Ο ”τυφώνας” Παναθηναϊκός σάρωσε…την Σύρο κι έφυγε για τελικό

Με συνοπτικές διαδικασίες τελείωσε την υπόθεση πρόκριση στην Σύρο ο Παναθηναϊκός, αφού όντας καθ’ όλα καλύτερος του Φοίνικα επιβλήθηκε στα πρώτα δυο σετ (19-25, 21-25) του αγώνα και πήρε την πρόκριση για τον πρώτο τελικό Λιγκ Καπ στην ιστορία του. Η ομάδα της Σύρου επικράτησε 3-2 (19-25, 21-25, 29-27, 26-24, 15-9) τελικά στο παιχνίδι, αλλά αυτό δεν μπορούσε να αλλάξει την ουσία, που ήταν η μεγαλειώδης πρόκριση του Τριφυλλιού.

Μπορεί οι «πράσινοι» να ήταν ωσεί παρών στο ξεκίνημα του πρώτου σετ και να βρέθηκαν να χάνουν μέχρι και με τέσσερις πόντους δυο φορές (4-0, 10-6), ωστόσο τα πολλά άστοχα σερβίς της ομάδας της Σύρου και το μπλοκ του Τριφυλλιού, που άρχισε να λειτουργεί, άλλαξαν το «ρου» της ιστορίας του σετ. Έτσι, ο Παναθηναϊκός πήρε το προβάδισμα με 11-12, αυξάνοντας την διαφορά μέχρι και στους 7 πόντους (15-22), με αποτέλεσμα να φτάσει τελικά στην κατάκτηση του σετ με 19-25.

Το κρίσιμο σετ αποδείχθηκε το δεύτερο. Ο Φοίνικας ήταν ανταγωνιστικός μέχρι το 10-11. Μετά, οι «πράσινοι» έδειξαν και πάλι την αποφασιστικότητα και την συγκέντρωσή τους, μεγαλώνοντας την διαφορά και πηγαίνοντας έως το +7 (12-19) και το +6 (14-20). Εκεί, ο Παβλίσεβιτς θα κάνει ένα τάιμ άουτ και θα αφυπνίσει τους παίκτες του, οι οποίοι θα πλησιάσουν ξανά στο 19-20. Όμως και πάλι ο Παναθηναϊκός, μετά από δυο τάιμ άουτ του Ανδρεόπουλου, θα αντιδράσει και θα τελειώσει το σετ με 21-25. Έτσι, το Τριφύλλι εξασφάλισε την πρώτη του συμμετοχή σε τελικό Λιγκ Καπ στην ιστορία του, με το υπόλοιποι παιχνίδι να είναι διαδικαστικό.

Στο τρίτο σετ οι Μπαρμπούνης, Μούχλιας, Σωνάκης και Πανταλέων έκαναν την είσοδό τους στο γήπεδο. Η Σύρος έφτασε μέχρι και στο 7-1 εκμεταλλευόμενη τις πολλές αλλαγές του Ανδρεόπουλου. Παρ’ όλα αυτά, οι «πράσινοι» αντέδρασαν, μείωσαν σε 17-16 και φτάσανε να πάρουνε και το προβάδισμα με 22-23. Εκεί, όμως μίλησε η εμπειρία των παικτών της Σύρου, που πήραν, έστω και δύσκολα, το τρίτο σετ με 29-27.

Ίδια η κατάσταση και στο τέταρτο σετ, με τον Παναθηναϊκό να συνεχίζει με τον Πανταλέοντα και τους μικρούς (μπήκαν και οι Ρουσσόπουλος και Παλαιολόγος) και την Σύρο να παλεύει για την τιμή της. Οι Συριανοί έφτασαν να προηγούνται με 12-6, με τους «πράσινους» να ισοφαρίζουν σε 13-13. Από κει και πέρα, το Τριφύλλι θα πάρει ένα προβάδισμα 18-22 με μαζεμένους πόντους του νεαρού Μπαρμπούνη, όμως η εμπειρία της Σύρου και ο Στερν θα μιλήσει ξανά στο τέλος του σετ, με τον Φοίνικα να επικρατεί τελικά με 26-24 και να ισοφαρίζει σε 2-2 σετ.

Στο τάι μπρέικ η ομάδα του Παβλίσεβιτς μπήκε αποφασισμένη να τελειώσει το παιχνίδι. Έφτιαξε ένα γρήγορο προβάδισμα τεσσάρων πόντων (5-1), το οποίο διατήρησε μέχρι τέλους, κατορθώνοντας να πάρει τελικά την νίκη με 15-9 και να κάνει το 3-2 στα σετ.

Οι ”πράσινοι”, λοιπόν, θα έχουν την ευκαιρία τους να κατακτήσουν ένα τρόπαιο, μετά από εννιά χρόνια και το Κύπελλο του 2010. Αντίπαλός του θα είναι ένας εκ των Ολυμπιακού και ΠΑΟΚ. Περισσότερες πιθανότητες συγκεντρώνουν οι ερυθρόλευκοι, που επικράτησαν με 3-0 του ΠΑΟΚ στην Θεσσαλονίκη, αφού τώρα χρειάζονται απλώς δυο σετ, με τον ”Δικέφαλο του Βορρά” να αναζητεί νίκη με 3-0 ή 3-1 για να στείλει το ματς στο χρυσό σετ. Το παιχνίδι αυτό θα γίνει αύριο (05/12) στις 18:00 με απευθείας μετάδοση από το ERTSPORTS.

Μπορεί το Λιγκ Καπ να είναι η τρίτη τη τάξει διοργάνωση στην Ελλάδα και να μην δίνει κάποιο ευρωπαϊκό εισιτήριο ή κάποιο έπαθλο, ωστόσο είναι μία μεγάλη ευκαιρία για τους ”πράσινους” να διατρανώσουν με τον πιο χαρακτηριστικό τρόπο την επιστροφή τους.

Α.Ο. Φοίνικας Σύρου – Παναθηναϊκός Α.Ο.  3-2 (19-25, 21-25, 29-27, 26-24, 15-9)

Φοίνικας Σύρου (πρ. Ράτκο Παβλίσεβιτς):  Κωστόπουλος 1 (1/2 επ.), Σβετίτσιανιν 2 (1/6 επ., 1 άσσο), Αδάμ, Στοΐλοβιτς 18 (14/25 επ., 2 άσσους, 2 μπλοκ, υπ. 46% και αρ. 25%), Χριστόφας 5 (2/6 επ., 3 μπλοκ), Λινάρδος 15 (8/12επ., 6 μπλοκ, 1 άσσο),  Στερν 18 (16/37επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, υπ. 60% και αρ. 50%), Καρασαββίδης (υπ. 67% και αρ. 44%), Βελούδης (υπ. 70% και αρ. 38%), Μπουτσούγιεβιτς 3 (0/3επ., 1 άσσο και 2 μπλοκ), Μήλης 19 (16/43επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ)

Παναθηναϊκός (πρ. Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Γιάκομπσεν 2 (0/1επ., 2 μπλοκ), Ζήσης (υπ. 40% και αρ. 20%), Στάροβιτς 11 (8/24επ., 1 άσσο, 2 μπλοκ), Ρανγκέλ 2 (1/2επ., 1 μπλοκ), Χ.Ανδρεόπουλος 3 (1/5επ., 1 άσσο, 1 μπλοκ, υπ. 67% και αρ. 17%), Πανταλέων 9 (6/12επ., 3 μπλοκ), Ράπτης 11 (9/17επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, υπ. 13% και αρ. 0%), Πελεκούδας 9 (7/13επ., 2 μπλοκ), Μούχλιας 7 (6/14επ., 1 άσσος), Ρουσσόπουλος, Μπαρμπούνης 8 (7/18επ. και 1 μπλοκ), Παλαιολόγος 5 (5/14επ.), Σωνάκης (υπ. 29% και αρ. 14%)