Ο ρόλος του μπαλαντέρ πάει στον Βέλεθ

Κάθε άμυνα θέλει την «κολόνα» της! Και η «κολόνα» του Παναθηναϊκού στα μετόπισθεν, εκτός από σημαντικές παρουσίες όπως οι Πούγγουρας και Σχένκεφελντ, ακούει και στο όνομα Φραν Βέλεθ.

Ο 30χρονος Ισπανός, με δεδομένη την απουσία του Σχένκεφελντ από τη σημερινή αναμέτρηση (27/1, 15:00) κόντρα στον Βόλο, δεν αποκλείεται να πάρει θέση στα στόπερ παρέα με τον Πούγγουρα. Στην πρωτεύουσα της Μαγνησίας, η ομάδα του Λάζλο Μπόλονι θα ψάξει την πέμπτη συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Super League.

Ο Βέλεθ έχει να αγωνιστεί ως κεντρικός αμυντικός επτά ολόκληρα παιχνίδια και συγκεκριμένα από το ματς με τον ΠΑΣ Γιάννινα και τη νίκη του Παναθηναϊκού με 2-0. Έκτοτε, ο έμπειρος ποδοσφαιριστής του Τριφυλλιού «μάχεται» στο νευραλγικό χώρο της μεσαίας γραμμής, κάτι που έχει ωφελήσει τους «Πράσινους», αφού στις έξι τελευταίες αγωνιστικές μετρούν τέσσερις νίκες, μία ισοπαλία και μία ήττα από τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα (στη λευκή ισοπαλία με τον Αστέρα Τρίπολης μάλιστα, ο Ισπανός δεν αγωνίστηκε).

Οι αριθμοί αποδεικνύουν για ακόμα μία φορά ότι ο Φραν Βέλεθ αποτελεί βασικό «γρανάζι» στη φετινή δυναμική του Παναθηναϊκού. Από τις αναμετρήσεις που έλειψε η απουσία του ήταν αισθητή. Ο αμυντικός από την Ταραγόνα είναι ο παίκτης του Παναθηναϊκού με τα περισσότερα κλεψίματα στη Super League, 32 στον αριθμό, καθώς και τρίτος σε λεπτά συμμετοχής, μετρώντας 1.405 σε 13 εμφανίσεις, την ώρα που από πάνω του βρίσκονται οι Σχένκεφελντ (1.680 αγωνιστικά λεπτά) και Διούδης (1.873 αγωνιστικά λεπτά).

Ο ρόλος του Βέλεθ θα είναι αναμφισβήτητα κομβικός στο σημερινό παιχνίδι (27/1, 15:00). Μένει να δούμε αν ο Λάζλο Μπόλονι κρατήσει την τακτική της προπόνησης και τον επιλέξει για το κέντρο της άμυνας ή αν επιμείνει στη μέχρι πρότινος τεχνική, χρησιμοποιώντας τον ως αμυντικό χαφ. Το μόνο σίγουρο είναι ότι ο Ισπανός έχει την ικανότητα να αποδώσει και στις δύο θέσεις. Αποδεδειγμένα…