Ο Παναθηναϊκός πέτυχε την τέταρτη ανατροπή της ιστορίας του, στα παιχνίδια με τον Άρη στη Θεσσαλονίκη (vids)

Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να φύγει με ένα πολύ σπουδαίο “διπλό” από το “Κλεάνθης Βικελίδης”, με τους παίκτες του Ιβάν Γιοβάνοβτς να κερδίζουν με 2-1 τον Άρη, παρά το γεγονός ότι βρέθηκαν πολύ νωρίς πίσω στο σκορ.

Θυμίζουμε ότι οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα στο 10′, χάρη στο τέρμα του Οντουμπάτζο, ενώ για τους πρωτοπόρους του βαθμολογικού πίνακα της Super League σκόρερ χρίστηκαν οι Ντάνιελ Μαντσίνι (36′) και Σεμπάστιαν Παλάσιος (86′).

Μάλιστα αυτή ήταν η τέταρτη ανατροπή για το “τριφύλλι”, στην ιστορία των αναμετρήσεων με τον Άρη στη Θεσσαλονίκη.

Η πρώτη έλαβε χώρα στις 18 Φεβρουαρίου 1990, με τους “πράσινους” να επικρατούν των αντιπάλων τους με 4-1.  Οι “κίτρινοι” άνοιξαν το σκορ με γκολ του Αλεξανδρίδη στο 34′, ενώ για τους φιλοξενούμενους βρήκαν δίχτυα οι Βαζέχα 70′ και 88′,  Καλιτζάκης 77′ και Αντωνίου 82′

Κάτι ανάλογο συνέβη και στις 3 Απριλίου 1994, με τον Άρη να παίρνει το προβάδισμα με τέρμα του Λόντσαρ στο 31′. Οι “πράσινοι” απάντησαν με τον σπουδαίο Πολωνό φορ στο 69′ (Βαζέχα) και έφτασαν στη νίκη με το “χρυσό” γκολ του Δημήτρη Μάρκου στις καθυστερήσεις.

Το τελευταίο παιχνίδι που βρήκε τον Άρη να προηγείται προσωρινά και τον Παναθηναϊκό να χαμογελά στο τέλος, έλαβε χώρα στις 20 Σεπτεμβρίου 2008. Οι “Θεσσαλονικείς” πήραν κεφάλι στο σκορ χάρη στο τέρμα του Χαβίτο στο 10′, όμως το “τριφύλλι” κατόρθωσε να φέρει τούμπα το ματς πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Αρχικά στο 19′ ο Κλέιτον έφερε το παιχνίδι στα ίσα, ενώ το τελικό 2-1 υπέρ του Παναθηναϊκού διαμορφώθηκε στο 26′, με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Αντρέας Ίβανσιτς.