Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 73-70: Έβγαλε μαχητική ψυχή, αλλά λύγισε στις λεπτομέρειες

BASKET LEAGUE 2022-2023 / PLAY OFF / 1ος ΤΕΛΙΚΟΣ / ΟΣΦΠ - ΠΑΟ (KLODIAN LATO / EUROKINISSI)

Για τρίτο διαδοχικό ματς όσον αφορά την Basket League Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός διεκδίκησαν τη νίκη μέχρι και την τελευταία κατοχή, με τους “ερυθρόλευκους” ωστόσο να αναδεικνύονται για μία ακόμη φορά νικητές (επικρατώντας με 73-70) διαμορφώνοντας έτσι το 1-0 στους τελικούς. Πλέον η σειρά θα μεταφερθεί στο ΟΑΚΑ.

Οι “πράσινοι” έφτασαν πολύ κοντά σε μία τεράστια νίκη, καθώς κατάφεραν να προσπεράσουν δύο λεπτά πριν το τέλος του αγώνα με εύστοχο σουτ τριών πόντων του εξαιρετικού Μάριους Γκριγκόνις (65-66). Παρόλα αυτά στη συνέχεια οι γηπεδούχοι ήταν πιο ψύχραιμοι και έτσι έφτασαν σε αυτή την πολύ σημαντική νίκη.

Στην πρώτη περίοδο ο Παναθηναϊκός αντιμετώπισε πολλές δυσκολίες στην επίθεση, με τους “πράσινους” να μην μπορούν να διασπάσουν την σκληρή άμυνα του Ολυμπιακού.

Την ίδια στιγμή οι “ερυθρόλευκοι” είχαν σε τρομερή κατάσταση τον  Σάσα Βεζένκοβ, με τον Βούλγαρο φόργουορντ να σημειώνει 16 πόντους σε αυτό το διάστημα!

Το σύνολο του Γιώργου Μπαρτζώκα ευτύχησε να βρει κάποια μακρινά σουτ από τους Μιχάλη Λούντζη και Τόμας Γουόκαπ, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα η διαφορά να εκτιναχθεί στο +16 υπέρ των γηπεδούχων (26-10).  Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 26-14,  χάρη σε 4  πόντους του εξαιρετικού Μάριους Γκριγκόνις.

Αξίζει να σημειωθεί πως η Τσαρούχα χρέωσε λανθασμένα τον Γιώργο Παπαγιάννη με δεύτερο φάουλ (πάνω στον Μουσταφά Φάλ) στα μέσα του πρώτου δεκαλέπτου, αναγκάζοντας τον Χρήστο Σερέλη να ρίξει στο παρκέ τον Αρτούρας Γκουντάιτις νωρίτερα από ότι είχε προγραμματίσει.

Στην δεύτερη περίοδο ο Παναθηναϊκός έβγαλε μπόλικη ενέργεια στην άμυνα, με τον Παναγιώτη Καλαϊτζάκη να είναι θετικότατος και στις δύο πλευρές του παρκέ.

Στην επίθεση οι “πράσινοι” βρήκαν λύσεις από πολλούς παίκτες με αποτέλεσμα να μειώσουν σε 36-31, 1 λεπτό πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (χάρη σε γκολ-φάουλ του αρχηγού Γιώργου Παπαγιάννη). Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους στο +8 (41-33).

Στην τρίτη περίοδο ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ δυνατά και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Αρτούρας Γκουντάιτις κατάφερε να τρέξει ένα επί μέρους 7-0 και να μειώσει σε 41-40 (χάρη σε τρίποντο του Λι). Παρόλα αυτά τα υπόλοιπα λεπτά μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου ανήκαν αποκλειστικά στον Ολυμπιακό, με τους γηπεδούχους να απαντούν με ένα δικό τους 20-8 και να κλείνουν το τρίτο δεκάλεπτο στο +13 (61-48).

Σε αντίθεση με ότι συνέβη στην τρίτη περίοδο,  ο Παναθηναϊκός κυριάρχησε απόλυτα στην τέταρτη και με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Δημήτρη Αγραβάνη και Πάνο Καλαϊτζάκη κατόρθωσε να “σφίξει” την άμυνα του και να μπει ξανά στο ματς.

Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να προσπεράσουν για πρώτη φορά 2 λεπτά πριν τη λήξη, όταν ο Μάριους Γκριγκόνις διαμόρφωσε με τρίποντο το 66-65.

Ακολούθησε ένα αυστηρό φάουλ (ίσως και να μην υπήρχε καμία παράβαση) του Αγραβάνη στον Γουόκαπ και δύο εύστοχες βολές του Αμερικανού, ένα άστοχο jump shoot από τα 6 μέτρα του Γκριγκόνις και ένα κάρφωμα του Φαλ για το 69-66.

Το τελικό σκορ γράφτηκε με δύο εύστοχες βολές του Κώστα Σλούκα. Στην τελευταία επίθεση ο Πάρις Λι ανακόπηκε από τους αντιπάλους του.

Πρώτος σκόρερ για τον Παναθηναϊκό αναδείχθηκε ο Μάριους Γκριγκόνις, ο οποίος είχε 17 πόντους (3/7 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 5/6 βολές) 5 ριμπάουντ και 3 λάθη σε 26:56. Πολύ καλή παρουσία και από τον Πάρις Λι, με τον Αμερικανό φόργουορντ να ολοκληρώνει το ματς με 14 πόντους και 8 ασίστ σε 37:36. Στον αντίποδα ξεχώρισε ο Σάσα Βεζένκοβ με 20 πόντους και 7 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 26-14, 41-33, 61-48, 73-70

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 13 (1/3 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα), Λούντζης 7 (2/2 δίποντα, 1/1 τρίποντο), Φαλ 11 (5/5 δίποντα, 1/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 μπλοκ), Βεζένκοβ 20 (4/7 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 6/8 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Παπανικολάου 3 (1), Λαρεντζάκης, Σλούκας 12 (2/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη), Μπόλομποϊ 6 (3/3 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 μπλοκ), ΜακΚίσικ

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Σερέλης): Λι 14 (4/7 δίποντα, 2/10 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα), Παπαγιάννης 7 (3/3 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 2, Γκριγκόνις 17 (3/7 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 5/6 βολές, 5 ριμπάουντ), Μαντζούκας 3 (1), Π. Καλαϊτζάκης 8 (3/5 δίποντα, 2/2 βολές), Μποχωρίδης, Αγραβάνης 3 (7 ριμπάουντ), Πονίτκα 9 (3/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3 ασίστ), Γκουντάιτις 7 (3/4 δίποντα, 6 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 17/32 δίποντα, 8/24 τρίποντα, 15/22 βολές, 35 ριμπάουντ (29 αμυντικά – 6 επιθετικά), 22 ασίστ, 5 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 11 λάθη, 20 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 21/37 δίποντα, 6/25 τρίποντα, 10/14 βολές, 34 ριμπάουντ (26 αμυντικά – 8 επιθετικά), 15 ασίστ, 6 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 10 λάθη, 21 φάουλ