Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 76-81: “Φάπα” μέχρι… τέλους στον νεοφώτιστο!

Τι και αν βρέθηκε πίσω με διψήφια διαφορά στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτoυ; O Παναθηναϊκός με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Νεμάνια Νέντοβιτς πανηγύρισε μία μεγάλη νίκη με απίστευτη ανατροπή επί του Ολυμπιακού και έφυγε με το διπλό από το “εξοχικό” (81-76).

Οι “ερυθρόλευκοι” προηγήθηκαν στα δύο πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με 9-2 με πρωταγωνιστή τον Σάσα Βεζένκοβ, ωστόσο σταδιακά οι “πράσινοι” κατάφεραν να μειώσουν, αλλά και να προσπεράσουν στο τέλος του πρώτου μέρους. Πολύ σημαντική ως προς αυτό ήταν η άμυνα ζώνης που εφάρμοσε ο Δημήτρης Πρίφτης, η οποία έδειξε να εγκλωβίζει για τα καλά τους γηπεδούχους. Έτσι το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με ένα πόντο (14-15).

Η δεύτερη περίοδος κύλησε με το “τριφύλλι” να έχει κατά κύριο λόγο  ένα μικρό προβάδισμα, αλλά να μην μπορεί να ξεφύγει και τις δύο ομάδες να βρίσκουν πιο εύκολα σκορ. Από πλευράς Παναθηναϊκού βοήθησαν πολύ σε αυτό το διάστημα οι Παπαπέτρου, Νέντοβιτς και Σαντ Ρος, ενώ οι συνεχόμενες αλλαγές στον τρόπο άμυνας των φιλοξενούμενων, συνέχισαν να μπερδεύουν τους γηπεδούχους. Έτσι με ένα τρίποντο του αρχηγού του “Εξάστερου” (το οποίο πανηγυρίστηκε έντονα) και δύο βολές από πλευράς Ολυμπιακού, διαμορφώθηκε το 33-36, με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος.

Η τρίτη περίοδος έμελλε να είναι καταστροφική για τον Παναθηναϊκό και να δώσει μεγάλο προβάδισμα νίκης στους γηπεδούχους. Και αυτό γιατί έτρεξαν ένα επιμέρους 26-12, εκμεταλλευόμενοι το γεγονός ότι οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη δεν μπορούσαν με τίποτα να βρουν σκορ στην επίθεση, ενώ εκείνοι ευστοχούσαν από συνέπεια από μακριά, την ώρα που ο Μουσταφά Φαλ κυριαρχούσε απόλυτα στον αέρα. Έτσι αυτή ολοκληρώθηκε με σκορ 59-48 και όλα έδειχναν πως το πρώτο ντέρμπι της σεζόν θα βαφτεί κόκκινο.

Κι όμως τα παλικάρια με τα πράσινα βρήκαν τον τρόπο να επιστρέψουν . Έτσι με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Νεμ.άνια Νέντοβιτς, ο οποίος πέτυχε αρκετά πολύ δύσκολα καλάθια, “πυροβολώντας ” τόσο από κοντά όσο και από μακριά, αλλά και τον αρχηγό Ιωάννη Παπαπέτρου, και τον εξαιρετικό Λεωνίδα Κασελάκη (πέτυχε ένα τρίποντο “μαχαιριά” στον Ολυμπιακό), όχι μόνο έπιασαν τους γηπεδούχους , αλλά κατάφεραν να περάσουν και μπροστά στο σκορ, καθώς και να διατηρήσουν το προβάδισμά τους.

Οι παίκτες του Μπαρτζώκα δεν βρήκαν ποτέ λύσεις με το τελικό 76-81 να σημαίνει πολλά παραπάνω από μία νίκη, αφού είναι ικανό να δώσει το έναυσμα για το restarτ που χρειάζεται ο Παναθηναϊκός.

Τα Δεκάλεπτα: 14-15, 33-36, 59-48, 76-81