Οδηγός “διπλού” το μυστικό του ΠΑΟΚ στο β’ ημίχρονο

Η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία έχει ως… αρωγό στην προσπάθεια της στα play offs την έδρα της. Απέναντι στους “φιναλίστ” του πρωταθλήματος μετράει 3 νίκες, ενώ συνολικά έχει 12 βαθμούς (Παναθηναϊκό 2-1, Ολυμπιακό 2-0, ΑΕΚ 3-1, και 3 ισοπαλίες με Ολυμπιακό 1-1, Άρη 2-2 και ΑΕΚ 2-2 στην κανονική περίοδο).

Αντίθετα, εκτός Θεσσαλονίκης τα βρίσκει… σκούρα. Η ήττα που γνώρισε στη Λεωφόρο με 3-0 αποτελεί χαρακτηριστικό παράδειγμα, ενώ έχασε και από τον Ολυμπιακό. Παράλληλα, έφερε και μια ισοπαλία με την Ένωση.

Μόλις μια νίκη πέτυχε κόντρα στους υπόλοιπους των play off (Άρη, Παναθηναϊκό, Ολυμπιακό, ΑΕΚ) στο “Κλεάνθης Βικελίδης”, ενώ κέρδισε και την ΑΕΚ στο Κύπελλο(0-1).

Καταλαβαίνει λοιπόν κανείς πως το να ξεπεράσει το εμπόδιο της Τούμπας ο Παναθηναϊκός είναι στοίχημα κομβικής σημασίας…

Εξίσου σημαντικό στοιχείο-κλειδί για το σημερινό ντέρμπι στη Θεσσαλονίκη είναι το γεγονός, πως στο “σπίτι” του “ματώνει” τα δίχτυα κυρίως στο Β’ ημίχρονο.

ΠΑΟΚ-Λαμία 4-0 (3 γκολ)

ΠΑΟΚ-Άρης 2-2 2 (Γκολ στο Β’ ημίχρονο, 87′ και 94′)

ΠΑΟΚ-Αϊντχόφεν 4-1

Το τελευταίο ματς ιδιαίτερα με την Αϊντχόφεν αποδεικνύει την υπεροχή του ΠΑΟΚ στην Τούμπα αφού το 0-1 στο ημίχρονο διαμορφώθηκε στο τελικό 4-1.

Είναι χαρακτηριστικό λοιπόν πως οι “Πράσινοι” πρέπει να βάλουν φρένο στο επιθετικό ντελίριο του δεύτερου ημιχρόνου στη Θεσσαλονίκη, για να φύγει με ένα θετικό αποτέλεσμα.