Ο… μοιραίος Μακέντα και ο Κομίνης έσωσαν το αήττητο του Ολυμπιακού

Ο Παναθηναϊκός ήταν εξαιρετικός για ακόμη ένα ντέρμπι, έπαιξε απέναντι σε… όλους και σε όλα αλλά κόλλησε στο 0-0 απέναντι στον Ολυμπιακό. Οι πράσινοι απώλεσαν σημαντικές ευκαιρίες να πάρουν μια παλικαρίσια νίκη, σε ένα ματς όπου οι φιλοξενούμενοι δεν απείλησαν την εστία του Διούδη, με μόνη εξαίρεση το ανύπαρκτο πέναλτι.

Ο Γιώργος Δώνης παρέταξε το Τριφύλλι με ένα σύστημα με τρεις αμυντικούς, προσπαθώντας να προστατέψει τα νώτα του. Οι πράσινοι κατάφεραν να κλείσουν όλους τους διαδρόμους προς την εστία και να γίνονται συχνά απειλητική στις αντεπιθέσεις.

Πρώτη καλή στιγμή στο ματς σημειώθηκε μόλις στο δεύτερο λεπτό με τον Μπουζούκη να δοκιμάζει σουτ από δύσκολη θέση, αλλά η μπάλα κατέληξε λίγο πάνω από τα δοκάρια του Σα. Στο 11′ οι πράσινοι έφτασαν μια ανάσα από το 1-0, αλλά ο Μακέντα αστόχησε σε ένα ανεπανάληπτο τετ α τετ. Μέχρι και το colling brake του πρώτου μέρους, οι παίκτες του Τριφυλλιού έκανα ό,τι ήθελαν στον αγωνιστικό χώρο.

Ο Ολυμπιακός “εμφανίστηκε” στο ντέρμπι στο 29ο λεπτό, με την κεφαλιά του Ελ Αραμπί να καταλήγει στα χέρια του Διούδη. Το ντέρμπι πήρε… φωτιά λίγο πριν τη λήξη του πρώτου μέρους. Ο Κομίνης “έκλεισε” τα μάτια σε δεύτερη κίτρινη του Μπα, όταν ο στόπερ των Πειραιωτών ανέτρεψε τον Ανουάρ ακριβώς έξω από την περιοχή του Σα. Το φάουλ του Μακέντα σταμάτησε στο χέρι του Φορτούνη, αλλά και νέα εκτέλεση του Ιταλού δεν πέρασε το τοίχος.

Με τη συμπλήρωση των 45, ο διαιτητής σφύριξε φάουλ σε πτώση του Βαλμπουενά και μετά από επίσκεψη στο instant replay, άλλαξε την απόφαση σε πέναλτι. Μία παράβαση που ουδέποτε υπέπεσε ο Ανουάρ, καθώς ο Γάλλος του Ολυμπιακού ήταν εκείνος που πάτησε τον Μαροκινό. Ο ίδιος ο Βαλμπουενά πήρε την εκτέλεση, αλλά ο Διούδης απέκρουσε κρατώντας το μηδέν.

Οι γηπεδούχοι άρχισαν το δεύτερο μέρος ακριβώς όπως το πρώτο. Ο Μπουζούκης βρήκε χώρο έξω από την περιοχή του Σα, αλλά το σουτ του νεαρού μέσου κατέληξε στα χέρια του Πορτογάλου. Το Τριφύλλι συνέχισε να πιέζει και αφού στο 60′ ο Καμπετσής δεν βρήκε για λίγο τη μπάλα σε σέντρα του Θεοχάρη, δύο λεπτά αργότερα ο Χατζηθεοδωρίδης σούταρε με δύναμη αλλά η μπάλαπέρασε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι.

Όσο περνούσαν τα λεπτά ο ρυθμός της αναμέτρησης έπεφτε, καθώς η κούραση ήταν εμφανής για τους παίκτες των δύο ομάδων. Στα τελευταία λεπτά οι πράσινοι έκαναν τις τελευταίες τους προσπάθειες να πάρουν το ντέρμπι, δίνοντας όσες δυνάμεις είχαν. Παρά την πίεση όμως το 0-0 παρέμεινε, σε ένα αποτέλεσμα που αφήνει με το… παράπονο τον Παναθηναϊκό.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Δώνης): Διούδης, Θεοχάρης, Σένκεφελντ, Κολοβέτσιο, Χατζηθεοδωρίδης, Ανουάρ, Κουρμπέλης, Αλεξανδρόπουλος (56′ Καμπετσής), Μπουζούκης (75′ Σερπέζης), Χατζηγιοβάνης (68′ Κολοβός), Μακέντα (75′ Περέα).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μαρτίνς): Σα, Γκασπάρ, Μπα (46′ Σισέ), Σεμέδο, Ελαμπντελαουί, Γκιγέρμε, Μπουχαλάκης (46′ Χασάν), Καμαρά, Βαλμπουενά (64′ Μασούρας), Φορτούνης (64′ Λοβέρα), Ελ Αραμπί.