Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 68-66: “Γκρίζοι λύκοι” του στέρησαν τη νίκη

Οι διαιτητικές αποφάσεις και το φάουλ που δεν δόθηκε υπέρ του Παναθηναϊκού στην τελευταία φάση του αγώνα στέρησαν από το Τριφύλλι τη νίκη στο ΣΕΦ. Οι Πράσινοι ηττήθηκαν με 68-66 από τον Ολυμπιακό, ωστόσο είναι οι ηθικοί νικητές του ντέρμπι, καθώς πέρα από την ομάδα του Πειραιά, έπρεπε να αντιμετωπίσουν και τους διαιτητές.

Πρώτος σκόρερ των Πράσινων ο Μπέικον (20 πόντοι), σπουδαίο ματς έκαναν οι Γουόλτερς (13 πόντοι, 7 ριμπάουντ), Λι (13 πόντοι), εξαιρετικός ο Πονίτκα στην άμυνα.

Το παιχνίδι

Οι Πράσινοι μπήκαν “μουδιασμένα” στο παιχνίδι, δεν βρήκαν γρήγορα ρυθμό και βρέθηκαν να “κυνηγούν” το σκορ, ενώ αντιμετώπισαν αρκετά προβλήματα με το μαρκάρισμα του Φαλ, αλλά και με τα διαιτητικά σφάλματα. Οι ρέφερι έδιναν με… δυσκολία φάουλ υπέρ του Τριφυλλιού και το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με τον Παναθηναϊκό να χάνει με δέκα πόντους (24-14).

Όλα άλλαξαν στο δεύτερο δεκάλεπτο και ο Παναθηναϊκός ήταν… άλλη ομάδα στο παρκέ του ΣΕΦ. Η άμυνα ήταν “γρανιτένια”, οι Πράσινοι έβγαλαν μπόλικη ενέργεια στο παιχνίδι και κατάφεραν όχι μόνο να καλύψουν τη διαφορά, αλλά και να πάρουν προβάδισμα στο σκορ, ενώ το τέλος του ημιχρόνου βρήκε τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 38-35.

Τεράστιο παιχνίδι έκανε στο πρώτο ημίχρονο ο Ντουέιν Μπέικον (13 πόντοι), σημαντικός και ο Παπαγιάννης (9 πόντοι, 4 ριμπάουντ), καθώς και ο Πονίτκα με την εξαιρετική του άμυνα.

H εκκίνηση του Παναθηναϊκού στο δεύτερο ημίχρονο ήταν ίδια με αυτή του πρώτου δεκάλεπτου. Νευρικό παιχνίδι από τους Πράσινους, το οποίο επέτρεψε στους γηπεδούχους να περάσουν μπροστά στο σκορ. Οι Πράσινοι ισορρόπησαν και πέρασαν μπροστά λίγο πριν το τέλος της περιόδου, ενώ οι γηπεδούχοι με καλάθι του Σλούκα έκαναν το 49-48 στο φινάλε της τρίτης περιόδου.

Παρά την απαράδεκτη διαιτησία, ο Παναθηναϊκός έκανε την προσπάθεια του, έμεινε κοντά στο σκορ και αντιμετώπισε με μαχητικότητα το ντέρμπι. Ο κουρασμένος Μπέικον δεν κατάφερε να βοηθήσει επιθετικά τον Παναθηναϊκό στο δεύτερο ημίχρονο, οι Πράσινοι δεν βρήκαν εύκολα καλάθια με τον Γουίλιαμς “εγκλωβισμένο” από την άμυνα των γηπεδούχων.

Στα 20 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, ο Λι έκλεψε τη μπάλα, σκόραρε και μείωσε στο 65-63.

Ο Βεζένκοφ ευστόχησε σε δύο βολές για το 67-63 στα 13,7 δευτερόλεπτα, ο Μπέικον πέτυχε ένα τρελό τρίποντο στα 5 δευτερόλεπτα και έκανε το 67-66. Ο Πίτερς στα 4.1 δευτερόλεπτα έβαλε μια από τις δύο βολές για το 68-66 και στην τελευταία επίθεση ο Μπέικον δεν πήρε το φάουλ που του έγινε κατεβάζοντας τη μπάλα, έκανε μια ακατανόητη προσπάθεια από το τρίποντο και διαμορφώθηκε το τελικό σκορ.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 8 (2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Κάναν 8 (2/5 τρίποντα, 3 ασίστ), Φαλ 17 (8/13 δίποντα, 1/2 βολές, 9 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 22 (4/10 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 8/9 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 κλεψίματα), Παπανικολάου 1, Λαρεντζάκης, Σλούκας 7 (2/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα), Μπόλομποι 2, Πίτερς 1, ΜακΚίσικ 2

Παναθηναϊκός (Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης, Γουόλτερς 13 (5/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γουίλιαμς 4 (0/5 σουτ, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Μπέικον 20 (7/13 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γκουντάιτις 1, Λι 13 (3/7 τρίποντα, 3 κλεψίματα), Παπαγιάννης 11 (4/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Μποχωρίδης, Γ. Καλαϊτζάκης, Πονίτκα 4 (7 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 5 λάθη)