Oλυμπιακός-Παναθηναϊκός 2-3: Απίστευτη νίκη-πρόκριση με ανατροπή μέσα στο Ρέντη για τα “Φίνα Κορίτσια'”

Μπορεί ο Παναθηναϊκός να βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο, στο εκτός έδρας παιχνίδι με  τον Ολυμπιακό για τη φάση των “16” του Κυπέλλου Ελλάδος, ωστόσο οι παίκτριες του Απόστολου Οκονόμου κατάφεραν να επιστρέψουν και παρόλο που έχαναν με 2-1 στα σετ,  πανηγύρισαν μία τεράστια νίκη-πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της διοργάνωσης, επικρατώντας με 2-3.

Εκπληκτική εμφάνιση από τις Τζένιφερ Κρος και Εύα Χαντάβα, με την Καναδή κεντρικό να κυριαρχεί απόλυτα στο μπλοκ στα πιο κρίσιμα σημεία του αγώνα  και να να αναδεικνύεται πρώτη σκόρερ της αναμέτρησης. Από την πλευρά της η αρχηγός του Παναθηναϊκού μπήκε στο τέλος του πρώτου σετ και έδωσε πολύτιμες λύσεις στην επίθεση, βάζοντας φαρδιά πλατιά την υπογραφή της σε αυτή τη νίκη.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε πολύ καλά το παιχνίδι και κατάφερε να πάρει γρήγορα σημαντικό προβάδισμα με 3-7, με κορυφαία την εξαιρετική Στεπανένκο. Αυτό ανάγκασε τον προπονητή του Ολυμπιακού Κάρλο Παρίζι να καλέσει εσπευσμένα time out κάτι που μεταμόρφωσε αμέσως την ομάδα του.

Οι γηπεδούχοι μείωσαν γρήγορα σε 6-7,  με την Σάσκια Χίπε να τελειώνει πολλές δύσκολες μπάλες,  ενώ στη συνέχεια κατάφεραν να ισοφαρίσουν και να περάσουν μπροστά στο σκορ. Η υποδοχή του “τριφυλλιού” έπεσε αισθητά  και έτσι οι “πειραιώτες”  εξασφάλισαν ακόμα μεγαλύτερο προβάδισμα. Για την ακρίβεια προηγήθηκαν με 13-11 και 17-14, ενώ η διαφορά έφτασε  και τους 4, χάρη σε μπλοκ άουτ που κέρδισε η Σάλας για το 19-15.

Σε αυτό το σημείο ο προπονητής του Παναθηναϊκού Απόστολος Οικονόμου πήρε το δεύτερο time out που είχε στη διάθεσή του , με τους φιλοξενούμενους να αντιδρούν και να μειώνουν σε 19-18 με την Γκρόθες, καθώς και να ισοφαρίζουν σε 22-22 με την Τζένιφερ Κρος. Παρόλα αυτά το πρώτο σετ κατέληξε στους “πειραιώτες”, οι οποίοι έτρεξαν ένα νέο 3-0 διαμορφώνοντας το 25-22.

Το δεύτερο σετ δεν χρίζει ιδιαίτερης ανάλυσης, καθώς αφενός η είσοδος της Εύας Χαντάβα στο ματς αντί της Μανωλίνας Κωνσταντίνου και αφετέρου η κατακόρυφη βελτίωση στην υποδοχή του Παναθηναϊκού, βοήθησαν τους φιλοξενούμενους να κυριαρχήσουν απόλυτα από τον πρώτο μέχρι τον τελευταίο πόντο του. Αυτό φάνηκε αμέσως με το μονό μπλοκ της Κρος για το 0-1, ενώ όσο περνούσε η ώρα η διαφορά έφτανε σε μεγαλύτερα επίπεδα.

Η αρχηγός του Παναθηναϊκού έδωσε σημαντικές λύσεις στην επίθεση, ενώ η πολυφωνία των “πράσινων” σε αυτό τον τομέα τους βοήθησε να προηγηθούν ακόμα και με 10-18 με επίθεση της Χατζηευστρατιάδου. Ο προπονητής των γηπεδούχων προχώρησε σε πολλές αλλαγές μήπως αλλάξει τη ροή του αγώνα, ωστόσο όπως φάνηκε στη συνέχεια, το υπόλοιπο του σετ έμελλε να είναι διαδικαστικού χαρακτήρα. Ο τελευταίος πόντος ήρθε διά χειρός της Τζένιφερ Κρος, η οποία διαμόρφωσε το 17-25, με τον Παναθηναϊκό να ισοφαρίζει σε 1-1 τα σετ.

Στο τρίτο σετ ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε γρήγορα με 2-4, ωστόσο η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Οι “ερυθρόλευκες” έτρεξαν ένα γρήγορο 5-0 και πήραν κεφάλι στο σκορ, βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση με τα πλασέ της Χίπε και της Κόστα. Η υποδοχή του “τριφυλλιού” άρχισε να έχει και πάλι προβλήματα, την στιγμή που και οι επιθετικές λύσεις μειώθηκαν αισθητά.

Κι όμως τοι “πράσινες” κατάφεραν να βγάλουν αντίδραση μειώνοντας σε 16-14 από το 16-10, χάρη σε δύσκολο χτύπημα της Χαντάβα από την πίσω ζώνη, καθώς και σε 17-16 με κακή επίθεση της Γιώτα. Όμως οι γηπεδούχοι είχαν πιο καθαρό μυαλό στα κρίσιμα σημεία και έτσι πήραν όλα τα  “ράλι” χτίζοντας και πάλι σημαντική διαφορά. Το τελικό 25-20 υπέρ του Ολυμπιακού διαμορφώθηκε από μπλοκ που δέχτηκε η Χαντάβα, με τον Ολυμπιακό να παίρνει και πάλι το προβάδισμα  στα σετ με 2-1.

Το τέταρτο σετ ξεκίνησε πολύ άσχημα για τον Παναθηναϊκό, με τις “ερυθρόλευκες” να παίρνουν γρήγορα το προβάδισμα με 9-5. Ωστόσο από εκείνο το σημείο και έπειτα το “πράσινο” μπλοκ μπήκε στην εξίσωση αλλάζοντας άρδην την εικόνα του αγώνα. Την ίδια ώρα το εξαιρετικό σερβίς της Χαντάβα, προβλημάτισε πολύ τον Ολυμπιακό και βοήθησε το “τριφύλλι” να τρέξει ένα εκπληκτικό 8-0 για το 9-13. Έκτοτε το νερό μπήκε για τα καλά στο αυλάκι, ενώ σε όλες τις προσπάθειες του Ολυμπιακού να αντεπιτεθεί, το μπλοκ του “τριφυλλιού” ήταν πάντα εκεί για να αποκαταστήσει την τάξη. Έτσι το σετ κατέληξε στην ομάδα που φάνηκε πως το θέλει περισσότερο, με την Χαντάβα να διαμορφώνει το 20-25 και να οδηγεί τους δύο μονομάχους στο τάι μπρέικ.

Στο πέμπτο και τελευταίο σετ  μπορούμε να πούμε πως μία ομάδα υπήρχε στο γήπεδο.  Η είσοδος της Τσιτσιγιάννη, αντί της Στεπανένκο έδωσε φρεσκάδα στις “πράσινες” ενώ οι “μαγικές” Κρος και Χαντάβα έμοιαζαν ανίκητες.

Η αρχηγός του Παναθηναϊκού σφράγισε το τελικό 6-15 δίνοντας στο “τριφύλλι” μία πολύ μεγάλη νίκη-πρόκριση.

Τα σετ: 25-22, 17-25, 25-20, 20-25, 6-15