Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 1-0

Ήττα με τον χειρότερο δυνατό τρόπο γνώρισε ο Παναθηναϊκός στο «Καραϊσκάκης», με 1-0 από τον Ολυμπιακό. Όχι επειδή δεν μπορούσε να διεκδικήσει κάτι, αλλά διότι άφησε ένα ημίχρονο στον αιώνιο αντίπαλο να παίξει ελεύθερα και στο δεύτερο μέρος, όταν είχε ευκαιρίες για να ισοφαρίσει, δεν τις αξιοποίησε.

Ουσιαστικά, ο Παναθηναϊκός παρουσιάστηκε ανταγωνιστικός στο ντέρμπι, δεν υστέρησε σημαντικά σε σχέση με τον Ολυμπιακό, αλλά δεν διεκδίκησε το θετικό αποτέλεσμα με την ένταση που θα μπορούσε. Και που του επέτρεψαν οι συνθήκες του ματς, ειδικά στα τελευταία λεπτά.

Το γκολ του Φορτούνη στο 21’ έδωσε στον Ολυμπιακό τη νίκη, απλά και μόνο γιατί στους «ερυθρόλευκους» υπήρχε ο παίκτης ο οποίος σκόραρε. Αντίθετα, ο Χατζηγιοβάνης, ο Μακέντα, ο Μαουρίσιο και ο Καρλίτος πήραν λάθος αποφάσεις στις δικές τους στιγμές στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Παναθηναϊκός έφυγε χωρίς κάτι ενθαρρυντικό στις… αποσκευές του από τον Πειραιά και θα περάσει άλλη μία αγωνιστική στα χαμηλά πατώματα της βαθμολογίας. Κυρίως, έχασε μία μεγάλη ευκαιρία να ανακτήσει την αυτοπεποίθηση του και να μπει σε μία νέα τροχιά…

Το ίδιο λάθος και χαμένο ημίχρονο

Το σύστημα που επέλεξε ο Λάζλο Μπόλονι στο πρώτο ημίχρονο δεν βοήθησε τον Παναθηναϊκό να αξιοποιήσει τις απουσίες του Ολυμπιακού. Η επιλογή του διδύμου (Κουρμπέλης-Μαουρίσιο) στον «άξονα», προκειμένου να χωρέσουν οι Μακέντα και Καρλίτος, επέτρεψε στον γηπεδούχο να έχει τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής με το αριθμητικό πλεονέκτημα, να κρατάει μπάλα και φτάνει με άνεση στην περιοχή του Διούδη.

Πάντως, το γκολ του Φορτούνη στο 21’ προήλθε από λάθος αντίδραση του Χατζηγιοβάνη. Ο 23χρονος εξτρέμ δεν απομάκρυνε τη μπάλα σε ένα γέμισμα του Εμβιλά, ο Ραφίνια εκμεταλλεύτηκε τη στιγμή και γύρισε στον Μασούρα, ο Διούδης απέκρουσε το πλασέ και στην επαναφορά ο αρχηγός των «ερυθρολεύκων» σκόραρε με ωραίο σουτ.

Ο Παναθηναϊκός βελτιώθηκε κάπως από το 30’ και μετά, αλλά η μόνη ευκαιρία του σημειώθηκε στο 33’, όταν ο Χατζηγιοβάνης εκτέλεσε το κόρνερ και ο Κουρμπέλης αφύλακτος, έκανε κακή κεφαλιά.

Ξύπνησε στο β’ αλλά δεν έφτασε

Η είσοδος των Σαβιέ και Αλεξανδρόπουλου στο δεύτερο ημίχρονο αντί των Χουανκάρ και Σένκεφελντ (αναγκαστική) έδωσε μέτρα στον Παναθηναϊκό. Ο Πορτογάλος μοίρασε τη μπάλα, δημιουργήθηκαν συνδυασμοί και ο Χατζηγιοβάνης βρέθηκε δύο φορές σε θέση βολής. Στο 52’ αστόχησε αλλά υποδείχτηκε σε θέση οφσάιντ, ενώ στο 59’ από την πάσα του Καρλίτος πλάσαρε πάνω στον Σα.

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να ψάχνει το γκολ με πιο ορθολογικό τρόπο στο δεύτερο ημίχρονο και έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση στο 77’. Ο Ζαγαρίτης έκανε τη σέντρα από αριστερά και στο δεύτερο δοκάρι ο Μακέντα μόνος του πλάσαρε ψηλά άουτ.

Στο 82’ ο Βιγιαφάνιες γέμισε από αριστερά και ο Σάντσες ο οποίος ανέβηκε στην περιοχή, δεν βρήκε τη μπάλα για να σουτάρει.  Στο 85’ ο Μαουρίσιο κινήθηκε κάθετα με τη μπάλα αλλά αντί να δώσει πάσα στον ελεύθερο Καρλίτος, καθυστέρησε και έχασε τη μπάλα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ντρέγκερ, Σεμέδο, Σισέ, Ραφίνια, Εμβιλά, Μπουχαλάκης, Καμαρά (78′ Πέπε), Ραντζέλοβιτς (68′ Σουντανί), Μασούρας (86′ Λοβέρα), Φορτούνης (86′ Ανδρούτσος)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Λάζλο Μπόλονι): Διούδης, Σάντσες, Σένκεφελντ (46′ Αλεξανδρόπουλος), Πούγγουρας, Ζαγαρίτης, Κουρμπέλης, Μαουρίτσιο, Χατζηγιοβάνης (64′ Βιγιαφάνιες), Χουάνκαρ (46′ Σαβιέρ,90+1′ Μολό), Μακέντα, Καρλίτος