Ο Παναθηναϊκός θυμήθηκε το πρωτάθλημα στον ανώμαλο δρόμο

Ο Παναθηναϊκός κατακτάει τίτλους παντού εδώ και πολλά χρόνια. Ήταν πριν από ακριβώς 90 χρόνια, δηλαδή το 1930, όταν μια μέρα σαν σήμερα το Τριφύλλι κατακτούσε το πρωτάθλημα ανώμαλου δρόμου. Και φυσικά ο Ερασιτέχνης δεν ξεχνάει ποτέ τέτοιες στιγμές όπου η πράσινη σημαία “σηκώθηκε” ψηλότερα από όλες.

Αναλυτικά το δελτίο Τύπου του Ερασιτέχνη:

Η σημαία του «τριφυλλιού» σηκώθηκε ψηλότερα από όλες στο πανελλήνιο πρωτάθλημα του ανωμάλου δρόμου που έγινε σαν σήμερα το 1930 και ο Σύλλογος δεν λησμονεί την συγκεκριμένη στιγμή.
Η εκκίνηση και ο τερματισμός έγιναν στο Παναθηναϊκό Στάδιο σε μια απόσταση 9 χιλιομέτρων και ο Παναθηναϊκός αναδείχτηκε πρωταθλητής, αφήνοντας στη δεύτερη θέση τον Ηρακλή.Ο Χρύσανθος Τσουκαλάς κατέλαβε τη δεύτερη θέση με χρόνο 26.49.0  ενώ ο Χρήστος Σάρρας ήταν πέμπτος . Ακόμα σε υψηλή θέση τερμάτισε και ο Ράμμος , με τα καλά πλασαρίσματα των πράσινων αθλητών να χαρίζουν στον σύλλογο τη κορυφή.