ΟΦΗ – Παναθηναϊκός 0-2: Σπόρ(αρ)ος τίτλου

Ο Παναθηναϊκός απέδειξε με τον καλύτερο τρόπο πως είναι έτοιμος να επιστρέψει στην “πράσινη” κανονικότητα, με τους Κυπελλούχους Ελλάδος να κάνουν το 2/2 στο φετινό πρωτάθλημα, επικρατώντας εύκολα με 2-0 του ΟΦΗ στο Ηράκλειο, για την δεύτερη αγωνιστική της Super League.

Αυτή η νίκη αποκτά ακόμα μεγαλύτερη αξία, αν αναλογιστούμε πως απουσίαζαν οι δύο βασικοί κεντρικοί αμυντικοί του “τριφυλλιού”, οι Μπαρτ Σχένκεφελντ και Χόρντουρ Μάγκνουσον, όπως και το μεγάλο μεταγραφικό απόκτημα της ομάδας, ο Βραζιλιάνος μεσοεπιθετικός Μπερνάρντ Ντουάρτε .

Απαίτησε το γκολ και το βρήκε

Το πρώτο μέρος ανήκε ολοκληρωτικά στον Παναθηναϊκό, καθώς είναι ενδεικτικό πως ο ΟΦΗ πραγματοποίησε την πρώτη καλή προσπάθεια στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων!

Οι “πράσινοι” προειδοποίησαν τους “Κρητικούς” στο 11′, όταν μετά από πολύ καλή κυκλοφορία της μπάλας, ο Αϊτόρ βρέθηκε σε καλή θέση μέσα στην αντίπαλη περιοχή, με το σουτ του να κοντράρει και να καταλήγει κόρνερ.

Πέντε λεπτά μετά οι φιλοξενούμενοι πήραν κεφάλι το σκορ. Ο Ρούμπεν Πέρεθ βρήκε με μία υπέροχη διαγώνια μπαλιά τον Παλάσιος και ο “Τούκου” απέδειξε ξανά πως είναι “μανούλα” σε τέτοιες φάσεις. Και αυτό γιατί αφού κοντρόλαρε άψογα τη μπάλα,  μπήκε στην αντίπαλη περιοχή και νίκησε με δυνατό διαγώνιο δεξί σουτ τον Στέφενς για το 1-0.

Συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και ανταμείφθηκε

Παρά το γεγονός πως πολλοί ίσως να περιμέναν πως οι Κρητικοί θα βγάλουν αντίδραση μετά το γκολ (αξίζει να σημειωθεί πως έχασαν τον Νέιρα στο 11′, με τον Αργεντινό μέσο να παραχωρεί τη θέση του στον Ντίκο, λόγω τραυματισμού),  κάτι τέτοιο δεν συνέβη σε καμία περίπτωση.

Αντίθετα οι παίκτες του Παναθηναϊκού συνέχισαν να κυριαρχούν στο παιχνίδι, ψάχνοντας με υπομονή ένα δεύτερο τέρμα.  Αρχικά ο Πούγγουρας επιχείρησε να νικήσει με κεφαλιά τον Στέφενς στο 27′ ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Αϊτόρ, με τη μπάλα να περνάει άουτ. Ίδια κατάληξη είχε και το σουτ του Σποράρ στο 31′, με τον Σλοβένο να αποφεύγει υπέροχα τον αντίπαλό του και να αστοχεί σε σουτ εκτός περιοχής.

Πάντως ότι δεν κατάφερε σε εκείνο το σημείο, το πέτυχε τρία λεπτά αργότερα. Ο Ισπανός εξτρέμ βρήκε χώρο από τα αριστερά και με το “γλυκό” του πόδι σέντραρε με στόχο τον Σλοβένο φορ. Ο  τελευταίος  έκανε ένα “μαγικό” άγγιγμα στη μπάλα  και έδωσε στην ομάδα του προβάδισμα δύο τερμάτων.

Έλεγξε το ρυθμό και πήγε στα αποδυτήρια με το 2-0

Στα υπόλοιπα λεπτά του πρώτου μέρους ο ρυθμός έπεσε, ενώ οι μόνες αξιοσημείωτες φάσεις έλαβαν χώρα στις καθυστερήσεις. Αρχικά η κεφαλιά του Σποράρ μετά από εκτέλεση φάουλ του Αϊτόρ πέρασε άουτ, όπως επίσης και το σουτ του Λάρσον, ύστερα από αδράνεια στο κέντρο της άμυνας του Παναθηναϊκού.

Αφού πήρε αυτό που ήθελε, διαχειρίστηκε άψογα το σκορ

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με μία ακόμα αλλαγή για τον ΟΦΗ, με τον “πρώην “πράσινο” Γιάννη Μπουζούκη να αντικαθιστά τον Δημήτρη Γιαννούλη. Την ίδια ώρα οι φιλοξενούμενοι δεν χρειάζονταν να κάνουν κάτι άλλο παρά να διαχειριστούν το υπέρ τους σκορ.

Η πρώτη φάση του δευτέρου μέρους έλαβε χώρα στο 57′. Ο Παλάσιος έφυγε στην πλάτη της άμυνας του ΟΦΗ ύστερα από βολέ του Μπρινιόλι, αλλά του σουτ του “Τούκου” ήταν αδύναμο με τον Στέφενς να μπλοκάρει.

Στο 68′ ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς προχώρησε στην πρώτη του αλλαγή, μόνο που αυτή ήταν αναγκαστική.  Συγκεκριμένα ο Βέρμπιτς πέρασε στη θέση του Κουρμπέλη, με τον Σέρβο τεχνικό να αλλάζει το σύστημα της ομάδας του σε 4-2-3-1. Για την ακρίβεια ο Σλοβένος πήρε θέση στην αριστερή πλευρά της μεσαίας γραμμής, ενώ ο Ισπανός πέρασε στη θέση του επιτελικού μέσου.  Στο επόμενο λεπτό ο ΟΦΗ απάντησε στις ευκαιρίες του Παναθηναϊκού, με τον Ντίκο να σουτάρει άουτ.

Στο 74′ ο 60χρονος τεχνικός θέλησε να φρεσκάρει την “πράσινη” ενδεκάδα, με τον Ιωαννίδη να παίρνει τη θέση του εξαιρετικού Σποράρ και τον Γκάνεα αυτή του Χουάνκαρ.

Οι τελευταίες καλές στιγμές του ματς για τον ΟΦΗ έλαβαν χώρα στο 82′  και το 86′, αμφότερες  με πρωταγωνιστές δύο πρώην ποδοσφαιριστές του “τριφυλλιού”. Αρχικά ο Μπρινιόλι απομάκρυνε σε κόρνερ το σουτ του Πασχάλη Στάικου, ο οποίος πέρασε σαν αλλαγή στο ματς στο 68′, στη θέση του Τοράλ, ενώ στη συνέχεια ο Μπουζούκης σούταρε άουτ από πολύ πλεονεκτική θέση.

Τέλος, στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων,  ο  Βέρμπιτς δεν μπόρεσε να σκοράρει σε τετ α τετ, ενώ στη συνέχεια δεν μπόρεσε να βρει δίχτυα ούτε ο Βαγιαννίδης

Με αυτό τον τρόπο ο Παναθηναϊκός κέρδισε πολλά παραπάνω από 3 βαθμούς, με τους φίλους του “τριφυλλιού” να έχουν πολλούς λόγους να αισιοδοξούν για τη συνέχεια του πρωταθλήματος.

Αξίζει να σημειωθεί πως ο νεαρός μέσος του “τριφυλλιού” Λεάντρο Φρόκου έκανε το επίσημο ντεμπούτου με την πρώτη ομάδα στο 87′, αντικαθιστώντας τον Παλάσιος. Την ίδια στιγμή ο Βαγιαννίδης πήρε τη θέση του Αϊτόρ.

ΟΦΗ (Νόπλιας): Στέφενς,  Γιοχού (Διαμαντής 63′), Βούρος,  Λάρσον, Γιαννούλης (Μπουζούκης 46′), Μεγιάδο,  Ντιούς, Μαρινάκης, Τοράλ (Στάϊκός 68′), Νέιρα (Ντίκο 11′), Τοράρινσον (Αποστολάκης 63′)

Παναθηναϊκός: (Γιοβάνοβιτς): Mπρινιόλι, Κώτσιρας, Πούγγουρας, Σάρλια, Χουάνκαρ (Γκάνεα στο 74′), Ρούμπεν Πέρεθ, Κουρμπέλης (Βέρμπιτς 68′), Τσερίν, Παλάσιος (Φρόκου 87′), Αϊτόρ (Βαγιαννίδης 87′), Σποράρ (Ιωαννίδης 74′)