσι οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα κατόρθωσαν να προσπεράσουν στο σκορ, ενώ λίγο αργότερα εξασφάλισαν και μία διαφορά ασφαλείας.

Παράλληλα οι ‘πράσινοι” κλήθηκαν να αντιμετωπίσουν και το τρίτο φάουλ του Ντουέιν Μπέικον, το οποίο έδειξε να επηρεάζει σημαντικά την απόδοση του Αμερικανού. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό στο +9 (57-48), με δύο εύστοχες βολές του Τόμας Γουόκαπ.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με ένα γρήγορο 8-0 του Παναθηναϊκού με τους Γκριγκόνις, Λι  και Μαντζούκα να μειώνουν σε 57-56! Οι φιλοξενούμενοι κατόρθωσαν να κυκλοφορήσουν καλά τη μπάλα στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου, την ώρα που ο Αρτούρας Γκουντάιτις έκανε καταπληκτική δουλειά στην άμυνα.

Οι “ερυθρόλευκοι” έβγαλαν αντίδραση και έφτασαν ξανά στο +6 (68-62) με καλάθι και φάουλ του Κώστα Σλούκα. Σε αυτή τη φάση ο Μπέικον αποβλήθηκε με πέμπτο φάουλ.

Παρόλα αυτά ο “Εξάστερος” δεν το έβαλε κάτω και κατάφερε να μειώσει ξανά στον 1 πόντο (68-67) με 4 βολές του Γιώργου Παπαγιάννη (λίγο νωρίτερα ο εκπληκτικός Γκουντάιτις αντικαταστάθηκε αναγκαστικά αφού έκανε το τέταρτο φάουλ) 4 λεπτά πριν τη λήξη.

Η επόμενη φάση έμελλε να είναι ιδιαίτερα καθοριστική για την έκβαση του αγώνα, αφού παρά την εξαιρετική άμυνα των φιλοξενούμενων, ο Σάσα Βεζένκοβ κατάφερε να σημειώσει ένα πολύ δύσκολο τρίποντο, δίνοντας ένα πολύ σημαντικό προβάδισμα στην ομάδα του (71-67).

Το μόνο που κατάφεραν οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη ήταν να μειώσουν σε 75-72 με 2/2 βολές του θετικότατου Λευτέρη Μαντζούκα. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε με ένα ακόμα έμμεσο τρίποντο  (αυτό συνέβη 3 φορές) του Ταρίκ Μπλακ.

Πρώτος σκόρερ για τον Παναθηναϊκό αναδείχθηκε ο Πάρις Λι, ο οποίος σημείωσε 15 πόντους (3/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα και 3/6 βολές), ενώ παράλληλα εμπλούτισε την στατιστική του με 5 ασίστ, 3 ριμπάουντ 1 κλέψιμο και 5 λάθη σε 33:44.

Πολύ καλή παρουσία είχε και ο Ντουέιν Μπέικον, με τον Αμερικανό φόργουορντ να σταματά τους 14 πόντους, τις 5 ασίστ και τα 4 ριμπάουντ σε 32:44. Tέλος ο Αρτούρας Γκουντάιτις είχε 12 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα σε 21:03.

Στον αντίποδα ξεχώρισαν οι Μπλακ με 21 και Βεζένκοβ με 19, ενώ ο Τόμας Γουόκαπ πέτυχε νταμπλ-νταμπλ με 11 πόντους και 13 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 33-38, 57-48, 81-73

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 11 (2/3 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/4 βολές, 7 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 5 κλεψίματα, 4 λάθη), Λούντζης, Λαρεντζάκης 5, Φαλ 8 (4/5 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σλούκας 5 (1/4 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 3/3 βολές, 2 ασίστ), Βεζένκοβ 19 (5/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 6/8 βολές, 3 ριμπάουντ), Παπανικολάου 3 (1), Μπόλομποϊ, Πίτερς 4, Μπλακ 21 (7/8 δίποντα, 7/7 βολές), ΜακΚίσικ 5

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Σερέλης): Λι 15 (3/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 3/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 5 λάθη), Παπαγιάννης 4 (4/4 βολές), Μποχωρίδης, Γουίλιαμς 9 (1), Αγραβάνης, Γ. Καλαϊτζάκης 2, Τόμας 2, Μπέικον 14 (3/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γκριγκόνις 8 (2), Μαντζούκας 8 (2), Γκουντάιτις 12 (5/6 δίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 24/35 δίποντα, 3/17 τρίποντα, 24/34 βολές, 32 ριμπάουντ (21 αμυντικά – 11 επιθετικά), 23 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 12 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 15/29 δίποντα, 8/24 τρίποντα, 19/23 βολές, 29 ριμπάουντ (19 αμυντικά – 10 επιθετικά), 17 ασίστ, 7 κλεψίματα, 14 λάθη