Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 0-0: Παλικάρια στο Φάληρο!

Με μαχητική ψυχή και εξαιρετικό τακτικό πλάνο, ο Παναθηναϊκός των πολλών απουσιών στάθηκε όρθιος στο “Γ. Καραϊσκάκης” και αναδείχθηκε ισόπαλος χωρίς τέρματα με τον Ολυμπιακό.

Οι διακοπές εξαιτίας των καπνογόνων που άναψαν οι οπαδοί της ομάδας του Πειραιά αποσυντόνισαν τους Πράσινους, ωστόσο το Τριφύλλι με κορυφαίο τον Μπρινιόλι στο ντεμπούτο του πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας στην έδρα του “αιώνιου” αντίπαλου.

Οι δύο “αιώνιοι” παρατάχθηκαν στο ντέρμπι με 4-4-2, με τον Γιοβάνοβιτς να κάνει την έκπληξη με τη συμμετοχή του Παλάσιος στο βασικό σχήμα, τοποθετώντας τον Αργεντινό στο πλάι του Καρλίτος.

Του Αργύρη Ντέμου

Το ματς ξεκίνησε με 7λεπτη διακοπή, λόγω καπνογόνων που άναψαν οι οπαδοί των γηπεδούχων. Στην επανεκκίνηση, το ματς ήταν “νευρικό” με αρκετά λάθη εκατέρωθεν. Μετά το 15’ ουσιαστικά άρχισαν οι ομάδες να δείχνουν πράγματα στον αγωνιστικό χώρο.

Πρώτοι στο ματς απείλησαν οι “ερυθρόλευκοι” με δύο κεφαλιές. Στο 15’ ο Σισέ και στο 24’ ο Αγκιμπού Καμαρά κέρδισαν εναέριες μονομαχίες στην περιοχή του Τριφυλλιού, αλλά και στις δύο περιπτώσεις η μπάλα πέρασε άουτ.

Ανά διαστήματα στην αναμέτρηση, οι προπονητές των δύο ομάδων επέλεγαν να αφήσουν την κατοχή στον αντίπαλο, περιμένοντας να χτυπήσουν στην κόντρα. Ωστόσο, πολύ προσεκτικές και οι δύο ομάδες δεν πήραν κανένα ρίσκο στο πρώτο μέρος.

Καλύτερη στιγμή του Παναθηναϊκού στο πρώτο 45λεπτο ήταν το σουτ του Βιτάλ στο 25’ σε μία γρήγορη κόντρα των Πράσινων, με τον Καρλίτος να καθυστερεί, ένα κλικ, τη μεταβίβασή του στον Βραζιλιάνο ο οποίος πάτησε περιοχή, σούταρε αλλά το σουτ πέρασε ψηλά άουτ. Επτά λεπτά αργότερα, ο Βιτάλ βρήκε με σέντρα τον Χατζηγιοβάνη αλλά η κεφαλιά του τελευταίου πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Η κορυφαία φάση για το πρώτο ημίχρονο ήταν για τον Ολυμπιακό. Στο 37’ ο Ρέαμπτσιουκ σέντραρε, η μπάλα πέρασε πάνω από τον Μπρινιόλι, αλλά ο Τικίνιο ολομόναχος στο δεύτερο δοκάρι αστόχησε και το 0-0 παρέμεινε.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε ακριβώς όπως το πρώτο, με διακοπή λόγω καπνογόνων. Ακόμη μεγαλύτερη διακοπή αυτή τη φορά, καθώς από το 52’ που σταμάτησε το ματς ο Βίντσιτς, πέρασαν 9 ολόκληρα λεπτά μέχρι να αρχίσει ξανά. Όπως ήταν λογικό χρειάστηκε και πάλι ένα διάστημα για να βρουν ρυθμό οι 22 ποδοσφαιριστές και να παιχτεί ποδόσφαιρο.

Οι Πειραιώτες στο δεύτερο ημίχρονο είχαν την μπάλα στα πόδια τους το μεγαλύτερο διάστημα, πιέζοντας, χωρίς ωστόσο να είναι ιδιαιτέρως απειλητικός. Από την πλευρά των Πράσινων, ο Γιοβάνοβιτς πέρασε στα άκρα τον Παλάσιος και τον Βιτάλ στο πλάι του Καρλίτος.

Κοντά στο γκολ, έστω και… κατά τύχη βρέθηκε ο Ολυμπιακός στο 70’, με τον Λαλά να σεντράρει και τη μπάλα να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι μετά από μία περίεργη τροχιά που διέγραψε. Οκτώ λεπτά αργότερα, ο Σάρλια -ίσως στο μοναδικό του λάθος- έστρωσε άθελά του τη μπάλα στον Ελ Αραμπί αλλά τουλάχιστον πρόλαβε να του βάλει την κόντρα πριν ο επιθετικός σκοράρει.

Οι Πράσινοι όσο πέρναγε ο χρόνος έδινε μεγαλύτερη έμφαση στο να κρατήσει το μηδέν πίσω, δίνοντας χώρο στους Πειραιώτες. Οι γηπεδούχοι, μολονότι είχαν την κατοχή, δεν κατάφερναν να διασπάσουν την άμυνα του Τριφυλλιού και μέχρι τη λήξη δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν την… κλασική ευκαιρία. Ο Γιοβάνοβιτς στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, τράβηξε τον Ρούμπεν στο κέντρο της άμυνας, διασφαλίζοντας κι άλλο τα μετόπισθεν του Παναθηναϊκού.

Το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή -στο 104!- βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες και τον Παναθηναϊκό όρθιο στο Καραϊσκάκη, παρά τις πολλές απουσίες. Κορυφαίος του Τριφυλλιού στο ματς ο Μπρινιόλι, ο οποίος όποτε χρειάστηκε ήταν εκεί και με σταθερές επεμβάσεις κράτησε το μηδέν.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μαρτίνς): Βατσλίκ, Ρέαμπτσιουκ, Παπασταθόπουλος, Σισέ, Λαλά, Μπουχαλάκης (90+9΄ Λόπες), Μ. Καμαρά (90΄ Κούντε), Μασούρας (82΄ Βαλμπουενά), Α. Καμαρά, Τικίνιο, Ελ Αραμπί

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Χουάνκαρ, Σάρλια, Πούγγουρας, Σάντσες, Αλεξανδρόπουλος, Πέρεθ, Βιτάλ (90+8΄ Αϊτόρ), Χατζηγιοβάνης (79΄ Μακέντα), Παλάσιος (79΄ Λούντκβιστ), Καρλίτος (90+3΄ Μαουρίσιο)